Tekst: Joanna Jadczak-Wodzinowska
Poznali się w Gdańskiej Szkole Artystycznej (GSA), jednej z pierwszych prywatnych szkół artystycznych, oferującej szeroki wachlarz kursów, działającej w Gdańsku od 2008 roku. Przyciągała ona do siebie fascynatów sztuki – dorosłe osoby, pracujące zawodowo w różnych dziedzinach, w których od lat drzemała tęsknota do tworzenia.
W GSA otrzymali możliwość kształcenia warsztatu w zakresie malarstwa, grafiki i ceramiki pod okiem wysokiej klasy nauczycieli. Część członków późniejszej grupy Nie/Wypaleni była związana ze szkołą od początku, inni dołączali w kolejnych latach. Niektórzy, po kilku latach nauki, postanowili podejść do egzaminu i weryfikacji przeprowadzonej przez Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) i zostali przyjęci do grona jego członków na podstawie prac oraz dowodów działalności twórczej.
Przełomowy okazał się rok 2017. W maju tego roku zaawansowana grupa ceramiczna zwana „Grupą Czesława”, prowadzona przez Czesława Podleśnego, została przez niego zaproszona do pokazania swoich prac na wystawie w ramach Święta Ceramiki w Przestrzeni Sztuki WL4. Była to pierwsza wspólna ceramiczna wystawa grupy poza szkołą, szczególnie prestiżowa, jako że była jednym z wydarzeń towarzyszących pierwszemu „Przeglądowi Rzeźby Ceramicznej”. W czerwcu tego samego roku Czesław Podleśny zaprosił grupę na wakacyjną tygodniową rezydencję, w trakcie której zorganizował warsztaty z Virginie Pechard z École Supérieure d’Art et de Design (ESAD) w Orleanie i z Jerrym Hendershotem z Tuscarora Pottery School. Tym samym dał grupie możliwość kontaktu z niezwykłymi osobowościami, artystami o olbrzymim doświadczeniu w pracy z ceramiką, ogromnej wiedzy bazującej na tym doświadczeniu, ale także z niezwykłym talentem do jej przekazywania. W trakcie warsztatów Virginie Pechard, wychodząc od bardzo podstawowej techniki wyciskania z kuli, poprowadziła uczestników w świat hybrydowych postaci i stworów.
Cały artykuł dostępny jest w nr 4/2024 "Szkła i ceramiki". Zamów już teraz