Drodzy Czytelnicy
„Szkło i Ceramika” obchodzi w tym roku kolejny, doniosły jubileusz – kończymy 90 lat!
Korzenie naszego czasopisma sięgają lat 30. ubiegłego wieku. W czerwcu 1935 roku ukazał się pierwszy numer „Przemysłu Szklanego”. Wybuch II wojny światowej spowodował przerwę w wydawaniu magazynu, ale już w 1945 roku, po pokonaniu wielu trudności, „Przemysł Szklany” pojawił się znowu na rynku. W 1949 roku czasopismo zmieniło tytuł na „Przemysł Szklarski”, a w 1950 roku, kiedy rozszerzono tematykę o zagadnienia przemysłu ceramicznego, ponownie zmieniło nazwę na „Szkło i Ceramika”, pod którym to tytułem ukazuje się do dziś.
Przez te lata zmieniali się redaktorzy, szata graficzna, objętość i częstotliwość wydawania magazynu. Konsekwentnie podnosił się poziom publikowanych artykułów, rozszerzała liczba autorów, przybywało czytelników, a wraz ze zmianami zachodzącymi w przemyśle szklarskim i ceramicznym modyfikacjom ulegały działy czasopisma i coraz częściej zaczęły się w nim pojawiać tematy związane ze sztuką, rzemiosłem i historią. Niezmienne było i jest jedno – nasz kwartalnik adresujemy do wszystkich miłośników i pasjonatów szkła i ceramiki, związanych zawodowo lub hobbistycznie z tą tematyką.
Ale nie tylko my obchodzimy piękny jubileusz. Okładkę najnowszego numeru „Szkła i Ceramiki” zdobi przepiękny wazon autorstwa Bogdana Kupczyka, jednego z najważniejszych polskich projektantów szkła i długoletniego pracownika Zjednoczenia Przemysłu Szklarskiego. Pan Bogdan rozpoczął świętowanie swojej dziewięćdziesiątki od wystawy „Liczy się efekt, forma i funkcja” w Dąbrowie Górniczej, obecnie jego projekty możemy podziwiać na kolejnej wystawie „Bogdan Kupczyk. Sztuka wyboru” w Zawierciu, a ja miałam ogromną przyjemność i zaszczyt przeprowadzić z Jubilatem wywiad, w którym podzielił się wspomnieniami i przemyśleniami na temat szkła i projektowania. Rozmowę znajdziecie na stronie 32.
Panie Bogdanie, w imieniu swoim i redakcji „Szkła i Ceramiki” życzę Panu dużo zdrowia i pogody ducha i bardzo dziękuję za te wszystkie wspaniałe projekty, urzekające swoją prostotą, szlachetnością i funkcjonalnością, której znaczenie tak często Pan podkreśla.
Drodzy Czytelnicy, nasze urodziny zamierzamy świętować aktywnie i mamy nadzieję, że będziecie towarzyszyć nam w zaplanowanych wydarzeniach, o których informujemy na bieżąco na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. A czego możemy sobie życzyć z okazji naszego święta? Oczywiście wiernych Czytelników. Dziękujemy, że tyle lat jesteście z nami.