Nasze tematy

Artykuły

Nowe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Katarzyna Jasiołek

Historyczne wnętrza i nowoczesna ekspozycja prezentująca obiekty, które opowiadają historię bolesławieckiej ceramiki – od średniowiecza do dzisiaj. Miasto ceramiki ma w końcu skarbiec – nietypowy, bo otwarty dla każdego.

3 kwietnia 2024 r. miało w Bolesławcu miejsce długo wyczekiwane otwarcie nowej siedziby Muzeum Ceramiki w dawnym pałacu Pücklera przy ulicy Zgorzeleckiej 28/29. Wieńczyło ono projekt „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”. Jego początek przypadł na 2021 rok, a partnerami przedsięwzięcia były Gmina Miejska Bolesławiec, Telemark Museum w Skien oraz Muzeum Ceramiki.

Lokalowe roszady Obecna bryła Pałacu Pücklera to efekt przebudowy, która miała miejsce w 1857 roku. Powstała trójskrzydłowa budowla na planie zbliżonym do litery U z wieżą, a całość utrzymana była w stylistyce neogotyckiej. Pałacyk zmieniał właścicieli, w 1920 roku kupił go magistrat Bolesławca i poddał przebudowie na potrzeby Domu dla Młodzieży, czytelni i biblioteki. Na początku lat trzydziestych mieściła się tutaj szkoła sportowa, a po kolejnej przebudowie w 1936 roku – szkoła dowódców oddziałów Służby Pracy Rzeszy (RAD – Reichsarbeitsdienst). Od 1942 roku budynek pełnił funkcję lazaretu. Po wojnie należał do miasta, a w ostatnich latach przed przebudową – do Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. Dzieje budynku ilustrują zmiany historyczne i polityczne, jakie zachodziły w Bolesławcu.

 

Cały artykuł dostępny jest w nr 3/2024 "Szkła i ceramiki".  Zamów już teraz
 

Zdjęcie: Wazony projektu Bronisława Wolanina, w szkliwach Andrzeja Skowrońskiego. Autor zdjęcia: Janusz Moniatowicz

 

Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności