Wystawa szkła artystycznego wrocławskiej artystki Katarzyny Krej, której prace powstaja w wyniku bezpośredniego kontaktu pręcików szklanych z ogniem palnika gazowego. Płomień kształtuje szkło, nadaje mu określoną grubość, kolor i przejrzystość, jednakże ostateczne znaczenie nadaje mu artystka tworząc kryzy, kule, figury ludzkie, a ostatnio obiekty o biomorficznych konotacjach.
Katarzyna Krej, po niemal dwudziestoletnią przerwę w pracy ze szkłem, powróciła do świata sztuki w 2022 roku z powodzeniem realizując kolejne projekty i wystawy w Polsce oraz za granicą (między innymi podczas Glass Art 2022 w Nicei oraz wystawie towarzyszącej festiwalowi szkła i pokazie mody w Biot we Francji). W 2023 roku znalazła się wśród finalistów Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego, a w 2024 roku została laureatką Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pracuje cyklami tworząc serie szklanych obiektów skupionych wokół określonego motywu, które rozbudowuje i poszerza o nowe formy. Proces stopniowej przemiany możemy odnaleźć między innymi w serii kryz – szklane kołnierze o zróżnicowanej wielkości zdają się przeobrażać od koronkowego koła okalającego szyję, po wybujałą formę ażurowej ornamentyki, której płynna linia wymknęła się sztywnemu profilowi kryzy, stając się rozbudowanym, falującym obiektem szklanym. Ta procesualność twórcza wpłynęła na kolejny cykl prac, odnoszących się do form życia w jego mikro i makro świecie.
Swoje prace tworzy ze szkła transparentnego, jednakże coraz chętniej sięga także po kolor.
Termin: 18.10.2024 - 18.02.2025
Miejsce: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Wieża Matematyczna, pl. Uniwersytecki 1, Wrocław
Tekst: Fragmety wstepu do katalogu wystawy. Autor: Ewelina Kwiatkowska