Numery

2022 rok

Choć ogrodnicy, pszczelarze i drogowcy zapewne będą mieli inne zdanie, my uważamy, że tegoroczna wiosna była wyjątkowo udana i przyszła we właściwym momencie. Zaczęła się z przytupem dwiema kwietniowymi aukcjami Desy Unicum, na których sprzedało się ponad sto obiektów szklanych i ceramicznych. W sumie nie ma się czemu dziwić – magia nazwisk wybitnych twórców, takich jak Kiziński, Horbowy, Zuber, Kiczura, działa. Polskie szkło artystyczne i użytkowe z lat 60., 70., i 80. jest coraz bardziej cenione i poszukiwane. Rozpiętość cenowa jest tak duża, że każdy może znaleźć coś dla siebie – zarówno koneser dzieł sztuki, jak i początkujący kolekcjoner produktów bardziej masowych. Przeszacowanie chyba na razie szkłu nie grozi, więc jeśli ktoś ma wolne środki… Coś nam mówi, że taniej już było. Najbliższa szansa na ulokowanie kapitału w obiekcie z piasku lub gliny pojawi się w październiku oraz listopadzie. Hity wiosennych aukcji prezentujemy na stronach 16–19.


zobacz więcej
2022 rok

Dawno, dawno temu, i wcale nie za górami i lasami, tylko tu, u nas
w Polsce, wierzono, że naczynia ceramiczne rosną w ziemi, jak
rośliny. Pojawiające się wiosną w bruzdach garnki budziły
w ludziach zaciekawienie, ale i strach. Czary jakieś? Archeologia
z pomocą geologii racjonalnie wyjaśniły ten fenomen, ale mit
samotworzących się naczyń pozostał i mąci w głowach do dziś.
Wiemy, że naczynia kupuje się w sklepach lub internecie, ale
zazwyczaj nie wiemy, jak powstają, kto je projektuje, lepi
i wypala oraz dlaczego muszą tyle kosztować. Handlowa
rzeczywistość wokół nas dąży do upraszczania przekazu,
by lepiej pozycjonować produkt w wyszukiwarkach i ułatwić
jego sprzedaż, nie tłumaczy jednak, dlaczego coś
jest takie, jakie jest. Nie docieka sedna przedmiotu.
Piękno odkrywania i radość poznawania materii
oraz jej zrozumienie, tak ważne w przypadku szkła
i ceramiki, gdzieś się zagubiły.


zobacz więcej
2021 rok

Nowy Rok zbliża się małymi kroczkami, a stary pakuje swój bagaż wydarzeń

Podsumowując ten rok możemy zauważyć, że obecność pandemii stała się już „oswojonym” faktem i mimo niedogodności w postaci obostrzeń, udało nam się spotkać na wielu, zorganizowanych w formie stacjonarnej, wydarzeniach.

Mamy nadzieję, że dla tych którzy nie mogli osobiście w nich uczestniczyć, relacje które zamieściliśmy na łamach naszej gazety przybliżyły te chwile.

W tym roku siostrzana Redakcja Materiałów Budowlanych obchodziła 75 lecie działalności. Przez lata funkcjonowania na rynku, zdobyła wielu wiernych czytelników dzięki fachowym i rzetelnym treściom. Trzymamy kciuki za Redakcję, aby nie zabrakło im siły i determinacji w dalszej tak owocnej pracy.

My, w tym roku, też osiągnęliśmy mały sukces. Powróciliśmy na listę czasopism naukowych, którą zaktualizowano w listopadzie na podstawie Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dzięki czemu naukowcy którzy publikują w naszym kwartalniku uzyskują 20pkt za każdy artykuł. Bardzo się cieszymy, że doceniono wartość naukową naszego wydawnictwa. Mamy nadzieję, że zachęci to młodych badaczy do współtworzenia kolejnych numerów, co sprawi, że będą one jeszcze bardziej interesujące.

Na koniec, z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającego się Nowego Roku pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy powierzyli nam swoje teksty, za dotychczasową współpracę. Składamy także naszym Czytelnikom, Przyjaciołom i Sympatykom moc gorących życzeń: zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności.


zobacz więcej
2021 rok

OdNowa!

Lato za nami, a było ono bardzo obfite w atrakcje dla wszystkich, którzy interesują się szkłem i ceramiką. Na scenę wróciły wystawy, festiwale i imprezy towarzyszące.  W zasadzie można było całe lato spędzić na podróżach od wydarzenia do wydarzenia.


W najnowszym numerze naszego czasopisma przeczytacie drugą część relacji z Festiwalu Wysokich Temperatur z Wrocławia. Tym razem skupiliśmy się na wystawach artystów oraz konferencji. Oprócz FWT na Dolnym Śląsku odbyła się także Transgresja e-Glass Festival. To w naszej ocenie najbardziej fascynujące spotkanie mistrzów i fanów szkła artystycznego. Całość wydarzenia miała miejsce w kilku urokliwych miejscowościach pogranicza polsko-czeskiego, w dawnych hutach szkła, które w chwili obecnej stanowią bardziej atrakcje turystyczne niż działalność hutniczą. Jednak na te kilka dni festiwalu znowu tętnią życiem szklarzy.


Z kolei w Bolesławcu w pełnej odsłonie odbyło się Bolesławieckie Święte Ceramiki. Ilość atrakcji była tak duża, że można by było napisać o nich całą książkę. My postaraliśmy się, na naszych ograniczonych stronach, oddać przynajmniej ducha tego wydarzenia. Dużo działo się zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Dzięki Aleksandrze Kujawskiej mamy dla Was także relację z The Venice Glass Week 2021, które odbyło się w dniach 4 – 12 września we Włoszech. A to tylko nieliczne z interesujących tematów, które znajdziecie w najnowszym numerze Szkła i Ceramiki.


zobacz więcej
2021 rok

Bardzo gorący początek lata!

Nie dość, że początek lata okazał się niezwykle gorący, we Wrocławiu lato tradycyjnie rozpoczęło się Festiwalem Wysokich Temperatur.

W minionym roku z powodu pandemii festiwal został odwołany. W tym odbył się z całą swoją wysoką temperaturą.

Tradycyjnie był podzielony na trzy główne sekcje: szkło, metal i ceramika. Atrakcji i dla artystów i dla zwiedzających nie brakowało!

Jeśli ktoś nie mógł w nim bezpośrednio uczestniczyć, część wydarzeń może odnaleźć w naszej relacji i mediach społecznościowych, gdyż w tym roku festiwal był i na żywo i online.

Lato to czas festiwali, które relacjonujemy i zapowiadamy w naszym czasopiśmie. W Polsce szkło i ceramika, w ostatnich latach związana jest głównie z Dolnym Śląskiem, gdzie jest organizowana większość imprez artystycznych. Niewątpliwie jest to zasługa prężnie działającej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, która zaangażowała cały region do promocji wytwórstwa szkła i ceramiki.

Oddajemy zatem w Państwa ręce kolejnym numer czasopisma Szkło i Ceramika i mamy nadzieję, że będzie to miła lektura na letnie popołudnia.


zobacz więcej
2021 rok

Nie tylko do pogody możemy odnieść znane przysłowia: W marcu jak w garncu oraz Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata, bowiem w ostatnim kwartale było naprawdę bardzo dużo zamieszania.

Pewnie znają Państwo to uczucie towarzyszące podczas jazdy na Roller Coasterze? Raz pod górkę, a raz z górki… Odnosimy wrażenie, że właśnie świat artystyczny musiał elastycznie dopasować się do tej niepewnej przejażdżki zwanej rzeczywistością. Wszystko co dotychczas było dla nas naturalne jak zwiedzanie muzeum czy galerii sztuki dziś jest czymś tak mocno wyczekiwanym. Brakuje nam tego hałasu, kolejek przed kasą biletową, takiej zwyczajnej codzienności. Mimo to staraliśmy się Państwa ugościć najbardziej wyselekcjonowanymi nowinkami ze świata Szkła i Ceramiki.

