Miśnieńska „porcelana dla ubogich” Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni w 2025 roku będzie obchodziła 325 lat istnienia. Na przestrzeni tych lat powstało wiele form i dekoracji, które wymagają głębszej analizy.
Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej. Cz. 2 Ceramika prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej zachwyca mistrzostwem wykonania, znakomitym wyczuciem materiału, formy i proporcji. Równocześnie zaskakuje przewrotnym humorem i metaforą; przenosi nas w wymyślone przez artystkę baśniowe, pogodne światy, o których sama tak pisze: To moje widzenie i przeżywanie świata.
Wielka czwórka i inni Już w październiku Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u”. To kolejne wydarzenie poświęcone polskiemu powojennemu wzornictwu.
„Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana” Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza od 6 września 2024 roku na wystawę poświęconą Zakładom Porcelany „Bogucice”. Na ekspozycji będzie można nie tylko podziwiać reprezentatywny zbiór porcelany produkowanej przez ponad czterdzieści lat prosperowania katowickiego zakładu, ale również poznać proces produkcji i historię fabryki, za sprawą zarejestrowanych wspomnień byłych pracowników.
Historia bogucickiej fabryki rozpoczęła się w 1920 roku, kiedy Richard Czuday wykupił niewielki zakład „Oberschlesische Porzellanfabrik Gebhardt & Barabasch” w Katowicach1.
Rozwijamy rzeźbę ceramiczną Fabryki porcelany w Polsce posługują się niemal wyłącznie wzorami rzeźby porcelanowej pochodzenia polskiego zarówno z okresu przedwojennego, jak też w niewielkiej ilości z lat powojennych.
Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski Rok 2024 zapisze się w historii dolnośląskiego Bolesławca jako rok jubileuszy związanych z działaniami promującymi lokalną ceramikę. Słynące z produkcji kamionki dolnośląskie miasto szczyci się sięgającymi średniowiecza tradycjami.
Produkcja ceramiki związana jest z bogatymi pokładami glin, zlokalizowanymi w okolicach miasta.
Nowe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu Historyczne wnętrza i nowoczesna ekspozycja prezentująca obiekty, które opowiadają historię bolesławieckiej ceramiki – od średniowiecza do dzisiaj. Miasto ceramiki ma w końcu skarbiec – nietypowy, bo otwarty dla każdego.
3 kwietnia 2024 r.
Nie tylko srebro na Legnickim Festiwalu SREBRO Biżuteria kojarzy nam się przede wszystkim ze złotem, srebrem i kamieniami szlachetnymi. Ale twórcy wyrobów jubilerskich sięgają w swojej sztuce po wiele innych materiałów, jak m.in.
Poland’s vibrant glass scene Po dziesięciu latach od ostatniej prezentacji wrocławskie szkło ponownie zagościło w Glass Museum Lette Alter Hof Herding w miejscowości Coesfeld w Niemczech.
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 8 czerwca br.
Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK W przygranicznym Cieszynie Beata i Bogdan Kosakowie prowadzą pracownię rzemieślniczą, w ramach której nie tylko tworzą ceramikę użytkową wg własnych projektów, ale również prowadzą szereg działań o charakterze społecznym i edukacyjnym.
Zaczęło się w Cieszynie.
Ceramika to dziedzina na całe życie Warszawska szkoła Ceramiq obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. O misji, pasji do nauczania, rozwoju i planach na przyszłość rozmawiam z jej założycielką i właścicielką, Agnieszką Barnat.
→ Barbara Szafirowska-Pape: 10 lat istnienia szkoły to dobry moment na podsumowania.
Master class Płytki ceramiczne – krok po kroku W świecie masowej produkcji ręcznie robione płytki ceramiczne wydają się luksusem dostępnym tylko dla nielicznych. Nic bardziej mylnego. Stworzenie własnych płytek ceramicznych jest prostsze niż mogłoby się wydawać.
Witraż Madonna z Dzieciątkiem z kościoła w Guzowie W kaplicy pałacowej św. Feliksa de Valois w Guzowie, w województwie mazowieckim, znajduje się niezwykłe dzieło sztuki – witraż Madonna z Dzieciątkiem z końca XIX wieku. Jest to jedno z trzech okien witrażowych, które zdobią tę kaplicę, a wykonała je słynna pracownia witraży „Charles Champigneulle fils” z Paryża.
