Nasze tematy

Artykuły

Po_kłosie. Stanisław Brach
W zimowy, deszczowy wieczór 9 lutego 2024 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zgromadzeni na wernisażu goście przenieśli się do sielskiej atmosfery małopolskiej wsi, gdzie w środku słonecznego lata kończą się żniwa.
więcej
Siedemdziesiąt twarzy ceramiki
Tłum na otwarciu wystawy prac artystek i artystów ze Stowarzyszenia KERAMOS i jego gości świadczy o tym, że unikatowa rzeźba ceramiczna intryguje odbiorców sztuki.
więcej
Szklane “Eksperymenty” w Krakowie
17 maja 2024 roku, podczas Nocy Muzeów, Krakowska Huta Szkła należąca do Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych była miejscem wyjątkowego wydarzenia. Odbył się tam wernisaż wystawy Eksperyment organizowanej przez Związek Artystów Szkła. Na wystawie swoje prace zaprezentowało osiemnastu twórców: Magdalena Wodarczyk, Dagmara Bielecka, Grzegorz Bibro, Natalia Komorowska, Magdalena Kuźniarz, Marzena Wilk, Katarzyna Gemborys, Goshka Białek, Anna Wójcicka, Andrzej Kałucki, Adam Kaźmierczak, Joanna Muzyka, Katarzyna Krej, Anna Jura, Katarzyna Harasym, Katarzyna Węgrzyn, Anna Mikoda-Antoniewicz oraz Jarosław Kozioł.
więcej
Polscy artyści szkła w Japonii
W Ibaraki Ceramic Art Museum w Japonii w dniach 2 stycznia – 7 kwietnia b.r. odbyła się wystawa GLASS ART RISING. Fujita Kyohei, Libenský i artyści szkła na świecie, na której zostały zaprezentowane dzieła zebrane przez Sekisho Corporation.
więcej
Possible Forms/Formy możliwe Alicji Buławki-Fankidejskiej
Festiwal Ceramiki Współczesnej, zorganizowany przez Łotewskie Centrum Ceramiki Współczesnej w Dyneburgu (Latvian Centre for Contemporary Ceramics, Daugavpils) który odbył się w dniach 1-18 maja, zakończył się serią niezapomnianych wydarzeń z wyraźnym polskim akcentem.
więcej
Porcelanowy świat Johanna Joachima Kaendlera
Rok 2024 jest bardzo hojny dla miłośników XVIII-wiecznej porcelany z Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni. W lutym b.r. został otwarty Gabinet Porcelany w Zamku Królewskim na Wawelu, w kwietniu Galeria Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie (piszemy o nich w artykule „Gabinety porcelanowe.
więcej
Glina: rzemiosło i sztuka - recenzja
Oferta publikacji w języku polskim na temat tworzenia ceramiki jest absolutnie niewspółmierna do zainteresowania jakie wzbudza w ostatnich latach ta dziedzina rzemiosła i sztuki.
więcej
Jan Sylwester Drost (1934-2024). – In memoriam
Niewielki przedmiot, a swoją niezwykłością wzbudzał moje dziecięce zainteresowanie. Zazwyczaj stał na stoliku nieopodal foteli Kon-Tiki. Często też wędrował po domu, w określonych momentach trafiał do gabinetu ojca i lądował na biurku (był to blat wysunięty z regału Kowalskich) pośród papierów, zdjęć i rozłożonych niezbędnych do pisania drobiazgów.
więcej
Tadeusz Bąbel. Garncarz z Kątów Denkowskich
Kąty Denkowskie to niewielka miejscowość położona w linii prostej nieco ponad trzy i pół kilometra na północny-wschód od Denkowa. Kiedyś była to jedna z wielu wsi otaczających dawne miasteczko, jednak w 1954 roku Denków stał się dzielnicą Ostrowca Świętokrzyskiego, a Kąty jedną z ostrowieckich ulic. Dawna wieś, a dzisiaj ulica – Kąty Denkowskie, ma specyficzne położenie – od wschodu wznoszą się ku górze smukłe sosny rozległego kompleksu leśnego, od zachodu wysokie kominy pobliskiej Huty Ostrowiec.
więcej
MASTERCLASS z Natalią Komorowską. Płynący Kamień – pâte-de-verre
Szkło, określane w starożytnym Egipcie jako „płynące kamienie”, ma niezwykłą opalizującą estetykę i może imitować różne materiały, takie jak kamień, lód, cukier i tkanina. Technika wytwarzania szkła pâte-de-verre sięga drugiego tysiąclecia p.n.e.
więcej
Budujemy piec do wypału malatury. Cz. 3
W poprzednich artykułach (Budujemy piec do wypału malatury cz.1 i 2) opisałem kroki niezbędne do wykonania komory pieca z płyt krzemianowo-wapiennych oraz obudowanie jej stalową blachą w celu wzmocnienia konstrukcji. W trzecim, ostatnim odcinku omówię część elektryczną pieca.
więcej
Kolisty talerz szklany z grawersko-malarskim zdobieniem w stylu Jodhpur
Szklane talerze z bardzo bogatą, złożoną, staroindyjską dekoracją w technice Jodhpur występują niezmiernie rzadko, zarówno w handlu antykwarycznym, jak również w zbiorach muzealnych.
więcej
Gabinety porcelanowe. Historia i teraźniejszość
Porcelana – jedno słowo, a kryje się za nim tak wiele… historii, osób, pragnień i emocji. Wynaleziona w Chinach w VII w. n.e., po raz pierwszy trafiła do Europy ok.
więcej
Mazowieckie leśne huty szkła gospodarczego Osuchów: huta w Strzyżach (przed 1800), woj. mazowieckie, pow. żyrardowski
Pieczęcie szklane W chwili wydania bieżącego numeru „Szkła i Ceramiki” mija niemal dokładnie pięć lat od publikacji artykułu o Hucie Trębaczewskiej w czerwcowym numerze z 2018 r., pierwszej z dawnych hut szkła, działających na terenie Mazowsza i okolic na przełomie XVIII i XIX stulecia.
więcej
Żargon szklarski (cz. 8). Wybrane piece szklarskie i pomocnicze, urządzenia grzewcze i ich elementy
Spruli ogniem na blanku – zbyt silnie nagrzali np. donice na koniec zmiany. Donica za rzadka – donica nieprawidłowo wykonana, np. zbyt spulchniona przed jej wypaleniem (temprowaniem).  Tamprowanie lub temprowanie – proces wygrzewania donic i innych elementów.
więcej
Z ziemi i ognia. Wywiad z Michałem Puszczyńskim
Barbara Szafirowska-Pape: W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku trwa właśnie Twoja wystawa otwierająca cykl pokazów objętych wspólnym tytułem „Z ziemi i ognia / Out of the Earth and Fire”.
więcej
Odnalezione Graale Marcina Zielińskiego
W numerze 4/2022 „Szkła i Ceramiki” przedstawiliśmy postać Konstantego Zielińskiego – niezwykłego grawera szkła. W jego ślady, ale własną drogą poszedł syn Marcin. Marcin Zieliński, artysta rzeźbiarz w szkle, urodzony na początku lat siedemdziesiątych w Dusznikach Zdroju.
więcej
Fredrik Nielsen. Abstrakcyjny ekspresjonista
Sztokholom – Wenecja Północy jest miejscem pracy wielu wybitnych współczesnych artystów. Jednym z nich jest Fredrik Nielsen, finalista konkursu Loewe Foundation 2022 – artysta szkła, który wyróżnia się postawą twórczą i niebanalnym podejściem do kreacji.  Rzeźbiarz prowadzi własną hutę szkła The Garage Stockholm oraz letnie studio The Garage Fjäderholmarna, gdzie każdy detal i skrawek miejsca emanuje energią i osobistym wyrazem artysty.
więcej
Po_kłosie – autorska droga Stanisława Bracha
Z ziemi powstaje wszystko i wszystko w końcu obraca się w ziemię – to sentencja starożytnego greckiego filozofa okresu przedsokratejskiego Ksenofanesa, który był nauczycielem Parmenidesa. Bazując na tej myśli wkraczamy w świat współczesnego artysty, który niejako dowodzi iż sentencja starożytnego myśliciela jest mu bliska.
więcej
Może być bez tytułu
Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Szymborskiej w związku z setną rocznicą urodzin noblistki. W sposób szczególny postanowiła uczcić Szymborską ceramiczka Justyna Budzyn. Może być bez tytułu” to cykl prac, w których łączę wybrane wiersze Wisławy Szymborskiej z kolażami ceramicznymi, asamblażami.
więcej
Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii
W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki zagościła wyjątkowa wystawa, która dla wielbicieli sztuki ceramiki jest prawdziwym świętem. Ponad sto obiektów prezentuje dorobek wybitnego artysty, obejmujący przeszło sześćdziesiąt lat działalności twórczej.
więcej
First Light: Rituals of Glass and Neon Art
6 grudnia 2023 r. w blasku neonu i plazmy, w Contemporary Jewish Museum w San Francisco, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, która zaprasza do fascynującej podróży przez tajemnice Wszechświata, duchowości, rzemiosła i artystycznej ekspresji. Wystawa First Light: Rituals of Glass and Neon Art, prezentuje prace grupy dziewięciu utalentowanej artystek, które eksplorują piękno i złożoność sztuki neonu i plazmy.
więcej
Wypalanie ceramiki w edukacji artystycznej
Obecnie na uczelniach artystycznych spotykamy się z zasadami nauczania, które prowadzą do silnego indywidualizmu w procesie twórczym i kreatywności. Proces twórczy i indywidualizm są ze sobą ściśle powiązane i pozwalają artystom wyrazić swoją autentyczność i wyjątkowość poprzez własną pracę artystyczną. I ndywidualizm jest jednym z fundamentów pracy twórczej i prowadzi do osobistej ekspresji artystycznej pomysłów i uczuć.
więcej
Budujemy piec do wypału malatury. Cz. 2
W poprzednim artykule (Budujemy piec do wypału malatury cz.1) opisałem kroki niezbędne do wykonania komory pieca z płyt krzemianowo–wapiennych. Ten rodzaj materiału termoizolacyjnego charakteryzuje się bardzo niskim wskaźnikiem przenikalności cieplnej (na poziomie około 0,08 W/m2K).
więcej
Stefan Sadowski – Czarodziej szkła
Stefan Sadowski urodził się 17 lipca 1941 r. w Bliżynie w woj. świętokrzyskim. W latach 1963–1969 studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni profesorów Marii i Stanisława Dawskich.
więcej
Inspirowany naturą materiał ceramiczny odbijający do 99,6% promieniowania słonecznego
Wzrost zapotrzebowania na urządzenia chłodzące ma charakter globalny i wiąże się z ocieplaniem klimatu. Równocześnie, stosowanie systemów chłodzących ma znaczny udział w globalnym ocieplaniu klimatu, ze względu na ciągle rosnące zużycie energii dla potrzeb chłodnictwa, a zwłaszcza klimatyzacji. Do rozwiązania tego problemu nie wystarczy zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii, gdyż ich wykorzystanie ograniczają bariery związane z lokalizacją i kosztami instalacji a także, magazynowaniem i przesyłaniem energii.
więcej
Master class. Zdobienie ceramiki przy użyciu barwionych mas lejnych
Istnieje wiele technik barwienia gliny. Jedną z nich jest dodanie do niej pigmentów ceramicznych. Ich bogata oferta daje ceramikom ogromne możliwości eksperymentowania z kolorem i tekstur. Ceramiczna masa lejna to najprościej mówiąc glina w płynie.
więcej
Rzeczywiste ilości szklanych warstw na wybranych powlekanych szkłach dwu- i trzywarstwowych z huty szkła Josephine z ok. poł. XIX wieku
Technika hutniczego powlekania szkieł na gorąco na przykładzie dwóch flakonów – kolekcjonerskich rarytasów. Schaffgotschowskie szklarskie przedsiębiorstwo zlokalizowane w Królestwie Pruskim na Dolnym Śląsku w Kotlinie Jeleniogórskiej posiadało w połowie XIX w.
więcej
Mazowieckie leśne huty szkła gospodarczego Węgrzynowice: I. Huta Modrzewek – Huta Węgrzynowicka
Pieczęć Oprócz ceramiki, jedną z najliczniej występujących kategorii zaybytków na nowożytnych, a szczególnie XVIII i XIX-wiecznych stanowiskach archeologicznych są pozostałości dawnych szklanych butelek, których fragmenty liczone są niekiedy nawet w dziesiątkach tysięcy sztuk.
więcej
Wrocławski serwis królewski
Ręcznie malowany, w przepiękne kwiatowe motywy, wykonany w Berlinie z najwyższej jakości porcelany to prawdziwy skarb Wrocławia. Wpółcześnie przywykliśmy do tego, iż posiłek ma nam zapewnić głównie rozkosze podniebienia, a jego wymyślne zakomponowanie jest tylko miłym uzupełnieniem.
więcej
Jak stać się kolekcjonerem porcelany, a nie jej zbieraczem? Poradnik dla początkujących kolekcjonerów. Cz. 2
Historyczna porcelana może być ozdobą naszego mieszkania, ale również dobrą inwestycją. O tym, gdzie kupować, o czym pamiętać i jak dbać o swoją kolekcję opowiadam w drugiej części poradnika. O czym pamiętać? Mając już podstawową wiedzę o formach, dekoracjach i sygnaturach możemy zmierzyć się z dużą ilością dostępnych przedmiotów na rynku, tak aby wybrać tylko najlepsze obiekty do naszej kolekcji.
więcej
Żargon szklarski. Wybrane piece szklarskie i pomocnicze, urządzenia grzewcze i ich elementy (cz. 3)
Wygas, wakans - zatrzymanie pracy pieca, wygaszenie pieca; (niem. Stillstand, Stand). Plaster – poziom posadzki pod komorami, do której zazwyczaj rozbierało się piec. Szyber – urządzenia z materiałów ogniotrwałych typu zasuwa lub metalowych typu przepustnica, regulująca siłę ciągu mającą wpływ na temperaturę w piecu. Wymienniki ciepła regeneratory i rekuperatory – komory rekuperacyjne – stały odzysk ciepła, komory regeneracyjne – pracujące w cyklach. .
więcej
Fredrik Nielsen - finalist of the Loewe Foundation 2022 competition
Stockholom – the Venice of the North is home to many outstanding contemporary artists, offering great scope for art and culture in Europe. Fredrik Nielsen is distinguished by his creative attitude and original approach to creation. The sculptor runs his own glass blowing studio The Garage Stockholm, and the summer studio: The Garage Fjäderholmarna.
więcej
Henryk Lula. Pomysły ciągle się rodzą w mojej głowie
Pragnę zachować zdolność realizacji pomysłów, które ciągle rodzą się w mojej głowie” Z wybitnym ceramikiem prof. Henrykiem Lulą rozmawia Monika Wnęk Współczesny ceramik musi mieć twórczy umysł aby mógł w pełni czerpać z korzyści oferowanych mu przez dzisiejszą wiedzę z zakresu chemii oraz fizyki.
więcej
Opowieści w szkle - wywiad z Pati Dubiel
W Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie do 31 stycznia 2024 r. można oglądać prace Pati Dubiel. Z artystką rozmawia kuratorka wystawy Guilty Pleasure dr Hanna Wajda-Lawera. → Hanna Wajda-Lawera: Szkło czy rysunek? Od czego zaczynasz, co jest początkiem, a co finałem? Pati Dubiel: Dziękuję Ci za to pytanie… Zarówno szkło, jak i rysunek są dla mnie niezwykle ważne.
więcej
Polscy projktanci szkła. Joanna Lorens
Szukam inspiracji w otaczającej mnie przyrodzie. Krople padającego deszczu i odsłuchana w tym czasie piosenka, świergot ptaków i promień słońca padający na szybę uruchamiają moją wyobraźnię.
więcej
więcej1 2 3 4 5 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności