Nasze tematy

Artykuły

Szklany bezbarwny pucharek o różowej czarze i czerwonej trzonostopie powlekany od wewnątrz szkłem rubinu złotego

Wytworzenie płomieniowym wytopem mas szklanych rubinu złotego o kolorze różowym (Rosa) i czerwonym (Rubin) z użyciem jako barwnika złotych monet dukatowych to swoisty topiarski majstersztyk w schaffgotschowskiej hucie szkła Carlsthal w Orlu. Z mas szklanych kształtowano barwne wałki szklane Rosa i Rubin służące do powlekania od wewnątrz bezbarwnych szkieł. Wytworzenie sposobem powlekania od wewnątrz kawałkiem barwnego wałka szklanego (żargonowo nazywanego capfką) z etapowym zastosowaniem hutniczej techniki podwójnego lejka „dwuwarstwowej” czary pucharka o barwie Rosa i „dwuwarstwowej” pustej trzonostopy pucharka o barwie Rubin to swoisty hutniczy majstersztyk z schaffgotschowskiej huty szkła Josephinenhütte w Szklarskiej Porębie.

Pucharek został wykonany w hucie szkła Josephinenhütte Glasfabrik w Szklarskiej Porębie Górnej (Schreiberhau) około 1850 r. Projektantem formy, zdobień, barw oraz mas szklanych był dyplomowany technolog szkła Franz S.A. Pohl (1813–1884) zatrudniony jako kierownik techniczny (inspektor) w schaffgotschowskim przedsiębiorstwie szklarskim zlokalizowanym w Królestwie Pruskim na Dolnym Śląsku w Kotlinie Jeleniogórskiej. Składy surowcowych zestawów dla w/w capfek znajdują się w tajnym receptarzu technologa szkła Franza S.A. Pohla. Zamieszczono je na str. 72 – dla szkła rubinu złotego Rosa i na str. 62 dla szkła rubinu złotego Rubin. Na str. 43 został natomiast opisany skład surowcowy dla szkła bezbarwnego Kreidenglas.

Cały artykuł dostępny w nr 3/2023 "Szkła i ceramiki". Zamów już teraz

Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności