Wydarzenia

Pogłos wystawa meksykańskiej artystki Valerii Florescano
Data: 18 - 01 - 2016

Najnowsza wystawa w galerii SiC! BWA Wrocław zaprezentuje prace Valerii Florescano, która odwołuje się do skomplikowanej historii Meksyku. Zobaczymy piękne obiekty artystyczne wykorzystujące szkło, drewno i ceramikę, nie zabraknie też prac wideo.

Valeria Florescano studiuje historię kultury materialnej swego kraju, w kształtowaniu której przełomowym momentem był rok 1519. Przyniósł on, wraz z wylądowaniem u wybrzeży Meksyku hiszpańskiej ekspedycji pod wodzą Hernána Cortésa, początek upadku Imperium Azteków. W jego miejsce narodziła się Nowa Hiszpania. Artystka przeszukuje materialną spuściznę Meksyku – świadectwo burzliwych losów tego kraju. Stara się spojrzeć na ten dorobek z perspektywy postkolonialnej, przenosząc punkt ciężkości swoich zainteresowań na dziedzictwo sztuki prekolumbijskiej. W twórczości Valerii Florescano odbijają się echa przeszłości, które odzwierciedlają tradycję Meksyku wyrastającą z niejednorodnych korzeni kulturowych. – mówi Joanna Sokalska, kuratorka wystawy. Tradycja ta jest wynikiem przecinania się licznych szlaków i wpływów. Florescano w swoich pracach odwołuje się do wartości, które dla rdzennych mieszkańców Meksyku były najistotniejsze, czyli różnorodności i sfery niematerialnej. – dodaje.

Artystka wykorzystuje szeroki wachlarz materiałów, które w sferze symbolicznej i wizualnej odwołują się do materiałów charakterystycznych dla sztuki przedhiszpańskiej, takich jak pióra, złoto, obsydian, polerowane metale czy kamienie szlachetne. Dla ludów prekolumbijskich miały one magiczną siłę związaną ze sferą duchową. Twórcy tej sztuki dążyli do tworzenia obiektów jasnych, roztaczających poświatę, migoczących i połyskujących. Poszukiwanie tych właściwości sprawiło, że szklane podarki ze Starego Świata stały się obiektem pożądania, a w konsekwencji przyczyną upadku ich cywilizacji.

Pogłos to wystawa mocno skoncentrowana wokół symboliki i właściwości szkła jako medium. Artystka odnosi się nie tylko do efektów świetlnych, tak cenionych w erze prekolumbijskiej, odwołuje się także do tradycyjnych motywów meksykańskiej sztuki użytkowej. W serii prac Tehuana Goblet odwrócone czaszą do dołu kielichy nawiązują do falbaniastych, tradycyjnych kobiecych strojów, a stopy do bogato zdobionych czepców. Inna z prac – o tytule The origin of the colors of the birds – odwołuje się do idei zegara słonecznego, charakterystycznego elementu sztuki Azteków, a także do mitu o powstaniu kolorów. Wystawa Valerii Florescano to próba postkolonialnego spojrzenia na dorobek rdzennych mieszkańców Meksyku i przywrócenie mu należytego miejsca na mapie historii sztuki.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Meksyku w Polsce.

kuratorka: Joanna Sokolska

partnerzy: AMEXID Agencia Mexicana de Cooperación Internacional para el Desarrollo, SRE Secretaría de Relaciones Exteriores, Ambasada Meksyku w Polsce.

 

 

wernisaż: czwartek, 17 grudnia 2015, godz. 18:00

17 grudnia 2015 – 30 stycznia 2016

galeria SiC! BWA Wrocław
pl. Kościuszki 9/11



Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności