Artykuły naukowe

Opracowanie technologii zagospodarowania odpadów powstających przy produkcji wyrobów ceramiki technicznej

Podczas wytwarzania wyrobów ceramiki technicznej, w skład której wchodzi ceramika konstrukcyjna, elektrotechniczna i specjalna, powstają duże ilości odpadów poprodukcyjnych. Szczególnie dotyczy to pierwszego etapu technologicznego, to jest formowania wyrobów, w którym wykorzystywane jest prasowanie izostatyczne. Ten sposób formowania jest powszechnie stosowany przez producentów ceramiki konstrukcyjnej, gdyż pozwala na równomierne zagęszczenie materiału w wyrobie, co zapobiega
jego deformacjom w czasie obróbki termicznej. Podczas procesu prasowania izostatycznego oraz obróbki mechanicznej surowych kształtek odpada nawet do 30% tworzywa.

 

Odpady te, pomimo identycznego składu chemicznego z tworzywem wchodzącym do procesu produkcyjnego, z uwagi na swą postać nie są wykorzystywane przez wykonawców. Są to proszki powstałe podczas obróbki skrawaniem wyprasowanych kształtek i kawałki wyrobów uszkodzonych podczas prasowania; nieprzydatne, gdy technologia wytwarzania wyrobów oparta jest na prasowaniu granulatów. Na podstawie własnego rozeznania przeprowadzonego w zakładach wytwarzających wyroby ceramiki technicznej autorzy szacują, że w Polsce powstaje rocznie około 100 ton odpadów alundowych, kordierytowych i steatytowych, które tylko w niewielkim stopniu są wykorzystywane przez producentów wyrobów ceramiki technicznej. Tylko w okolicach Warszawy w zakładach PPHU Powłoka, Izoceramics Celestynów i Cemat Ceramika powstaje około 60 ton odpadów. Ponad 90% z nich stanowią odpady alundowe powstałe podczas formowania wyrobów z granulatu NM9212E firmy Nabaltec. Autorzy, mając do dyspozycji dwie suszarnie rozpyłowe Dorst D20 i Dorst D30 oraz duże doświadczenie w wytwarzaniu granulatów ceramicznych, podejmowali już wcześniej próby regranulacji odpadów alundowych. Otrzymywany wtedy granulat nie mógł być jednak wprowadzony bezpośrednio do produkcji z uwagi na zbyt małą wytrzymałość mechaniczną otrzymywanych wyrobów i wynikającą z tego dużą ilość odpadów zarówno w procesie prasowania, jak i podczas obróbki mechanicznej wyprasek. Mieszano go więc z granulatem pierwotnym i tak wprowadzano do produkcji. W 2017 roku realizowano badania nad opracowaniem technologii zagospodarowania tych odpadów poprzez wytwarzanie z nich granulatu o właściwościach użytkowych zbliżonych do właściwości granulatu pierwotnego.

 

PEŁNA WERSJA ARTYKUŁU DO POBRANIA
mgr inż. Tadeusz Jakubiuk
JakubiukAbsolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej 1971 r. Od 1993 roku pracownik Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, w latach 2011–2013 członek Rady Naukowej Instytutu. Obecnie z-ca kierownika Zakładu Doświadczalnego Ceramiki Specjalnej. Autor licznych publikacji dotyczących ceramiki technicznej

t.jakubiuk@icimb.pl

 

STRESZCZENIE
W publikacji przedstawiono sposób otrzymywania granulatu alundowego w suszarni rozpyłowej z odpadów powstających podczas formowania wyrobów. Określono rodzaj i ilości niezbędnych dodatków, które pozwalają na otrzymanie regranulatu o właściwościach identycznych z granulatem pierwotnym, a wytworzone z niego wyroby osiągają wymagane właściwości użytkowe.
SUMMARY Development of technology for waste management created at the production of technical ceramics wares
The publication presents the method of obtaining alumina ceramic granulate in a spray dryer from waste generated during the forming of green wares. The type and amount of necessary additives were determined, which allow to obtain a regranulate with properties identical to the original granulate. The products made from it achieve the required performance.
Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne
Wróć
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności