Jedną z zalet pracy w redakcji jest przywilej spotkania i rozmowy z ludźmi nietuzinkowymi, inspirującymi, twórczymi i poszukującymi. Druga zaleta to możliwość podzielenia się z czytelnikami efektami tych spotkań w formie wywiadów i artykułów.
Jesienny numer kwartalnika „Szkło i Ceramika” jest pełen spotkań z osobami, które chciały opowiedzieć nam o swojej pasji, doświadczeniu, wiedzy i przemyśleniach.
Do rozmowy zapraszają wspaniałe artystki szkła: wielka dama polskiego szkła artystycznego prof. Małgorzata Dajewska obchodząca w tym roku 40-lecie swojej pracy twórczej, przesuwająca granice szklanego świata Aleksandra Kujawska i projektująca od 25 lat krośnieńskie szkło Beata Szajna.
Dr Adam Włodarczyk zabierze Państwa na spacer po Rzymie, Paryżu, Lille, Kolonii, Warszawie, Chicago i Nowym Jorku i pokaże wspaniałe przykłady zastosowania szkła w architekturze.
Historię huty szkła w Wołominie opowie Ryszard Musiałowicz. Pan Ryszard przygotował też kolejny odcinek dawnego żargonu szklarskiego.
Nie mogliśmy też zrezygnować ze spotkania z naszymi wieloletnimi autorami, niekwestionowanymi znawcami historii i technologii szkła historycznego: dr Stefanią Żelasko i Lutosławem Lichotą. To oni wyszukują dla Państwa szklane rarytasy będące przykładem mistrzostwa dawnych dolnośląskich hutników. Tym razem opisują pucharek o różowej czarze i czerwonej trzonostopie, powleczony od wewnątrz szkłem rubinu złotego. Brzmi skomplikowanie? Nasi eksperci chętnie odkryją przed Państwem tajemnice wykonania tego pięknego przedmiotu z połowy XIX w.
Do swojej Interdyscyplinarnej Pracowni Technik Klasycznych na ASP w Warszawie zapraszają prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka i Kimba Frances Kerner, które pracują nad odtworzeniem XIX-wiecznej metody transferu grafiki na porcelanę w warunkach współczesnego warsztatu graficznego. Jestem pewna, że opisana metoda zdobienia zainspiruje wielu ceramików.
Czy wiedzą Państwo, kim była Wanda Golakowska? O tej niedocenianej artystce, ceramiczce, uczennicy i następczyni Karola Tichego na stanowisku kierownika pracowni ceramiki na ASP w Warszawie opowiada dr Karolina Wolska-Pabian, która w poszukiwaniu informacji o bohaterce artykułu sama odbyła wiele rozmów z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami Wandy Golakowskiej.
Proszę więc przygotować sobie filiżankę aromatycznej kawy czy herbaty i spotkać się z naszymi autorami, bo, jak twierdził Guy de Maupassant: „To spotkania z ludźmi czynią życie warte przeżycia”.
SPIS TREŚCI
SZTUKA
WYDARZENIA
Polscy projektanci szkła – Beata Szajna
Anita Bialic
NAUKA
GORĄCO W NAUCE
RZEMIOSŁO
PRACOWNIE CERAMICZNE
HISTORIA
Poradnik dla początkującego witrażysty (Odcinek 50)
Witraż klejony silikonem?
Andrzej Bochacz
Żargon szklarski (cz. 5). Wybrane piece szklarskie, pomocnicze, urządzenia grzewcze i ich elementy. Część 1
Ryszard Musiałowicz
Kalendarium