Istnieje wiele technik barwienia gliny. Jedną z nich jest dodanie do niej pigmentów ceramicznych. Ich bogata oferta daje ceramikom ogromne możliwości eksperymentowania z kolorem i tekstur.
Ceramiczna masa lejna to najprościej mówiąc glina w płynie. Używa się jej do odlewania w formach gipsowych. Ponieważ gips chłonie wodę, po wlaniu masy do formy zaczyna tworzyć się ścianka. Ten sposób formowania ceramiki jest bardzo popularny, daje możliwość precyzyjnej, powtarzalnej i szybkiej produkcji. Żeby urozmaicić odlewanie, ubarwić i zmienić sam proces w twórczą zabawę, możemy masę lejną zabarwić pigmentami ceramicznymi. Różnorodność zastosowania tej techniki daje ogromne pole do popisu naszej wyobraźni. Jest to technika bardzo malarska, sami wpływamy na kolor pracy. Możemy oprzeć się na przypadku, albo precyzyjnie zaprojektować wzór. Metoda ta jest na tyle prosta, że może zastosować ją każdy, nawet początkujący ceramik.
1. Potrzebne materiały: masa lejna, pigmenty ceramiczne, formy gipsowe, waga, sito, pędzle, miarka, kubek, aplikator, szczoteczka do zębów,
2. Barwienie
Barwienie masy lejnej zależy od tego czy dysponujemy masą w proszku, którą wg wskazań producenta upłynnimy, czy korzystamy z masy już upłynnionej. Zasada jest prosta, mokre do mokrego, suche do suchego.
Cały artykuł dostępny w nr 1/2024 "Szkła i ceramiki". Zamów już teraz