Artykuły naukowe

Artykuły naukowe stanowią ważną część czasopisma "Szkło i Ceramika". Aby zwiększyć liczbę cytowań publikowanych artykułów naukowych dodaliśmy SiC do bazy EBSCO i staramy się o wejście do kolejnych. Zakres publikacji rozszerzyliśmy o nauki humanistyczne. Obecnie nasze artykuły otrzymują 20 punktów w ocenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Numer IV 2020
Krystian Leonard Chrzan
AUTOR
Krystian Leonard Chrzan
Kamionkowe izolatory elektroenergetyczne
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów izolatorów elektroenergetycznych. Są to między innymi izolatory: porcelanowe, szklane, epoksydowe, kompozytowe czy kamionkowe.
więcej
Numer IV 2020
Klaudiusz Borkowicz
AUTOR
Klaudiusz Borkowicz
Nowoczesne materiały do spoinowania okładzin ceramicznych
Materiały do spoinowania powinny charakteryzować się odpowiednimi własnościami. Własności te zostały określone w normach międzynarodowych i europejskich. Niniejszy artykuł przybliża te wymagania oraz opisuje w jaki sposób nowo wprowadzany na rynek produkt powinien być przebadany. .
więcej
Numer IV 2020
Barbara Chruściel
AUTOR
Barbara Chruściel
Płytki ceramiczne w systemach ociepleniowych
Płytki ceramiczne są materiałem powszechnie używanym w budownictwie. Wysokie odporności na ścieranie i statyczne obciążenia mechaniczne pozwalają na wykorzystanie ich jako materiał wykończeniowy podłóg.
więcej
Numer IV 2020
Artur Rusowicz
AUTOR
Artur Rusowicz
Rozwój przemysłu maszynowego jest ściśle związany z ceramiką
Ceramika, laikowi kojarzy się z wyrobami z wypalanej gliny. Natomiast materiały ceramiczne obejmują sobą bardzo szeroką grupę związków chemicznych, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie.
więcej
Numer II 2020
Alicja Duda
AUTOR
Alicja Duda
Dawne oznaczenia strycharskie na ceramice budowlanej na wybranych przykładach z terenu województwa lubuskiego
Ceramika budowlana stanowi jeden z najważniejszych materiałów stosowanych w tradycyjnych technikach budowlanych. Glina, jako surowiec, wykorzystywana była w budownictwie od tysiącleci – zarówno w formie surowej i suszonej masy, jak i po poddaniu obróbce termicznej.
więcej
Numer II 2020
Olga Nachyła
AUTOR
Olga Nachyła
Obsydian i szkło w chirurgii
Chirurgia to temat tak rozległy i skomplikowany jak ludzkie ciało. Specjalizacje są coraz węższe, narzędzia coraz bardziej precyzyjne, historia coraz dłuższa. Największy postęp dokonał się w niej w ciągu ostatnich 100–150 lat, co nie zmienia faktu, że o wiele, wiele wcześniej ludzie badali ciała i sięgali po sposoby równie niebezpieczne co ostateczne, żeby pozbyć się bólu lub przynajmniej go zmniejszyć, usunąć zmianę skórną (np.
więcej
Numer I 2020
Zbigniew Woźniak
AUTOR
Zbigniew Woźniak
Okładziny ceramiczne o właściwościach antybakteryjnych
Aktualne wydarzenia na świecie dobitnie dowodzą, jak niebezpieczne są wirusy. Ebola, HIV, Marburg, żółta febra, Denga, koronawirusy, MERS1 i SARS2, wywołujące chorobę COVID-19 zbierały i zbierają swoje śmiertelne żniwo wszędzie tam, gdzie się pojawią.
więcej
Numer I 2020
Mirosław Maliński
AUTOR
Mirosław Maliński
Więcej niż nadzieja, mimo piekła i zdrady. Witraże w kościele św. Macieja we Wrocławiu
Projekt witraży we wrocławskim kościele św. Macieja został opracowany w oparciu o jasną i klarowną myśl teologiczną, która biegnie do najważniejszych wydarzeń zbawczych.
więcej
Numer I 2020
Adam Włodarczyk
AUTOR
Adam Włodarczyk
Szklane trumny i urny. Szkło w obrzędach pogrzebowych
Dawno, dawno temu…Pierwsze znane przykłady użycia szkła do przechowywania zwłok pochodzą ze starożytnego Rzymu. Obowiązujący wówczas obyczaj kremacji ciała zmarłego, determinował konieczność przechowywania popiołów w specjalnym naczyniu.
więcej
więcej 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności