Nasze tematy

Artykuły

Possible Forms/Formy możliwe Alicji Buławki-Fankidejskiej

Festiwal Ceramiki Współczesnej, zorganizowany przez Łotewskie Centrum Ceramiki Współczesnej w Dyneburgu (Latvian Centre for Contemporary Ceramics, Daugavpils) który odbył się w dniach 1-18 maja, zakończył się serią niezapomnianych wydarzeń z wyraźnym polskim akcentem. 17 maja w „Martinsons House” w Mark Rothko Art Centre miał miejsce wernisaż wystawy Possible Forms/Formy możliwe Alicji Buławki-Fankidejskiej.

Rzeźby artystki zahipnotyzowały odwiedzających eksploracją ceramiki jako medium osobistej ekspresji i zmysłowego połączenia. Zaangażowanie Buławki-Fankidejskiej w eksperymentalne techniki wypalania i jej intymne, inspirowane ciałem formy pozostawiły niezatarte wrażenie na publiczności. Autorka tak pisze o swojej twórczości: „Ceramika jest moim komunikatorem, punktem stycznym, centralnym elementem mojej narracji i relacji z odbiorcą. "To wielopłaszczyznowe, otwarte, dające możliwość wprowadzania nowych kontekstów i znaczeń medium. Medium z niezwykle szerokim wachlarzem technologicznym i możliwościami opracowania, stanowi otwartą drogę do indywidualnych poszukiwań i potrzeb. Glina to fascynujący, wrażliwy i sensoryczny materiał, który w szczery sposób objawia intencjonalność twórcy, dając zarazem wielozmysłowe możliwości odbioru, jak i otwierając się na różnorodność „uformowania”, co z kolei stanowi podkład do dalekosiężnego pola interpretacji. Glina implikuje cielesność, jest materiałem, który mnie angażuje. Mój dotyk formuje kształty, bezpośredni kontakt z odbiorcą dopełnia zaangażowanie ciała w doświadczaniu rzeźby ..."

Cały artykuł dostępny w nr 2/2024 "Szkła i ceramiki".  Zamów już teraz

Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności