Małgorzata Dajewska – wielka dama polskiego szkła artystycznego Prof. Małgorzata Dajewska obchodzi w tym roku 40-lecie pracy twórczej. Została również honorowym członkiem Związku Artystów Szkła. O kluczowych decyzjach, ulubionych pracach i podejściu do sztuki opowiada w wywiadzie dla „Szkła i Ceramiki” swojej dawnej studentce – Katarzynie Krej, artystce szkła.
.
Alchemia Aleksandry Kujawskiej → Barbara Szafirowska-Pape: Olu, spotkałyśmy się w maju na Twojej indywidualnej wystawie Alchemia, w Warszawie, na 40. piętrze Warsaw Marriott Hotel, w apartamencie, w którym zatrzymał się m.
Żargon szklarski (cz. 4), Zestawiarnia Słowo „zestawiarnia" oznacza dział huty szkła zajmujący się przygotowaniem właściwego wsadu i jego transportem do pieca. Dobry wsad ma ustalone proporcje określonych surowców oraz stłuczki, odpowiednią wilgotność i podawany jest do pieca we właściwych odstępach czasu.
Malowanie witraża klasycznego. Odcinek 49 Tanie szkło witrażowe – fryty i pudry
W poprzednim odcinku skupiłem się na wykorzystaniu butelek do wykonania tafli szkła. W tej części cyklu opiszę, jak wykorzystać do tego celu typowe szkło okienne.
Rekonstrukcja rzymskiej szklanki z ceramicznej formy Wykonanie repliki szklanego przedmiotu dmuchanego w formie wymaga przeprowadzenia kilku procesów w wysokiej temperaturze. Jak tego dokonać, skoro nie mamy wglądu do oryginalnych narzędzi ani przyrządów? Posiadamy tylko przedmiot końcowy – antyczną szklankę wykonaną między 50.
Holenderskie flizy – małe ceramiczne dzieła sztuki Holenderskie fajansowe płytki ścienne przez prawie trzy stulecia cieszyły się ogromną popularnością w całej Europie. Ceramiczne białe kwadraty malowane w kobaltowe i manganowe wzory zdobiły wnętrza zarówno zwykłych holenderskich domów, jak i bogatych kamienic oraz europejskich zamków i pałaców
.
Pucharek i szklanka z grawerowaną wedutą zamku Chojnik Wyżynny zamek Chojnik (niem. Kynast) wzniesiono na granitowej skale, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Najstarszą górną część zbudowano zapewne w latach 1353–1364, w czasach panowania księcia Bolka II Świdnickiego.
Szkło samoemitujące światło i wytwarzające ciepło Nowo uzyskane właściwości szkła mogą znaleźć zastosowanie między innymi do otrzymywania elektroprzewodzących i samonagrzewających się szklanych mikroreaktorów dla przemysłów chemicznego i farmaceutycznego.
.
Polscy projektanci szkła – Anna Grabowska-Szczur Anna Grabowska-Szczur od 35 lat projektuje dla krośnieńskiej huty.
Projektując kolejny wyrób ze szkła, staram się stworzyć piękny i funkcjonalny przedmiot. Często korzystam ze środków wyrazu charakterystycznych dla rzeźby czy malarstwa.
Stanisław Tworzydło - wspomnienie Artysta ceramik i malarz, który do końca pozostał Nauczycielem dla swoich uczniów. Wspomina Magdalena Matuszczak
Ceramika wypalana drewnem W dniach 10–12 maja 2023 r., pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych odbyło się w Warszawie Międzynarodowe Sympozjum „Ceramika wypalana drewnem”. Organizatorem wydarzenia była Pracownia Ceramiki Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Koło Naukowe „Nowa Ceramika”.
.
Europejskie Dni Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu Europejskie Dni Rzemiosła Artystycznego (Journées Européennes des Métiers d’Art), ustanowione w 2002 r. na zlecenie rządu francuskiego, są organizowane przez Narodowy Instytut Sztuki i Rzemiosła (Institut National des Métiers d’Art – INMA) i odbywają się corocznie w wielu krajach Europy
.
Powrót do ceramiki - wywiad z kuratorką wystawy Mirosławą Bałazy → SiC: Co było impulsem do zorganizowania wystawy współczesnej ceramiki?
→ M.B.: Bezpośrednią inspiracją były zbiory MOCAK-u. Współcześni artyści coraz częściej sięgają po medium, jakim jest ceramika.
Puchar z pokrywą – unikatowa ozdoba stołu ze Szklarskiej Poręby Kolejny śląski rarytas zaprojektowany przez Franza Pohla to puchar (patera) o rzadko spotykanym ułożeniu dwóch poziomych głębokich talerzy. Niemiecka nazwa takiego zestawu to Tafelaufsatz.
.
Plastyczne odkształcenie w ceramice Si3N4. Fikcja czy rzeczywistość? Materiały ceramiczne z zasady są niezdolne do plastycznej deformacji w temperaturach pokojowych, jeśli jednak mogłyby być kształtowane przez wykuwanie, gięcie czy rozciąganie bez zniszczenia, pozwoliłoby to znacznie rozszerzyć zakres ich stosowania.
Fulvio Bianconi – innowator i wizjoner szkła Ten wszechstronny, nowatorski i pełen fantazji artysta był nie tylko malarzem, grafikiem, ale także projektantem szklanych rzeźb oraz form użytkowych. Jego prace wywarły wielki wpływ na artystów szkła w wielu krajach, zwłaszcza Europy Środkowej.
Talerz z barwnego szklanego alabastru o koronkowym obrzeżu Ten niezwykle dekoracyjny talerz został wykonany ze szkła trzywarstwowego lecz dwubarwnego. Warstwy szkła to:
przezroczysto-bezbarwne, przejrzysto-jasnoniebieskie i przejrzysto-białawe. Ręcznie uformowano go hutniczo
na gorąco poprzez powlekanie z zewnątrz, rozdmuchanie i roztoczenie.
Szklane cegły o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej Cegły szklane są interesującą alternatywą dla powszechnie stosowanych luksferów.
Te monolityczne, proste w formie odlewy ze szkła mogą być wykorzystywane zarówno
we wnętrzu, jak i na zewnątrz budynku.Umożliwiają skuteczne doświetlenie
pomieszczenia światłem dziennym, mogą także być elementem dekoracyjny przegrody, bądź
tworzyć całą ściankę działową.
.
Stan prawny i wymogi bezpieczeństwa dla ceramiki mającej kontakt z żywnością Zanim żywność zostanie spożyta, ma kontakt z wieloma materiałami i wyrobami w trakcie produkcji, przetwarzania, przechowywania, przygotowania oraz serwowania. Te ostatnie, z którymi wszyscy mamy do czynienia, to sztućce oraz naczynia stołowe, w tym naczynia ceramiczne.
Ceramiczne kamee inkrustowane w szkle Ceramiczne kamee wtopione w masę szklaną to niewielkie zabytki sztuki zdobniczej, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na wysokie walory artystyczne i technologiczne. Są one przykładem niezwykłych umiejętności szklarzy i ceramików, wysokiego poziomu eksperymentów technicznych przełomu XVIII i XIX w.
10-lecie działalności Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie W czerwcu 2022 r. minęło 10 lat od chwili, gdy Centrum Dziedzictwa Szkła rozpoczęło działalność, otwierając drzwi dla zwiedzających. Dzięki niemu Krosno stało się unikatowym miastem tematycznym, w którym szkło obecne jest nie tylko w wydzielonej przestrzeni CDS, ale również w innych punktach miasta, nie tylko jako zakłady hutnictwa szkła, ale także jako szklane instalacje i rzeźby.
.
Ankieta Korzystając z prostego i łatwego w użyciu narzędzia badawczego, jakim jest
ankieta, chcielibyśmy zachęcić Państwa do podzielenia się z redakcją opiniami
na temat naszego kwartalnika. Pomogą nam one udoskonalić magazyn oraz wzmocnić
jego rynkową pozycję jako czasopisma opiniotwórczego i godnego zaufania.
Każdy głos się liczy.
Festiwal Sztuki Szkła w Seattle Jedyny festiwal sztuki szklarskiej na Pacific Northwest (pónoco-
-zachodni obszar Stanów Zjednoczonych leżący nad Pacyfikiem)
powrócił po raz trzeci, gromadząc blisko sześćdziesiąt lokalnych
artystów, którzy świętowali w cenionym w kraju centrum sztuki.
.
Całokształtna patera Patera ze szkła dwuwarstwowego, bezbarwno-
jasnoczerwonego. Tuż pod kulą wieńczącą
uchwyt patery dobrze widać obie warstwy
szkła. Uformowana ręcznie hutniczo na gorąco
wydmuchami i kształtowaniem (rozcięcie
i roztoczenie), ozdobiona ręcznie szlifiersko
na zimno, kuglerskim rzeźbieniem wgłębnym.
Obiekt dekoracyjny, mógł służyć także
jako wyjątkowo efektowny pojemnik na owoce
lub słodycze.
Ceramika współczesna: forma przez ogień Elementarna alchemia gliny wykopanej z ziemi, uformowanej
ręcznie, przemienionej przez ogień, była źródłem inspiracji dla
czołowych i wschodzących brytyjskich ceramików.
.
Kobieca kooperatywa ceramiczna Początki pracowni to była totalna partyzantka. Przyjeżdżałam ze swoimi narzędziami i materiałami. Prace schły na szafkach, a prace do wypału woziłam do swojego pieca. Miało to swój urok Teraz jest inaczej.
Mazowieckie Huty Leśne Szkła Gospodarczego - Huta Wręcka Według Regestrów diecezjów Franciszka Czaykowskiego w latach 1783–1784 wsie Wręcza i Wręcza Szlachecka w parafii mszczonowskiej były własnością Dłużewskiego, a następnie Tomasza Nowowiejskiego (1740–1803), łowczego ziemi wyszogrodzkiej.
Glass Vision on-line Spotykamy się z dr Agnieszką Leśniak-Banasiak inicjatorką projektu Glass Vision on-line
Forglass – postęp dzięki technologii Podczas gdy dookoła słyszymy złe wiadomości o ekonomii, która kuleje w związku z pandemią, niektóre firmy nie tylko doskonale adaptują się do nowej rzeczywistości, ale wręcz świetnie sobie z nią radzą i pozytywnie wykorzystują nowe możliwości do rozwoju firmy i jej pracowników.
.
Struktura i światło w ceramicznej rzeźbie wielkoformatowej Jolanty Hermy - Pasińskiej W poszukiwaniu własnej formy wyrazu artystycznego Jolanta Herma - Pasińska czerpie z nabytej wiedzy pogłębionej wieloletnim doświadczeniem w pracy ceramika. Chętnie sięga do rodzinnego rzemiosła, stolarskich tradycji toczenia przez dziadka małych, centrycznych form w drewnie, które przejawiają się w strukturze jej ceramiki użytkowej a także rzeźb.