Weronika Bogumił
Szklane bombki od wielu lat sprawiają nam radość i budzą zachwyt podczas świąt. Bez nich trudno sobie wyobrazić świąteczne dekoracje i przygotowanie domu na ten piękny czas.
Kiedy zbliżają się święta a w domu pachnie choinka, wyjmujemy z pudełek bombki z poprzednich sezonów, kupujemy nowe i szukamy dla nich najlepszego miejsca na choince, w dekoracjach i w stroikach. Mamy bombki gładkie, bombki zdobione, bombki okrągłe oraz bombki figurki. Błyszczą i mienią się kolorami oraz prześcigają w pięknych dekoracjach. I często w takim momencie pojawia się pytanie: jak powstaje bombka? Kim są jej twórcy? Jaką drogę przebywa, żeby pojawić się na choince? Na te pytania odpowiada nam Weronika Bogumił – właścicielka internetowego sklepu ze szklanymi bombkami choinkowymi – ExArte.
Dmuchalnia
Tradycyjne i najbardziej cenione bombki wykonywane są ręcznie ze szkła. I to jest pierwszy etap tworzenia bombki: wykonanie dmuchanej wydmuszki. To bardzo trudne zadanie, wymagające doświadczenia, umiejętności, a często prawdziwego talentu. Surowcem do produkcji bombek jest szkło sodowe lub borokrzemowe. Aby szkło stało się plastyczne, należy je podgrzać do wysokiej temperatury ok. 650ᵒC. W odróżnieniu od hut szkła, gdzie dmuchacze wydmuchują partię półpłynnego szkła, do bombek wykorzystuje się rurki szklane. Stosowane rurki mają różną średnicę i grubość ścianki, w zależności od rodzaju ozdoby i jej wielkości ...
Cały artykuł dostępny w nr 4/2023 "Szkła i ceramiki". Zamów już teraz