Artykuły naukowe

Artykuły naukowe stanowią ważną część czasopisma "Szkło i Ceramika". Aby zwiększyć liczbę cytowań publikowanych artykułów naukowych dodaliśmy SiC do bazy EBSCO i staramy się o wejście do kolejnych. Zakres publikacji rozszerzyliśmy o nauki humanistyczne. Obecnie nasze artykuły otrzymują 20 punktów w ocenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wpływ parametrów procesu wytwarzania na właściwości barwiące różowego pigmentu o strukturze sfenu cynowego
Barwienie na kolor różowy szkliw cynowych wypalanych w obecności niewielkich ilości związków chromu zapoczątkowało rozwój, opartych na związkach cyny, pigmentów różowych zwanych też pinkowymi.
więcej
Lubomir Tomaszewski – emocjonalista
Lubomir Wojciech Tomaszewski herbu Bończa urodził się 9 czerwca 1923 r. w Warszawie. Wśród znawców sztuki mniej znany jest fakt, że zanim został artystą zasłużył się w czasie II wojny światowej w walce o wolną ojczyznę.
więcej
Ocena możliwości zastosowania ZrO2 jako czynnika wprowadzającego kontrast radiologiczny w cemencie typu MTA
Preparaty typu MTA (ang. Mineral Trioxide Aggregate) oparte na krzemianie trójwapniowym 3CaO•SiO2 od wielu lat uważa się za preferowane materiały do wypełniania wstecznego kanałów korzeniowych.
więcej
Nieinwazyjne badania japońskiej XIX-wiecznej kadzielnicy z prowincji Satsuma przy użyciu dwuźródłowej tomografii komputerowej
Przedmiotem badań była japońska kadzielnica z okresu Meiji, datowana na ok. 1880 r., pochodząca z historycznej prowincji Satsuma (obecnie prefektura Kagoshima). Obiekt od grudnia 1945 r.
więcej
Wady i zalety mieszania „na sucho” zestawu surowcowego niebieskozielonych spinelowych pigmentów ceramicznych z udziałem kobaltu
Materiały o strukturze typu spineli (lub ich roztworów stałych) mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Mogą to być materiały polikrystaliczne, np.: gliniany, ferryty o zróżnicowanych właściwościach magnetycznych lub katalitycznych lub drobnoziarniste proszki związków barwnych stanowiące wysokotemperaturowe pigmenty ceramiczne, przeznaczone do barwienia szkliw i mas ceramicznych na zasadzie dyspersji cząstek. .
więcej
Grawerowanie za pomocą lasera CO2 form gipsowych do odlewania ceramiki ozdobnej i specjalistycznej
Gips, dzięki swym właściwościom znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, przemysł czy medycyna. W przyrodzie spotykamy go pod postacią alabastru, gipsu włóknistego, łuskowego, ścisłego i kamienia gipsowego.
więcej
Opracowanie i charakterystyka biokompozytu z chitozanu i bioszkła dotowanego ZnO
Istnieje kilka podstawowych wymagań, które są szeroko akceptowane przy projektowaniu biomateriałów. Według najnowszych trendów biomateriał wytworzony z myślą o wypełnianiu ubytków kości powinien charakteryzować się zdolnościami osteokondukcyjnymi, co wiąże się z wysoką porowatością i odpowiednim rozmiarem porów. .
więcej
Technologia U-FAST w wytwarzaniu przeświecalnej ceramiki Al2O3
Nowe, przezroczyste materiały, które można wykorzystać do pracy w trudnych i ekstremalnych warunkach, są wielce pożądane. Wymagania te często spełniają materiały ceramiczne, ale nie wszystkie z nich odporne są na działanie bardzo wysokiej temperatury. .
więcej
Rola ceramiki jako źródła archeologicznego w badaniach nad kulturą Majów
Słowem Majowie określa się najczęściej grupę spokrewnionych językowo ludów zamieszkujących tereny wschodniego Meksyku, Gwatemali, Belize, zachodniego Hondurasu i Salwadoru, w tym Maya, czyli właściwych Majów, zamieszkujących półwysep Jukatan oraz przeszłe prekolumbijskie społeczności złożone, które były przodkami tych ludów.
więcej
więcej 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności