Już po raz trzeci we Wrocławiu odbywa się Europejski Festiwal Szkła. Autorami projektu Play with Glass – European Glass Festival in Wrocław są: Anita Bialic (Galeria BB) i profesor Kazimierz Pawlak (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu). Projekt został włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Europejski Festiwal Szkła jest organizowany od 2012 r., corocznie w październiku, przez Galerię BB i Fundację Fly with Art w ścisłej współpracy z Gminą Wrocław oraz Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski.
Po raz pierwszy w tym roku impreza jest objęta patronatem „Szkła i Ceramiki”
Europejski Festiwal Szkła „Play with Glass” to nie tylko wystawa główna z udziałem 18 artystów z 14 krajów Europy (w ubiegłym roku – 16 osób z 12 krajów), realizowana po raz kolejny na XIX-wiecznym dworcu Wrocław Główny. To także wystawy z udziałem polskich i europejskich artystów zajmujących się tworzeniem unikatowych obiektów ze szkła i z wykorzystaniem szkła, międzynarodowe seminarium poświęcone europejskiej sztuce szkła w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, spotkania z artystami…
W ramach festiwalu organizowany jest także projekt „Szklana Witryna”, Dzień Otwartych Drzwi w Katedrze Szkła wrocławskiej ASP, Dzień Otwartych Pracowni artystów szkła z Wrocławia i Dolnego Śląska, „Wrocław – Mikrokosmos Zdarzeń” – warsztaty artystyczne dla tzw. trudnej młodzieży oraz rodzin z dziećmi, spacer po Wrocławiu szlakiem szklanej architektury, Szklany Autobus…
Projekt „Szklana Witryna” zmobilizował studentów Katedry Szkła ASP we Wrocławiu do wspólnego działania. Wchodząc ze swoimi projektami w żywą przestrzeń miasta, mogli bezpośrednio skonfrontować się z odbiorcą swoich artystycznych propozycji. Witryna sklepu czy kawiarni, znajdująca się na uczęszczanej ulicy, stwarza bowiem dużo większe możliwości publicznego zaprezentowania pracy niż galeria czy muzeum.
W ramach projektu „Szkło w przestrzeni miejskiej Wrocławia” wydobyliśmy z ukrycia i opisaliśmy ponad 60 szklanych realizacji w obiektach użyteczności publicznej, w kościołach, na placach i ulicach miasta. 14 z nich znalazło się na trasie pierwszego we Wrocławiu „szklanego szlaku”. „Szkło w przestrzeni miejskiej Wrocławia” to całkowicie nowatorski projekt. Nie istnieje bowiem żadna literatura na temat szklanej architektury Wrocławia. Wykonaliśmy żmudną, detektywistyczną pracę, żeby odszukać autorów szklanych realizacji oraz sprawdzić wszystkie przekazane przez nich informacje.
Europejski Festiwal Szkła „Play with Glass” to wydarzenie budzące coraz większe zainteresowanie nie tylko we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, ale także w całej Polsce i za granicą. Ogromna popularność materiałów prezentowanych przez nas na facebooku oraz liczne komentarze, które otrzymujemy z całego świata, przekonują nas, że podjęliśmy istotne działania na rzecz popularyzacji szkła jako ważnego medium we współczesnej sztuce.”
Anita Bialic, Kazimierz Pawlak
Program festiwalu:
http://www.europeanglassfestival.com/pl/festiwal-2014
Fotorelacje z festiwalowych wydarzeń:
http://www.facebook.com/EuropeanGlassFestival