Wraz z najnowszym numerem oddajemy w Państwa ręce mnóstwo ciekawych artykułów. Udało się nam przeprowadzić kilka bardzo ciekawych wywiadów, jak choćby ten z okazji 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku. Tym, którzy nie zdążyli pojawić się na otwartych wystawach prezentujemy nasze obszerne relacje. Przybliżamy także postać Pawła Jarczyńskiego, którego rysunki z zakresu ceramiki i coraz częściej także szkła, uświetniają nasze czasopismo.


Tradycyjnie we Wrocławiu, już 23 kwietnia, rozpocznie się wystawa Kod Ceramiki. Póki co, nie wiadomo w jakiej formie. − Jako patron medialny serdecznie zapraszamy!


zobacz więcej
2020 rok

Kiedy w styczniu rozpoczynano prace nad pierwszym wydaniem Szkła i Ceramiki jako kwartalnika, nikt nie spodziewał się jak sytuacja w mijającym roku się zmieni. Zamknięte szkoły, uczelnie, galerie sztuki. Odwołane wydarzenia artystyczne, które od wielu lat cyklicznie tętniły życiem. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce, ale również na świecie bardzo dynamicznie się zmienia, z miesiąca na miesiąc pozostawiając wciąż niepewność co będzie dalej...


Naszą redakcję Szkła i Ceramiki również dotknęła zmiana, której musieliśmy sprostać. Dzięki zaangażowaniu Działu Projektów i Marketingu z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie mogliśmy wspólnymi siłami zawalczyć o Szkło i Ceramikę. Podziękowania należą się również Dyrekcji Instytutu za wsparcie i wiarę w misję wydawnictwa.


To właśnie my, czyli nowi członkowie zespołu stanęliśmy przed podwójnym wyzwaniem. Z jednej strony całkowicie nowy skład zespołu, z drugiej sytuacja w kraju, która bardzo silnie wpływa na działalność gospodarczą. Mamy nadzieję, że nowa odsłona Szkła i Ceramiki będzie równie dobra jak poprzednie pod redakcją Moniki i Olgi, a zmiany będą z korzyścią dla cztelników. W tym miejscu chcielibyśmy oczywiście podziękować dziewczynom za wieloletnią pracę (i osobiście uważamy, że zrealizowaną z ogromnym sukcesem). Jesteśmy przekonani, że w nowych wyzwaniach, osiągną one równie spektakularne sukcesy!

Co zamierzamy?
W przyszłym roku planujemy wdrożyć nowy wizerunek i funkcjonalność naszej strony internetowej www.szklo-ceramika.pl. Chcemy ożywić to medium w celu szybszej komunikacji pomiędzy nami, a Państwem czyli naszymi czytelnikami. Pragniemy umożliwić wypowiadanie się na łamach strony artystom, naukowcom, praktykom czy krytykom.


Jednocześnie nie zapominamy, że zbliża się czas świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji chcielibyśmy życzyć przede wszystkim zdrowych i pogodnych świąt. Zazwyczaj w tym miejscu składało się życzenia szampańskiej zabawy sylwestrowej, lecz w tym roku doceniajmy każdą chwilę w gronie naszych bliskich!


 


zobacz więcej
2020 rok

Chwilozofia

Są marzenia, których nie można zmieniać w cele, bo nie zależą od nas. Są też cele, które mimo wielkich chęci i nadziei pozostaną marzeniami. Czasami trzymamy w sobie coś, co daje nam siłę na poziomie koncepcji, natomiast w sferze realizacji nie okazuje się być czymś fascynującym. Romantyczna wizja ściera się czasem o "szary chodnik" codzienności. NIe jest też tak, że nasza wiara i wysiłek przenoszą góry. Jesteśmy kowalami wego losu tylko do pewnego stopnia. Mimo wszystko, mamy wpływ na to, co robimy sami, więc warto angażować się w rzeczy, którymi będziemy się cieszyć, choć też czasem po drodze pojawią się dodatkowe, wcześniej nieprzewidziane "rachunki". Cóż, zmianimy się i bywa, że w związku z tym przestajemy pasować do środowiska.

Mimo to, ludzie zawsze mieli i spełniali marzenia. W ten sposób zmianiali świat! Przez nasze myśli i emocje wciąż "składamy zamówienia". Zgodnie z prawem rezonansu przychodzi do nas to, co odpowiada naszym wibracjom. Obie (Monika i Olga) zdecydowałyśmy się w tym trudnym momencie "podkręcić" własną częstotliwość.

Z naszych "astronomicznych" obserwacji wynika, że wśród wielu rozłamów i polaryzacji międzyludzkich jest jeden podział, który zwłaszcza terazzyskuje na aktualności. Projesieniowcy i antyjesieniowcy..., których może połączyć chwila spędzona nad kubkiem gorącej herbaty, albo kieliszek grzanego wina :-)

Mamy nadzieję, że niebezpośrednia i przekorna rada udzielana przez Abrahama Maslowa: Gdy Twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszytsko zaczyna Ci przypominać gwoździe, nie stanie się nigdy Państwa udziałem :-)

Dziękujemy Wszystkim, którzy współpracowali z Redakcją! Żywimy głęboką nadzieję, że jeszcze się spotkamy i będziemy wspólnie odkrywać szkło i ceramikę. Nigdy nie zapomnimy tej wspaniałej przygody. Dzięki Państwu nasz duet z uśmiechem pracował nad każdym numerem.

Wydawcy życzymy sukcesów na polu popularyzacji innowacji, zaś właścicielowi tytułu SiC jubileuszu 100-lecia na rynku.


zobacz więcej
2020 rok

Inside out

Koniec czerwca… odbiór świadectw, początek wakacji i… zasłużony wypoczynek! Nasze aktywności przenoszą się nad oceany, morza, jeziora,
rzeki, w góry i doliny. Tym razem będzie trochę inaczej. Choć okoliczności przyrody pozostaną niezmienne (głównie polskie), to my będziemy… no właśnie.
Lepszym, pełnoetatowym rodzicem? Niedocenionym pracownikiem? Mistrzem w kuchni? Kreatywność, wrażliwość, pokora, konsekwencja, akceptacja, a może bunt i niezgoda? Jakie wnioski wyciągnęliśmy z minionego kwartału? To okaże się niebawem.
Sztuka adaptacji – to felieton, który z pewnością, natchnie Państwa nadzieją i energią do dalszego działania. Mądre słowa padają z ust młodych artystów, dowiemy się, czy i jaka jest zależność między szybkością i doskonałością, jak importować ekologiczne rozwiązania do produkcji ceramiki i dlaczego „gesty mają ogromną moc i nie potrzebują słów”.
Przybliżymy „mądre” technologie w hutnictwie szklarskim na miarę czwartej rewolucji przemysłowej, a także dowiemy się, jakie mamy wyniki w segregacji i recyklingu szkła dzięki działaniom forum Friends of Glass. Tych z Państwa, którzy mają dość izolacji, zabierzemy w ceramiczną podróż do gorącej Kolumbii (niech święta Rufi na ma nas w opiece!) oraz zimnej Finlandii, a tym, którzy jednak wolą domowe zacisze, opowiemy między innymi o… drukowanych domach.
Redakcja rekomenduje również używanie przednich wycieraczek szyby. Tak jak ulewne opady zaburzają kierowcy dobry widok na drogę, tak wewnętrzną siłę nadwątlają bezradność,dezaprobata i zwątpienie w siebie. Naszymi wycieraczkami mogą być: kontemplacja,pisanie pamiętnika, aktywność fizyczna, rozmowa z przyjaciółmi, czy wieczór z magazynem Szkło i Ceramika.
Życzymy Państwu dużo zdrowia i by albarello służyło Państwu głównie… do ozdoby!


zobacz więcej
więcej 1 2 3 4 5 6     więcej
Archiwalne numery
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności