Tuż przed wakacjami oddajemy Wam do rąk nowy numer „Szkła i Ceramiki”. Mamy nadzieję, że znajdziecie dla niego miejsce w Waszej walizce, a lektura naszych artykułów umili czas spędzony nad morzem, jeziorem, w górach czy pod przysłowiową gruszą.
W kwartalniku pojawił się nowy dział – „Pracownie ceramiczne”. Obok dużych firm i manufaktur działa w Polsce bardzo dużo małych pracowni ceramicznych, powstałych z pasji i zamiłowania do gliny. Artyści pokazują i sprzedają swoje prace na targach rękodzieła, stronach internetowych czy w mediach społecznościowych, mają jednak bardzo ograniczone możliwości promocji. Dlatego postanowiliśmy udostępnić im strony naszego kwartalnika. W bieżącym numerze zaprezentowało się pierwszych 7 pracowni. Być może któraś z nich mieści się niedaleko Was? Może wpadniecie do niej na warsztaty, a może znajdziecie tam wymarzoną filiżankę do kawy czy kubek do herbaty lub rzeźbę, która ozdobi wnętrze Waszego domu.
W ostatnich latach czerwiec bywa w Polsce gorący. W tym roku będzie jeszcze cieplej, bo ASP we Wrocławiu zaprasza na Festiwal Wysokich Temperatur. Program tegorocznej edycji zapowiada się imponująco. Znajdziecie go na stronie 12.
W roku 2022 pożegnaliśmy wspaniałego człowieka, ceramika i malarza – Stanisława Tworzydłę. W jego magicznej pracowni przy ul. Kazimierzowskiej w Warszawie swoją przygodę z gliną zaczynało ponad kilkaset osób. Pana Stanisława w bardzo osobistym tekście wspomina jego uczennica – Magdalena Matuszczak.
Jeżeli w tym roku wybieracie się do Holandii, to koniecznie przeczytajcie przed wyjazdem tekst Beaty Grudzieckiej „Holenderskie flizy – małe ceramiczne dzieła sztuki”. Dowiecie się, jak wyglądało wytwarzanie fajansowych płytek ściennych. Dobra wiadomość! Flizy można spotkać również w Polsce. Gdzie? Sprawdźcie na stronie 50.
Miłośników szkła odsyłamy do artykułu „Fusing – szklana piekarnia”, w którym dr Adam Włodarczyk objaśnia tę technikę artystycznego kształtowania szkła. W tekście „Rekonstrukcja rzymskiej szklanki z ceramicznej formy” Magdalena Kopiczko opisuje zakończoną sukcesem próbę wykonania repliki antycznej szklanki pochodzącej z okresu między 50. a 100. rokiem naszej ery.
W bieżącym numerze nie zabraknie oczywiście naszych stałych pozycji, czyli relacji z ważnych wystaw i wydarzeń artystycznych, prezentacji polskich projektantów szkła, nowych odcinków „Żargonu szklarskiego”, „Poradnika dla początkującego wizażysty”, historii mazowieckich leśnych hut szkła gospodarczego oraz tajników technologii wytwarzania szkła ozdobnego w XIX w.
A jeżeli potrzebujecie podpowiedzi, dokąd warto pojechać w najbliższym czasie, to na ostatniej stronie w Kalendarium znajdziecie listę fantastycznych wystaw i festiwali. Życzymy udanych wakacji i miłej lektury
SPIS TREŚCI
SZTUKA
WYDARZENIA
LUDZIE I MIEJSCA
NAUKA
GORĄCO W NAUCE
RZEMIOSŁO
PRACOWNIE CERAMICZNE
HISTORIA
Kalendarium