20 maja 2023 r. odbędzie się uroczysty finisaż wystawy prac Małgorzaty Dajewskiej w Eklektik Art. W programie oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystki (g.20:00 oraz 22:00), a także prezentacja książki Wrocławskie Środowisko Artystyczne - Małgorzata Dajewska. To unikalne wydawnictwo autorstwa Eweliny Kwiatkowskiej będzie do obejrzenia i nabycia w sobotę 20.05.
Profesor Małgorzata Dajewska jest jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej sztuki polskiej, jej prace można podziwiać zazwyczaj w placówkach muzealnych jak Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie, Muzeum w Sosnowcu, a także ostatnio w ramach Międzynarodowego Tygodnia Szkła w Wenecji.
Prezentacja najnowszych dzieł w przestrzeni Eklektik Art to efekt poszukiwań artystki w zakresie koloru i formy na styku wielu przenikających się dziedzin sztuki. W ramach wystawy zaprezentowane zostało kilkadziesiąt obiektów artystycznych, wśród nich najsłynniejsze rzeźby, wykonane ze szkła optycznego unikalne w formie i kolorze a także formy hutnicze oraz malarstwo. Wystawa organizowana jest we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz Galerią DEDE.
Kilka słów od Małgorzaty Dajewskiej:
Chciałabym, aby zaprezentowane prace pokazały widzowi, że sztuka się przenika, że poszukiwania twórcze rozlewają się na różne dyscypliny i że błędem byłoby myśleć, iż istnieją jakieś wyraźnie wyznaczone granice pomiędzy szkłem artystycznym a malarstwem czy rzeźbą. Tak po prostu nie jest. Forma wyrazu wypływa ze sposobu myślenia artysty i dlatego możemy odnaleźć podobną problematykę, symbolikę , grę kolorów w przeróżnych aktywnościach twórczych. Ja osobiście- tworząc- skupiam się na zapisie intuicyjnym , poprzez kolor i formę zdefiniowanych, nie całkiem nawet dla mnie zrozumiałych znaków- symboli, które ukształtowały się we mnie poprzez lata i stworzyły mój, jedyny w swoim rodzaju, język. Mówię tym językiem tworząc wielobarwne bryły szklane, obrazy oraz formy dekoracyjne, które wśród moich aktywności stanowią novum, choć tak naprawdę są powrotem do tego, od czego niegdyś zaczęłam swoją przygodę ze sztuką szkła.
ŻYCIORYS ARTYSTYCZNY
Małgorzata Dajewskaurodziła się 30.09.1958 w Sosnowcu. W latach 1977- 1982 studiowała w Katedrze Szkła PWSSP we Wrocławiu, gdzie miała okazję zdobywać zawodowe „szlify” u takich wybitnych artystów polskiego szkła, jak Henryk Wilkowski, Ludwik Kiczura, Zbigniew Horbowy czy Jerzy Chodurski. Dyplom zrealizowała pod kierunkiem prof. Zbigniewa Horbowego. Od roku 1984 jest pracownikiem naukowym w Katedrze Szkła. W latach 1996 - 2002 zajmowała stanowisko kierownika Katedry Szkła. W 2001 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. W latach 2005- 2008 piastowała stanowisko dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła. Obecnie prowadzi pracownię szkła artystycznego w Katedrze Szkła, która jest kontynuacją pracowni niegdyś prowadzonej przez jej mistrza-prof. Zbigniewa Horbowego i ponownie piastowała obowiązki Dziekana macierzystego wydziału w kadencji 2012-2016.
W roku 1995 otrzymała 1 nagrodę w konkursie „ Szkło Polskie'95”. W roku 1996 na Międzynarodowych Targach Poznańskich zestaw użytkowy jej projektu o nazwie „ Aquarius” został nagrodzony złotym medalem. Wszystkie produkowane elementy tego zestawu zostały opatentowane. Także w roku 1996 szklany obiekt jej autorstwa pt. „ Sprośny Paluch Złego Czarnoksiężnika” władze Wrocławia podarowały Tadeuszowi Różewiczowi na 75 urodziny. W roku 2003 uhonorowana została jedną z równoległych 10. nagród na wystawie konkursowej „ Szkło -c.d.” we Wrocławiu. Jest laureatką prestiżowej Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Dolnej Saksonii z roku 2006. W roku 2009 otrzymała za swój dorobek artystyczny Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W roku 2012 została odznaczona przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”. W roku 2013 otrzymała Srebrny Medal Gloria Artis, także z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2016 została uhonorowana nagrodą Miasta Sosnowca za całokształt dorobku artystycznego. W roku 2018 otrzymała honorowy medal „Zasłużony dla Miasta Wrocławia” z rąk nowego prezydenta miasta, Jacka Sutryka. W roku 2019 została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Gloria Artis.
W swojej twórczości Małgorzata Dajewska zajmuje się obiektami kształtowanymi metodą " na zimno" oraz zgrzewu w piecu elektrycznym, klejąc poszczególne elementy ze szkła optycznego, szkła zgrzewanego barwnego, często z grawerunkiem i własnymi tekstami napisanymi metodą grawerowania na powierzchni szkła. Można to nazwać "techniką własną". Prace zazwyczaj mają wydźwięk intencjonalny.
Miejsce finisażu: Galeria Eklektik Art, ul. Czysta 4, Wrocław
Tekst: Eklektik Art