Mitologia zaklęta w szkle Pucharek ze szkła „dwuwarstwowego”, bezbarwno-czerwonego rubinu miedziowego z popiersiem Eskulapa z wyrzeźbionym precyzyjnym, wypukłym, tonowanym, ciętym rytowaniem popiersiem greckiego boga sztuki lekarskiej, to kolejny dolnośląski unikat technologiczny i rarytas kolekcjonerski z Kotliny Jeleniogórskiej.
Plakiety porcelanowe w meblarstwie Zarówno dawne, jak i współczesne wyroby porcelanowe kojarzą się najczęściej z naczyniami o charakterze użytkowym lub dekoracyjnym. W XVIII wieku popularne były, dziś zupełnie nieznane, plakiety porcelanowe pełniące rolę ozdób luksusowych mebli i zegarów.
Pod koniec XVII, a szczególnie na początku XVIII wieku, wraz ze wzrostem zainteresowania porcelaną dalekowschodnią rozwinęła się moda na pokoje porcelanowe (niem.
XVIII/XIX-wieczne flasze z pieczęciami „LONDON” w polskich zbiorach archeologicznych Spośród wszystkich szklanych pieczęci znajdywanych na nowożytnych stanowiskach archeologicznych na terenie Polski i przechowywanych w zbiorach muzealnych najczęściej spotyka się charakterystyczne pieczęcie z napisem „London”, różniące się wyraźnie od sygnatur producenckich stosowanych przez huty szkła w celu oznakowania ich wyrobów, czy też stempli prywatnych, na ogół zawierających monogramy lub herby.
Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej We wrocławskiej Fine Art Gallery trwa retrospektywna wystawa ceramiki unikatowej Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej – nestorki polskiej ceramiki, niezwykle twórczej artystki, wspaniałego pedagoga.
Wojciech Olech. Tytan pracy Od 40 lat szkło jest dla niego sposobem na doświadczanie świata i wędrówką pełną przygód. Uważa, że nie można się na nie obrażać dlatego, że jest zbyt kruche, zbyt zimne, zbyt gorące czy zbyt ostre.
Po_kłosie. Stanisław Brach W zimowy, deszczowy wieczór 9 lutego 2024 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zgromadzeni na wernisażu goście przenieśli się do sielskiej atmosfery małopolskiej wsi, gdzie w środku słonecznego lata kończą się żniwa.
Siedemdziesiąt twarzy ceramiki Tłum na otwarciu wystawy prac artystek i artystów ze Stowarzyszenia KERAMOS i jego gości świadczy o tym, że unikatowa rzeźba ceramiczna intryguje odbiorców sztuki.
Szklane “Eksperymenty” w Krakowie 17 maja 2024 roku, podczas Nocy Muzeów, Krakowska Huta Szkła należąca do Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych była miejscem wyjątkowego wydarzenia. Odbył się tam wernisaż wystawy Eksperyment organizowanej przez Związek Artystów Szkła.
Na wystawie swoje prace zaprezentowało osiemnastu twórców: Magdalena Wodarczyk, Dagmara Bielecka, Grzegorz Bibro, Natalia Komorowska, Magdalena Kuźniarz, Marzena Wilk, Katarzyna Gemborys, Goshka Białek, Anna Wójcicka, Andrzej Kałucki, Adam Kaźmierczak, Joanna Muzyka, Katarzyna Krej, Anna Jura, Katarzyna Harasym, Katarzyna Węgrzyn, Anna Mikoda-Antoniewicz oraz Jarosław Kozioł.
Polscy artyści szkła w Japonii W Ibaraki Ceramic Art Museum w Japonii w dniach 2 stycznia – 7 kwietnia b.r. odbyła się wystawa GLASS ART RISING. Fujita Kyohei, Libenský i artyści szkła na świecie, na której zostały zaprezentowane dzieła zebrane przez Sekisho Corporation.
Possible Forms/Formy możliwe Alicji Buławki-Fankidejskiej Festiwal Ceramiki Współczesnej, zorganizowany przez Łotewskie Centrum Ceramiki Współczesnej w Dyneburgu (Latvian Centre for Contemporary Ceramics, Daugavpils) który odbył się w dniach 1-18 maja, zakończył się serią niezapomnianych wydarzeń z wyraźnym polskim akcentem.
Porcelanowy świat Johanna Joachima Kaendlera Rok 2024 jest bardzo hojny dla miłośników XVIII-wiecznej porcelany z Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni. W lutym b.r. został otwarty Gabinet Porcelany w Zamku Królewskim na Wawelu, w kwietniu Galeria Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie (piszemy o nich w artykule „Gabinety porcelanowe.
Glina: rzemiosło i sztuka - recenzja Oferta publikacji w języku polskim na temat tworzenia ceramiki jest absolutnie niewspółmierna do zainteresowania jakie wzbudza w ostatnich latach ta dziedzina rzemiosła i sztuki.
Jan Sylwester Drost (1934-2024). – In memoriam Niewielki przedmiot, a swoją niezwykłością wzbudzał moje dziecięce zainteresowanie. Zazwyczaj stał na stoliku nieopodal foteli Kon-Tiki. Często też wędrował po domu, w określonych momentach trafiał do gabinetu ojca i lądował na biurku (był to blat wysunięty z regału Kowalskich) pośród papierów, zdjęć i rozłożonych niezbędnych do pisania drobiazgów.
Tadeusz Bąbel. Garncarz z Kątów Denkowskich Kąty Denkowskie to niewielka miejscowość położona w linii prostej nieco ponad trzy i pół kilometra na północny-wschód od Denkowa. Kiedyś była to jedna z wielu wsi otaczających dawne miasteczko, jednak w 1954 roku Denków stał się dzielnicą Ostrowca Świętokrzyskiego, a Kąty jedną z ostrowieckich ulic.
Dawna wieś, a dzisiaj ulica – Kąty Denkowskie, ma specyficzne położenie – od wschodu wznoszą się ku górze smukłe sosny rozległego kompleksu leśnego, od zachodu wysokie kominy pobliskiej Huty Ostrowiec.
MASTERCLASS z Natalią Komorowską. Płynący Kamień – pâte-de-verre Szkło, określane w starożytnym Egipcie jako „płynące kamienie”, ma niezwykłą opalizującą estetykę i może imitować różne materiały, takie jak kamień, lód, cukier i tkanina.
Technika wytwarzania szkła pâte-de-verre sięga drugiego tysiąclecia p.n.e.
Budujemy piec do wypału malatury. Cz. 3 W poprzednich artykułach (Budujemy piec do wypału malatury cz.1 i 2) opisałem kroki niezbędne do wykonania komory pieca z płyt krzemianowo-wapiennych oraz obudowanie jej stalową blachą w celu wzmocnienia konstrukcji.
W trzecim, ostatnim odcinku omówię część elektryczną pieca.
Gabinety porcelanowe. Historia i teraźniejszość Porcelana – jedno słowo, a kryje się za nim tak wiele… historii, osób, pragnień i emocji. Wynaleziona w Chinach w VII w. n.e., po raz pierwszy trafiła do Europy ok.
Z ziemi i ognia. Wywiad z Michałem Puszczyńskim Barbara Szafirowska-Pape: W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku trwa właśnie Twoja wystawa otwierająca cykl pokazów objętych wspólnym tytułem „Z ziemi i ognia / Out of the Earth and Fire”.
Odnalezione Graale Marcina Zielińskiego W numerze 4/2022 „Szkła i Ceramiki” przedstawiliśmy postać Konstantego Zielińskiego – niezwykłego grawera szkła. W jego ślady, ale własną drogą poszedł syn Marcin.
Marcin Zieliński, artysta rzeźbiarz w szkle, urodzony na początku lat siedemdziesiątych w Dusznikach Zdroju.
Fredrik Nielsen. Abstrakcyjny ekspresjonista Sztokholom – Wenecja Północy jest miejscem pracy wielu wybitnych współczesnych artystów. Jednym z nich jest Fredrik Nielsen, finalista konkursu Loewe Foundation 2022 – artysta szkła, który wyróżnia się postawą twórczą i niebanalnym podejściem do kreacji.
Rzeźbiarz prowadzi własną hutę szkła The Garage Stockholm oraz letnie studio The Garage Fjäderholmarna, gdzie każdy detal i skrawek miejsca emanuje energią i osobistym wyrazem artysty.