Nasze tematy

Artykuły

Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła 1945–2020

Barbara Szafirowska-Pape

Muzeum Narodowe we Wrocławiu po raz kolejny zorganizowało wystawę dotyczącą polskiego wzornictwa szkła po 1945 r. Po monograficznych ekspozycjach poświęconych Zbigniewowi Horbowemu, Jerzemu Słuczan-Orkuszowi i małżeństwu Eryce i Janowi Drostom, tym razem bohaterkami są panie – projektantki szkła.

Kuratorka wystawy „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła 1945–2020” dr Barbara Banaś, postanowiła przybliżyć postacie projektantek wzornictwa przemysłowego, o których niewiele wiadomo i niewiele się mówi, pomimo że w powojennej Polsce funkcjonowało ich wiele w tym zawodzie. Na wystawie pokazane są prace 22 artystek. Głównym kryterium wyboru była dostępność eksponatów w polskich zbiorach szkła powojennego oraz chęć pokazania różnorodności twórczych postaw i losów bohaterek. Wiele z nich związało całe życie zawodowe z jedną hutą, inne w zawodzie projektantki spędziły tylko kilka lat lub też nigdy nie zdecydowały się na stały angaż.

Wystawa ma układ chronologiczny, a w pierwszej sali rozpoczynają ją dwie pionierki polskiego wzornictwa szkła: Wanda Zawidzka-Manteuffel i Hanna Jastrzębowska-Sigmund. Obie panie przyjechały na Dolny Śląsk za namową Wandy Telakowskiej, animatorki działań na polu wzornictwa przemysłowego po II wojnie światowej. Wywodziły się z kręgu Spółdzielni Artystów „Ład” i nie miały dotąd styczności ze szkłem.

 

PEŁNA WERSJA ARTYKUŁU DO POBRANIA
Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności