Nasze tematy

Artykuły

Weronika Lucińska
Skrawek nieba żarzący się blaskiem zachodzącego słońca, spowite w delikatnym błękicie chmury, dryfujące góry lodowe. Tę ulotność chwili Weronika Lucińska po mistrzowsku zamyka w trwałej ceramicznej formie. → Barbara Szafirowska-Pape: Płynność to tytuł w ystaw y, która niedawno miała miejs ce we wrocławskiej Fine Art Galler y, ale również nazwa Twojej nowej kolekcji.
więcej
Latchezar Boyadjiev. W poszukiwaniu wolności
Szklane rzeźby Latchezara Boyadjieva są abstrakcyjne, ale w wielu jego dziełach odnajdziemy elementy figuralne. Wgłębienia, wypukłości, łagodne linie, krawędzie łączą się w kobiece formy.
więcej
Codzienność zaklęta w szkle
Wcześniej do rangi sztuki podnosiła brzydotę tkanki miejskiej, teraz inspirują ją związki rodzinne i macierzyństwo. Kalina Bańka-Kulka sięga po różne techniki, aby to, co zwykłe stało się wyjątkowe.  Motywem obecnym w najnowszych pracach artystki, a zaczerpniętym z dzieciństwa, jest zabawa w„widoczki”, czyli sekrety zakopywane w ziemi, zwykle w formie barwnych kompozycji, składających się ze znalezionych drobnych elementów, przedmiotów czy roślin, uznanych za ładne i wartościowe.
więcej
Renata Pawlik-Kiebdój Kobieta Szkło Twórcza
Szklane prace Renaty Pawlik-Kiebdój przedstawiają kobiety – zwyczajne, młode, dojrzałe, rozpustne, wrażliwe, waleczne, beztroskie. Artystka portretuje cały wachlarz kobiecych charakterów, emocji i historii. → Barbara Szafirowska-Pape: Czy zawsze bohaterkami Twoich prac są kobiety? → Renata Pawlik-Kiebdój: Zawsze.
więcej
HOT GREEN
Marta Wojciechowska daje szklanym odpadom drugie życie. Recykling to dla niej nie tylko oszczędność, ale też możliwość tworzenia nowych dzieł i uzyskania zaskakujących efektów. Z artystką, właścicielką pracowni Glassmour rozmawia Aleksandra Zawiła. → Aleksandra Zawiła: Chciałabym porozmawiać o Pani ostatnim projekcie – „HOT GREEN”. → Marta Wojciechowska: Celem tego projektu było zgłębienie tematu recyklingu szkła.
więcej
Młode talenty. Daria Alicja Kowalewska
→ Dlaczego ceramika? Ceramika nie była moim pierwszym wyborem. Swoją przygodę ze sztuką i rzemiosłem zaczęłam od historii sztuki, konserwacji i pracy z rzeźbą. W szkole średniej zajmowałam się rzeźbą w drewnie, snycerstwem.
więcej
Szkło to sztuka wyboru. Bogdan Kupczyk
Chciałem, aby projektowane przeze mnie przedmioty miały wysokie walory estetyczne, były bezpieczne, łatwe do umycia i składowania i aby człowiek czuł się w ich otoczeniu godnie. Bogdan Kupczyk → Barbara Szafirowska-Pape: Panie Bogdanie, w grudniu w Dąbrowie Górniczej odbyła się wystawa Pana szkieł i obrazów „Liczy się efekt, forma i funkcja”, do 18 maja trwać będzie kolejna wystawa „Sztuka wyboru” w Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu.
więcej
Pamiętajmy o kryształach
Historia Zawiercia nierozerwalnie związana jest z Hutą Szkła Gospodarczego, która była jednym z największych zakładów pracy w powiecie zawierciańskim. Początki produkcji szkła w mieście sięgają lat 80.
więcej
Czar potłuczonego szkła Marty Klonowskiej
Wystawa „Szklana menażeria” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku bije rekordy popularności. Mieszkająca na stałe w Niemczech polska artystka dostrzegła piękno i potencjał w połamanych i potłuczonych kawałkach szkła i tworzy z nich jedyne w swoim rodzaju stworzenia.
więcej
Wystawa ceramiki unikatowej Bożeny Sacharczuk w NOSPR w Katowicach
W przestrzeni foyer Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) trwa wystawa ceramiki unikatowej „Układy improwizowane” autorstwa Bożeny Sacharczuk. Wystawa Bożeny Sacharczuk, artystki sztuk wizualnych, doktor habilitowanej sztuk plastycznych, profesor wrocławskiej ASP, stanowi nie tylko wydarzenie artystyczne, lecz także integralny element Festiwalu Prawykonań – święta muzyki współczesnej.
więcej
Barbara Trzybulska: Od literackich inspiracji do ceramicznych światów
Twórczość Barbary Trzybulskiej to fascynujący most łączący dziedzictwo ceramicznego medium z nowatorskimi poszukiwaniami artystycznymi; miejsce, gdzie literatura i ceramika przenikają się wzajemnie, gdzie zaciera się granica między ceramiką a malarstwem.  Artystka urodziła się w Polanicy-Zdroju w 1970 roku, studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod kierunkiem profesorki Krystyny Cybińskiej.
więcej
Festiwal Porcelany. „Wdzięk, Elegancja i Luksus”
Kolekcjonerstwo zaczyna się w krótkiej chwili zachwytu, który przekształca się w ciekawość, ciekawość rodzi chęć posiadania, a stąd już jest prosta droga do kolekcjonerstwa. Takie początki zna każdy kolekcjoner.
więcej
Osiem krajobrazów w szkle
Rzeźbiona kuglersko paterka, ze strefową malaturą czerwonego listru i precyzyjnymi miniaturowymi grawerunkami ośmiu krajobrazowych wedut z Kotliny Jeleniogórskiej to kolejny dolnośląski rarytas kolekcjonerski. Dwuczęściowa dmuchana i scalona hutniczo paterka ze szkła bezbarwnego składa się z kolistej, ośmiobocznej głębokiej miseczki oraz kolistej, ośmiobocznej, niskiej trzonostopy.
więcej
Master class. Wypał alternatywny ceramiki. SAGGAR w piecu elektrycznym
Wchodząc w świat tworzenia przedmiotów ceramicznych mamy przed sobą ogromny obszar do odkrycia, niemal nieskończony. Jedną ze ścieżek zdobienia jest Saggar wykonany w piecu elektrycznym.
więcej
Historia ceramiki bolesławieckiej od XIII do XVIII w.
Ceramika bolesławiecka na przestrzeni dziejów wielokrotnie ulegała zmianom, podążając za kolejnymi stylami artystycznymi i dążąc do sprostania rosnącym wymaganiom użytkowników.
więcej
Skąd się wzięła chińska i japońska porcelana w Europie?
Nazwa porcelana pochodzi najprawdopodobniej od włoskiego słowa porcella nawiązującego do muszli kauri (Cypraeidae), a po raz pierwszy pojawiła się w świadomości Europejczyków po publikacji kroniki Marco Polo „Opisanie świata” (Il Milione) z ok.
więcej
Mazowieckie leśne huty szkła gospodarczego Barcząca: Huta szkła (1810–1843), woj. mazowieckie, pow. miński cz. 2
Lata 1831–1838 Działania wojenne powstania listopadowego ograniczyły produkcję szkła. Huta szkła została spalona 26 kwietnia 1831 roku podczas natarcia korpusu Pahlena na tylne straże wojsk polskich.
więcej
Peter Bremers
W szklanych rzeźbach Petera Bremersa żyją zarówno błękitne, lodowe krajobrazy Antarktydy, jak i gorące kaniony i pustynie Arizony. Prace artysty są hołdem złożonym naturze i odzwierciedlają jego filozoficzne i duchowe podejście do życia.
więcej
Świat opisuję poprzez sztukę. Profesor Przemysław Lasak
Figury ceramiczne prof. Przemysława Lasaka, pojedyncze lub zmultiplikowane, tworzą niepowtarzalny klimat nasycony aurą tajemniczości, czasem niepokoju. Mimo, że są odlewami z jego własnego ciała czy też ciała modela, każdą z nich cechuje indywidualny, niepowtarzalny wyraz.
więcej
Powstające w płomieniu. Szkło Katarzyny Krej
W tajemniczych i pięknych wnętrzach Wieży Matematycznej Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego do 18 lutego trwa wystawa „utkanych” ze szkła rzeźb Katarzyny Krej. Wystawę „Powstające w płomieniu” można traktować niemal literalnie – wszystkie prezentowane na niej prace autorstwa Katarzyny Krej powstały w wyniku bezpośredniego kontaktu pręcików szklanych z ogniem palnika gazowego.
więcej
Alberto Bustos - wywiad
Wolność” – to słowo, które najlepiej określa twórczość, styl i osobowość hiszpańskiego ceramika Alberto Bustosa. Sam uważa wolność za swoją najbardziej wyrafinowaną technikę.
więcej
Romana Kaszczyc z Barlinka – ceramiczka i malarka
W wielu miejscach – galeriach, muzeach, czy prywatnych kolekcjach, w różnych miastach znajdują się dzieła Romany Kaszczyc z Barlinka. Od drugiej połowy lat 70. ubiegłego wieku prezentowała na wystawach i przeglądach artystycznych swoją ceramikę, która była wówczas podstawową domeną artystycznego wyrazu jej talentu. Romana Kaszczyc nazywana też „Romą Barlinecką” urodziła się 25 marca 1938 roku w rodzinie Marii i Władysława Józefczuków na Podolu, w miasteczku Kopyczyńce, w obwodzie tarnopolskim na Kresach Wschodnich.
więcej
Delft. Błękit na każdym kroku
W każdym kraju są miasta, które opowiadają historię rzemiosła, a w przypadku ceramiki każde z tych miast przekłada artystyczną tradycję na język unikalny dla swojej kultury.
więcej
Gdańska Grupa Ceramiczna Nie/Wypaleni
Poznali się w Gdańskiej Szkole Artystycznej (GSA), jednej z pierwszych prywatnych szkół artystycznych, oferującej szeroki wachlarz kursów, działającej w Gdańsku od 2008 roku. Przyciągała ona do siebie fascynatów sztuki – dorosłe osoby, pracujące zawodowo w różnych dziedzinach, w których od lat drzemała tęsknota do tworzenia. W GSA otrzymali możliwość kształcenia warsztatu w zakresie malarstwa, grafiki i ceramiki pod okiem wysokiej klasy nauczycieli.
więcej
Magdalena Zarychta na Paris Design Week
Na początku września Paryż za sprawą Paris Design Week stał się stolicą światowego designu. W ramach tego wydarzenia odbyła się również kolejna edycja wystawy 1000 Vases. To coroczna, międzynarodowa ekspozycja, która gromadzi prace projektantów z całego świata, prezentując różnorodne podejście do formy wazonu.
więcej
Solo i w duecie. Wielogłos artystycznych postaw
Wystawa Solo i w duecie. Wielogłos artystycznych postaw prezentowana jest w ramach piętnastej, jubileuszowej edycji cyklu prezentacji sztuk wizualnych, które pod wspólnym tytułem Rezonanse sztuki zostały zainicjowane w 2015 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Tak się złożyło, że idea ówczesnego Rektora Akademii Sztuk Pięknych im.
więcej
Miasteczko glinianych ptaszków
W Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach trwa wystawa prezentującą dorobek iłżeckich ceramików. Tym razem, w gablotach rozgościły się gliniane indory, pawie, kogutki, sowy a nawet egzotyczne pelikany. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku do Iłży przybył Stanisław Gadomski, fotograf piszący także artykuły dla prasy.
więcej
GlassFest – pierwszy Festiwal Szkła w Krakowie
Krakowska Huta Szkła (Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych) wraz z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w dniach 21-27 października 2024 roku zorganizowały pierwszy w Krakowie festiwal szkła „GlassFest Kraków – Festiwal Nauki i Technologii” Przez cały tydzień w obu lokalizacjach odbywały się warsztaty, pokazy, prelekcje i spotkania poruszające tematy związane ze sztuką, nauką i technologią szkła.
więcej
Szklane życiorysy - recenzja
Muzealne sklepy cieszą się zawsze dużą popularnością wśród zwiedzających. W ich ofercie znajdują się magnesy, ołówki, notesy, płócienne torby i wiele innych przedmiotów, mniej lub bardziej związanych z profilem muzeum.
więcej
Okazały kufel z „dwuwarstwowego” szkła bezbarwno-emaliowo-białego, rzeźbiony kuglerską dekoracją floralną z precyzyjnie malowaną wedutą zamku Chojnik
Dla znawców szkła o wartości historycznej szklanego obiektu decyduje nie tylko jego rzadkość występowania, ale także złożona, wieloetapowa technologia wytwórcza. Przedstawiamy kolejny dolnośląski, technologiczny rarytas kolekcjonerski z Kotliny Jeleniogórskiej z schaffgotschowskiej Huty szkła Josephinenhütte Glasfabrik Szklarska Poręba (Schreiberhaut). Autorzy kufla Ówczesnym właścicielem Huty szkła Josephinenhütte był Leopold Graf von Schaffgotsch, a kierownikiem technicznym (inspektorem) schaffgotschowskiego, szklarskiego przedsiębiorstwa Franz Seraphucus Aloysius Pohl (1813–1884) – dyplomowany technolog szkła, projektodawca mas szklanych, barw, kształtu i zdobienia.
więcej
Master Class. Od eksperymentu do patentu: Moja droga do innowacji w sztuce witrażu
W świecie sztuki witrażu opracowanie nowych metod i podejść to nie lada wyzwanie. Moja podróż do stworzenia innowacyjnej techniki nadawania farby witrażowej na szkło była pełna żmudnych czynności związanych z dopracowywaniem techniki oraz licznych wyzwań.
więcej
Koronacyjny Serwis Augusta III w kontekście wystawy na Wawelu „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”
W Zamku Królewski na Wawelu trwa właśnie wystawa „Niech żyje król”, która jest opowieścią o polskim ceremoniale koronacyjnym. Wśród pamiątek zachowanych po koronacjach Augusta II Mocnego (1697) oraz Augusta III i jego żony Marii Józefy (1734), znajdują się elementy bardzo cennego, porcelanowego serwisu koronacyjnego Augusta III Sasa. Odkąd Marco Polo sprowadził porcelanę do Europy, nieprzerwanie zachwyca ona kolejne pokolenia swoją delikatnością i niezwykłym kunsztem.
więcej
Mazowieckie leśne huty szkła gospodarczego. Barcząca: Huta szkła (1810–1843), woj. mazowieckie, pow. miński. Cz. I
Pieczęcie Jak dotąd znamy jedynie dwie pieczęcie które można ewentualnie powiązać z produkcją szkła gospodarczego przez Hutę Barczącą działającą w latach 1810–1843, przy czym druga z nich zachowała się w stanie tak daleko posuniętej korozji, że jej odczytanie pozostawia liczne wątpliwości.
więcej
Żargon szklarski (cz. 9) Produkcja szkła okiennego metodą ręczną – gomółki
Podczas prac archeologicznych w Pompejach, które rozpoczęły się w 1750 roku, czyli ok. 1800 lat po erupcji Wezuwiusza (79 roku n.e.), odnaleziono różne wyroby szklane oraz szyby o wymiarach 30 x 50 cm.
więcej
Groźba zakazu stosowania ołowiu a przyszłość zabytkowych witraży w Europie
Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) rozważa dodanie ołowiu do listy substancji, których użycie wymaga specjalnego zezwolenia. Choć intencją jest zwiększenie bezpieczeństwa środowiskowego i zdrowotnego, pomysł ten budzi ogromne obawy w środowisku zajmującym się ochroną dziedzictwa kulturowego, szczególnie w kontekście zabytkowych witraży, których kluczowym elementem konstrukcyjnym jest ołów. Od wieków ołów był powszechnie używany w rzemiośle artystycznym i budownictwie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, takie jak niska temperatura topnienia, odporność na korozję i łatwość obróbki.
więcej
Miśnieńska „porcelana dla ubogich”
Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni w 2025 roku będzie obchodziła 325 lat istnienia. Na przestrzeni tych lat powstało wiele form i dekoracji, które wymagają głębszej analizy.
więcej
więcej 1 2 3 4 5 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności