Nasze tematy

Artykuły

Górnictwo i sztuka

Barbara Szafirowska-Pape

Czy szlachetna, biała porcelana może mieć coś wspólnego z górnictwem? Połączenie ryzykowne, ale możliwe i jak się okazało całkiem udane. Przekonać się o tym mogli liczni goście zakończonej niedawno w Zamku Żupnym w Wieliczce wystawy „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte”.

Ekspozycja w wielickim Zamku Żupnym była wyjątkową okazją, by w Polsce zobaczyć doskonałą porcelanę pochodząca przede wszystkim z Królewskiej Manufaktury w Miśni i to z jej najlepszego okresu, czyli z 1. poł. XVIII w., kiedy manufaktura pracowała na potrzeby dworu króla Augusta II, a później jego syna Augusta III. Na wystawie zaprezentowano blisko 170 porcelanowych obiektów pochodzących ze spektakularnej kolekcji Achima Middelschulte. Niewątpliwie jest to najważniejsza na świecie kolekcja porcelany o tematyce górniczej. Wystawę zwiedziłam z jej kuratorką, Klementyną Ochniak-Dudek. Motywy górnicze na miśnieńskiej porcelanie pojawiły się bardzo wcześnie, zaledwie kilka lat po pierwszych udanych próbach jej produkcji. Tłumaczyć to można powszechnie znaną słabością elektora saskiego i króla Polski Augusta II Mocnego do „białego złota” oraz tym, że bardzo cenił górnictwo, które w 1. poł. XVIII w. przynosiło znaczne dochody, a górnicy stali dosyć wysoko w hierarchii społecznej.

Cały artykuł dostępny w nr 4/2023 "Szkła i ceramiki". Zamów już teraz

Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności