Artykuły naukowe

Artykuły naukowe stanowią ważną część czasopisma "Szkło i Ceramika". Aby zwiększyć liczbę cytowań publikowanych artykułów naukowych dodaliśmy SiC do bazy EBSCO i staramy się o wejście do kolejnych. Zakres publikacji rozszerzyliśmy o nauki humanistyczne. Obecnie nasze artykuły otrzymują 20 punktów w ocenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Numer I 2020
Marek Faryna
AUTOR
Marek Faryna
Mikroskopia dwuwiązkowa w badaniach właściwości materiałów ceramicznych od 3D EBSD do FIB-DIC
W prezentacji przedstawiono zastosowanie trójwymiarowej akwizycji dyfrakcji elektronów ostecznie rozproszonych 3D EBSD (Three- Dimensional Electron Backscatter Diffraction) w badaniachspiekanych tlenkowych przewodników jonowychna bazie dwutlenku cyrkonu ZrO2 stabilizowanego trójtlenkiem itru Y2O3.
więcej
Numer IV 2019
Adam Włodarczyk
AUTOR
Adam Włodarczyk
Szkła złocone. Historia, technika, artyzm
W czasach starożytnych Egipcjan szkło było materiałem cenionym i luksusowym, na równi ze złotem, którego złoża były bogate zwłaszcza w rejonie Nubii.
więcej
Numer IV 2019
Michał Gilewski
AUTOR
Michał Gilewski
„Niegrzeczne” naczynia. O postrzeganiu obsceniczności w prekolumbijskiej kulturze Majów
Terminem „Majowie” określa się najczęściej grupę ludów zamieszkujących dziś tereny wschodniego Meksyku, Gwatemali, Belize, zachodniego Hondurasu i Salwadoru, które są spokrewnione ze sobą językowo, a także prekolumbijskie społeczności złożone, będące ich przodkami.
więcej
Numer IV 2019
Joanna Fonferek
AUTOR
Joanna Fonferek
ZNAKI FABRYCZNE NA KAFLACH PIECOWYCH Z MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNEGO W ELBLĄGU
Piece kaflowe pojawiły się już w XIV w., jednak dopiero w XIX w. produkcja kafli i pieców zaczęła odbywać się na szerszą skalę. Zwłaszcza na terenie Niemiec branża zdunów i producentów kafli rozwijała się prężnie, a produkty były wciąż udoskonalane.
więcej
Numer IV 2019
Ewa Łukaszewicz-Jędrzejewska
AUTOR
Ewa Łukaszewicz-Jędrzejewska
Kolor i plastyka ceramicznych elewacji dawnego Prezydium Policji (1927–28) we Wrocławiu przy ul. Podwale 31/33
Jedną z charakterystycznych cech historycznej architektury Wrocławia jest paleta barw ceglanych elewacji dekorowanych szkliwionymi wstawki. O ile w XIX-wiecznej architekturze Wrocławia czynne są nawiązania do rodzimej tradycji romańsko-gotyckiej, to po 1918 r.
więcej
Numer VI 2019
Olga Nachyła
AUTOR
Olga Nachyła
Na specjalne zamówienie! Wytwórstwo i zdobnictwo porcelany miśnieńskiej w 2. ćwierci XIX w. na przykładzie repliki talerza porcelanowego z serwisu koronacyjnego Augusta III Sasa
Czasy saskie (1733–1763) to okres intensywnego rozwoju sztuki kulinarnej, wytwornego jedzenia, w tym powszechnego stosowania sztućców, obrusów i wysokiej jakości porcelany – rzeczy do tej pory na dworach Rzeczpospolitej nie tyle niespotykanych, co traktowanych po macoszemu.
więcej
Numer V 2019
Olga Nachyła
AUTOR
Olga Nachyła
Im Glas – we wnętrzu kieliszka
II połowa XIX i początek XX w.: Polska była podzielona między zaborców, ale sytuacja trwała od lat, więc społeczeństwo z jednej strony wypracowało już pewien rodzaj stabilizacji, z drugiej czuć było buzujące coraz silniej emocje wynikające z potrzeby autonomii, niezależności i niepodległości.
więcej
Numer V 2019
Natalia Moszak
AUTOR
Natalia Moszak
Potasowe szkła popiołowe z XIV–XVII w. w praktyce konserwatorsko-restauratorskiej na wybranych przykładach z Pracowni Konserwacji i Restauracji Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu
W artykule zaprezentowane zostały krótkie relacje z projektów konserwatorskich, restauratorskich przeprowadzonych w Pracowni Konserwacji i Restauracji Szkła wrocławskiej ASP.
więcej
Numer V 2019
Iwona Przerada
AUTOR
Iwona Przerada
Mikrosfery szklane – właściwości i zastosowanie
Mikrosfery glinokrzemianowe, które powstają jako uboczny produkt procesu spalania węgla kamiennego w klasycznych paleniskach w elektrowniach lub elektrociepłowniach, stały się bardzo atrakcyjnym surowcem (dodatkiem) do produkcji szerokiej gamy tworzyw kompozytowych do różnorodnych zastosowań. .
więcej
więcej 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności