Twórcze życie dobrego projektanta przypomina niekończącą się przejażdżkę kolejką górską. Musi być nieustannie kreatywny, pracowity, empatyczny, komunikatywny i przygotowany na wszystko. Jego niezbędną cechą charakteru jest zdrowa wiara w siebie, jakkolwiek nie przecież ego. Ważne jest obeznanie ze światem dzisiejszym i przeszłym, umiejętność zainspirowania się, przetwarzania intelektualnego i emocjonalnego, ożywiania i różnicowania widzianego, ale jednocześnie opierania się pokusom imitacji (nawet siebie samego). W przeciwieństwie do sztuki, projektant nie tworzy artefaktów, ale użytkowe przedmioty, którym nie może odebrać funkcjonalności. Projektant jest autorem codziennych małych radości, które są najlepszym lekiem, gdy mamy wrażenie, że świat kręci się zbyt szybko i zaczynamy tracić grunt pod nogami. Dobry projekt jest jak pogłaskanie duszy, podczas gdy zły przypomina szczotkowanie pod włos.
Aleksandra Stencel i Patrik Illo, razem i z osobna, należą do środkowoeuropejskiej dizajnerskiej czołówki. Współpracują z mniejszymi i większymi firmami szklarskimi na Słowacji, w Polsce i Czechach, razem tworzą w ramach wspólnej marki ILLOLA. Choć każdy ma swój własny, charakterystyczny styl, łączy ich racjonalna poetyka, nacisk na elegancję kształtów i pomysłowe detale. Nie boją się jednak ani przejaskrawienia, dowcipu i kontrastu kontekstualnego, przy czym zawsze potrafią uniknąć zarówno intelektualnej pozy, jak i dosłowności.
Aleksandra Stencel i Patrik Illo należą do tych projektantów, którym swoje miejsce pod słońcem udało się pośród silnej środkowoeuropejskiej konkurencji nie tylko znaleźć, ale również utrzymać. Ich usługi cieszą się zainteresowaniem, szereg projektów jest z powodzeniem sprzedawanych na całym świecie. Wielokrotnie udowadniają, że można przedstawić kreatywny pomysł, który może być nie tylko interesujący pod względem estetycznym, ale także funkcjonalny i odnoszący komercyjny sukces. Ich dyskretny dizajn jest demokratyczny w dosłownym tego słowa znaczeniu, jest przystępny cenowo, a dobrze się wyróżnia nie tylko w zwyczajnym mieszkaniu, ale także w luksusowym wnętrzu, nigdzie nie wygląda niewłaściwie. I to jest dewiza, której we współczesnym projektowaniu szkła naprawdę ot tak się nie widzi.
Tekst: PhDr. Petr Nový Główny kurator Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nysą, Republika Czeska
Termin wystawy: 31.07 – 31.08.2023
Miejsce wystawy: Instytut Słowacki w Warszawie, ul. Krzywe Koło 12/14a