Nasze tematy

Artykuły

Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego

W 2022 r. po raz pierwszy ogłoszono w Polsce Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego. Konkurs był inicjatywą Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy współpracy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Profesor Zbigniew Horbowy, wielokrotnie nagrodzony przez Ministra Kultury i Sztuki, w tym srebrnym i złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, wybitny artysta szkła, twórca wzorów o prostej konstrukcji, oszczędnej formie i kolorystyce, często uważany za reformatora polskiej sztuki użytkowej, jeszcze przed swoją śmiercią w 2019 r. poparł inicjatywę powołana konkursu szkła, którego celem byłoby propagowanie tej dziedziny sztuki. To pod jego patronatem w latach 80. i 90. XX w. regularnie odbywały się plenery szklarskie, podczas których młodzi twórcy pod opieką uznanych artystów, wspólnie z mistrzami hutniczymi, mogli realizować swoje projekty. Dla twórców niezwiązanych zawodowo z przemysłem hutniczym była to wówczas jedyna możliwość skorzystania z dostępnych w hutach maszyn i urządzeń oraz poznania technologii produkcji i obróbki szkła. Udział w plenerach artystów z Węgier, Czech, Niemiec, Francji, Ukrainy czy Stanów Zjednoczonych umożliwiał rozwój współpracy międzynarodowej. Wybór profesora Zbigniewa Horbowego na patrona konkursu to forma uhonorowania postaci tego wielkiego człowieka, artysty i prekursora nowoczesnych technik szklarskich.

Szkło artystyczne i twórczość z nim związana ma szczególne znaczenie dla tradycji Dolnego Śląska, którego historia wiąże się z przemysłem szklarskim w Karkonoszach i Górach Izerskich. Wyroby huty Josephine i Fritza Heckerta do dzisiaj są poszukiwane przez kolekcjonerów na rynkach i giełdach sztuki. Nadal działają tutaj huty szkła w Piechowicach, Szklarskiej Porębie, Tomaszowie Bolesławieckim, Pieńsku i Wrocławiu oraz liczne manufaktury i pracownie szkła artystycznego. 

Cały artykuł dostępny w nr 3/2023 "Szkła i ceramiki". Zamów już teraz

Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności