Kolejny śląski rarytas zaprojektowany przez Franza Pohla to puchar (patera) o rzadko spotykanym ułożeniu dwóch poziomych głębokich talerzy. Niemiecka nazwa takiego zestawu to Tafelaufsatz.
Ta kunsztownie i precyzyjnie zdobiona ozdoba stołu, przeznaczona na stół królewski niemiecki albo angielski, imituje naczynie z kryształu górskiego. Jest majstersztykiem zarówno pod względem proporcji, wykonania hutniczego, jak i sztuki szlifierskiej. Mistrz szlifierski zaprezentował w tym jednym przedmiocie najtrudniejsze rodzaje szlifu, niestosowane w hutach czeskich czy niemieckich, a tak charakterystyczne dla unikatowych wyrobów huty hrabiego Schaffgotsch’a – Josephine.
Puchar ma wielorakie funkcje użytkowe i zdobnicze. Można go ustawiać w rozmaitych konfiguracjach. Może służyć jako bomboniera na słodycze albo biskwity, tzw. cukry ozdobne albo na kwiaty.
Ta grubościenna patera została wykonana z bezbarwnego ołowiowego kryształu o świetlistej masie i ręcznie dmuchana w wielu skomplikowanych kilkudzielnych formach. Ozdobiono ją kuglersko szlifowaniem i polerowaniem – szlifem brylantowym, palmetkami, żłobinowaniem i fasetowaniem (kanelowanie; szlif nr 8).
Cały artykuł dostępny w nr. 1/2023 "Szkła i ceramiki". Zamów już teraz