Artykuły naukowe

Artykuły naukowe stanowią ważną część czasopisma "Szkło i Ceramika". Aby zwiększyć liczbę cytowań publikowanych artykułów naukowych dodaliśmy SiC do bazy EBSCO i staramy się o wejście do kolejnych. Zakres publikacji rozszerzyliśmy o nauki humanistyczne. Obecnie nasze artykuły otrzymują 20 punktów w ocenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Numer II 2022
Andrzej Grzebielec
AUTOR
Andrzej Grzebielec
Badanie rekuperatora ciepła wykorzystującego wkłady ceramiczne w okresie zimowym i letnim
Na rynku systemów wentylacji rekuperatory dostępne są od wielu lat. Najpopularniejsze to rekuperatory krzyżowe i obrotowe. Oba rozwiązania są przeznaczone do pracy w trybie ciągłym.
więcej
Numer I 2022
Andrzej Grzebielec
AUTOR
Andrzej Grzebielec
Rozwój rynku pianki szklanej jako materiału izolacyjnego w przemyśle i budownictwie
Materiały z pianki szklanej są równie dobrym izolatorem jak powszechnie wykorzystywane materiały ze spienionych tworzyw sztucznych czy też wełna mineralna. A w wielu zastosowaniach są materiałem zdecydowanie lepszym.
więcej
Numer I 2022
Artur Rusowicz
AUTOR
Artur Rusowicz
Warunki zatarcia dla pary ciernej stal-tlenek chromu (Cr2O3)
W poprzednim artykule zostały przedstawione wyniki badań dla próbek stali pokrytej warstwą węgliku wolframu (WC), dla której okazało się, że proces zatarcia przebiega podobnie jak dla par roboczych stal-stal.
więcej
Numer IV 2021
Katarzyna Stec
AUTOR
Katarzyna Stec
Preparatyka próbek materiałów niemetalicznych do analizy składu chemicznego techniką fluorescencyjnej spektrometrii rentgenowskiej
Najbardziej popularną metodą instrumentalną, wykorzystywaną do analizy surowców i materiałów budowlanych i ogniotrwałych, jest metoda fluorescencji rentgenowskiej z dyspersją długości fali.
więcej
Numer IV 2021
Magdalena Bartolewska
AUTOR
Magdalena Bartolewska
Nanocząstki w biokompozytach polimer – ceramika do regeneracji tkanki kostnej
Medycyna regeneracyjna staje się szybko rozwijającą techniką w współczesnej biomedycynie. Coraz częściej na świecie są wykorzystywane nanocząstki do naprawiania i leczenia uszkodzonych komórek.
więcej
Numer IV 2021
Andrzej Grzebielec
AUTOR
Andrzej Grzebielec
Wykorzystanie warstw antykondensacyjnych w celu ochrony materiałów ceramiki budowlanej
Powłoki antykondensacyjne znajdują szerokie zastosowanie w chłodnictwie, klimatyzacji czy chociażby technologii okrętowej. Coraz częściej są stosowane także do zabezpieczania konstrukcji betonowych czy też ceramicznych.
więcej
Numer IV 2021
Artur Rusowicz
AUTOR
Artur Rusowicz
Warunki zatarcia dla pary ciernej stal-węglik wolframu (WC)
Przegląd literatury pokazuje wiele danych dotyczących istotnego wpływu warstw ceramicznych na zużycie współpracujących elementów maszyn. Wpływ ten jest korzystny zarówno w niskich jak i w podwyższonych temperaturach.
więcej
Numer III 2021
Zbigniew Woźniak
AUTOR
Zbigniew Woźniak
Zastosowanie szkła odpadowego w produkcji okładzinowych płytek szklanych
Troska o środowisko naturalne to jeden z bardzo ważnych aspektów funkcjonowania producenta płytek i dekoracji ceramicznych i szklanych, jakim jest Ceramika Paradyż Sp.
więcej
Numer III 2021
Arkadiusz Gąsiński
AUTOR
Arkadiusz Gąsiński
Płytki ceramiczne Badania mikroskopowe tekstur w odniesieniu do wytrzymałości na zginanie
Płytki gresowe są wytwarzane głównie z glinki kaolinowej, kwarcu i skaleni. Wiele właściwości technicznych, w tym odporność na zginanie, są związane z teksturą materiału w skali mikroskopowej.
więcej
więcej 1 2 3 4 5 6 7 8 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności