Wydarzenia

Wystawa Międzynarodowego Sympozjum Ceramicznego ”Ceramika alternatywnie”
Data wydarzenia: 24.08 – 09.09.2023

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wystawę prac powstałych podczas międzynarodowego pleneru organizowanego w dniach 1-16.07.2023 r. przez Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. powstałych podczas pleneru „Ceramika Alternatywnie”. Kuratorką wystawy jest prof. ASP dr hab. Adriana Majdzińska

„Ceramika Alternatywnie” to idea spotkań wymyślonych przez dwójkę rzeźbiarzy Alicję i Dmitrija Buławkę-Fankidejskich. To oni z racji swojej pasji do ceramiki zainicjowali szereg wydarzeń związanych z tą dziedziną sztuki. W rodzinnej miejscowości Alicji – Wybudowaniu Wielbrandowskim pod Skórczem, zorganizowali i wyposażyli studio ceramiczne w taki sposób, że można swobodnie pracować i eksperymentować z alternatywnymi wypałami. Co ważne, również z ceramiką w dużych formatach. Z racji braku dostępu do dużych pieców elektrycznych opracowali i zbudowali własne piece gazowe. Modyfikowane i ulepszane konstrukcje pozwalają na wypały nawet kilkumetrowych form ceramicznych. Czasem ograniczenie staje się możliwością – tak jest i w tym przypadku.

Tegoroczna trzecia edycja pleneru Ceramika Alternatywnie miała charakter międzynarodowy. Odbyła się również Międzynarodowa Konferencja Ceramiczna, podczas której poznaliśmy indywidualne eksperymenty artystyczne i doświadczenia dydaktyczne ukazujące ogromną różnorodność w sposobach traktowania ceramiki i pracy z tym materiałem. W samym sympozjum i w wydarzeniach towarzyszących wzięło udział 13 dydaktyków, ośmioro studentów i troje absolwentów uczelni artystycznych z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Polski. Tego typu inicjatywy są organizacyjnym wyzwaniem, ale integrują środowisko ceramików, pozwalają na wymianę doświadczeń, dają też możliwość obserwacji i nauki studentom. Ponieważ ceramika nadal kojarzy się z przedmiotami użytkowymi „Ceramika alternatywnie” udowadnia, że glinę ceramiczną można traktować jako pełnoprawny materiał rzeźbiarski.

W wystawie udział biorą artystki i artyści związani z uczelniami artystycznymi w Estonii, Łotwie, Czechach, Litwie i Polsce:

prof. Ingrid Allik z Estonian Academy of Arts, Tallin, Estonia, Valera Poljakova, prof. Rasa Justaitė Gecevičienė z Vilnius Academy of Arts, Litwa, Paulina Giedraityte, dr hab. Robert Buček z Palacký University Olomouc, Czechy, Liduška Dostálíková, Aivars Baranovskis z Mark Rothko Art Centre, Latvian Centre for Contemporary Ceramics, Dyneburg, Łotwa, Valentins Petjko z Mark Rothko Art Centre, Latvian Centre for Contemporary Ceramics, Dyneburg, Łotwa, dr Michał Puszczyński z ASP we Wrocławiu, prof. ASP dr hab. Stanisław Brach z ASP w Warszawie, prof. ASP dr hab. Bożena Sacharczuk z ASP we Wrocławiu, prof. ASP dr hab. Katarzyna Jóźwiak-Moskal z ASP w Gdańsku, Kamila Kmiecik, Blanka Kamińska, Jan Raczyński, Kristina Zatloukalova, Zofia Lompe, Marek Malottki, Malwina Kowalewska, Katarzyna Gliwa, Alicja i Dmitrij Buławka-Fankidejscy z ASP w Gdańsku.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Termin wystawy: 24.08 – 09.09.2023

Miejsce wystawy: Bydgoskie Centrum Sztuki,  ul. Jagiellońska 47, Bydgoszcz

Tekst: Bydgoskie Centrum Sztuki



Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności