Nasze tematy

Artykuły

Sztuka z iskrą. XIV Festiwal Wysokich Temperatur

W dniach 23–25 czerwca 2023 r. we Wrocławiu odbyła się XIV edycja Festiwalu Wysokich Temperatur. Wydarzenie organizowane przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta przyciągnęło uwagę wielu miłośników sztuki.

W ciągu trzech dni trwania najgorętszego międzynarodowego biennale pod tegorocznym hasłem Sztuka z iskrą odbyło się aż: 29 pokazów, 19 warsztatów, 9 wystaw, 2 konkursy, konferencja i kino festiwalowe. Goście mieli okazję zobaczyć działania mistrzów z różnych zakątków świata. Twórcy, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, odkrywali przed widzami tajniki swojej pracy w ceramice, szkle i metalu.

23 czerwca odbyły się otwarcia wystaw towarzyszących festiwalowi: w Galerii Neon, w budynku Centrum Sztuk Użytkowych Centrum Innowacyjności (ASP ul. Traugutta 19/21), Galerii Black Frame przy Concordia Design oraz gablotach ekspozycyjnych przy ul. Świdnickiej w sąsiedztwie opery i Hotelu Monopol, gdzie można było podziwiać dzieła dwójki wybitnych artystów wizualnych specjalizujących się w ceramice artystycznej: pochodzącej z Izraela artystki Simchy Even Chen, która pokazała wielobarwne wijące się wstęgi zaprzeczające kruchości porcelany oraz Serba Valimira Vukicevica prezentującego obiekty zacierając granicę pomiędzy kształtem, plamą i linią.

Nowością było wieczorne spotkanie na Wyspie Słodowej połączone z pokazem dmuchania szkła przy użyciu małego pieca plenerowego oraz projekcją filmów w ramach kina festiwalowego. Sobota 24 czerwca była dniem pokazowo-warsztatowym. Wszystkie wydarzenia tego dnia miały miejsce w budynkach i ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu przy ul. Traugutta 19/21.

Cały artykuł dostępny w nr 3/2023 "Szkła i ceramiki". Zamów już teraz

Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności