Wydarzenia

Malarstwo w ceramice
Data wydarzenia: 16.06 – 30.07.2023

16 czerwca w CK Agora odbędzie się wernisaż bardzo interesującej wystawy zbiorowej "Malarstwo w Ceramice", na której swoje prace zaprezentują studenci i studentki oraz pedagożki wrocławskiej ASP - Weronika Surma i Joanna Teper. Zobaczymy reprezentatywny dla różnych technik wybór obiektów autorstwa około 30 osób. O muzyczną stronę wydarzenia zadba Wojciech 'Ewer' Krasuski, którego specjalizacją są instrumenty perkusyjne oraz etniczne. Na wernisażu zagra koncert na handpanie. Serdecznie zapraszamy! Będę wdzięczna za publikację informacji o wydarzeniu u Państwa.


Miejsce i czas: Galeria CK Agora, Serbska 5a, Wrocław / 16 czerwca 2023 / godz. 18:00 /  wstęp wolny

Wystawa Malarstwo w Ceramice jest prezentacją możliwości malarskiej ekspresji w materii ceramiki w realizacjach studentek i studentów kierunków: Malarstwa, Rzeźby i Ceramiki oraz dydaktyczek Pracowni Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie: dr Weroniki Surmy oraz dr hab. Joanny Teper, prof. ASP. Unikatowy w skali kraju program pracowni zapoznaje studentów z bogactwem możliwości formalnych i kolorystycznych technik zdobienia powierzchni ceramicznych tj.: malarstwa szkliwami, solami i tlenkami metali, druku transferowego czy kalek ceramicznych.

Materia gliny z jej właściwościami: kolorem, fakturą ujawniona przez wypał w wysokiej temperaturze ceramicznego pieca pokazuje szerokie spektrum interesujących malarskich eksploracji w tym tworzywie. Działania malarskimi technikami ceramicznymi na płaszczyźnie i w przestrzeni ceramicznego obiektu są ciekawym uzupełnieniem warsztatu kolejnych pokoleń artystek i artystów studiujących na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa prezentuje ostatnie 10- lecie pracy dydaktycznej pracowni.

WERONIKA SURMA

Absolwentka Wydziału Rzeźby na ASP w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem (2013). W 2018 ukończyła Międzywydziałowe Studia Doktoranckie na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu gdzie obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie i Rzeźbie. W 2023 roku uzyskała stopień doktora sztuki. Prowadzi także autorską pracownię ceramiczną w CK Agora we Wrocławiu. Odbyła staż na ASP w Pradze w Czechach (2012), na ASP w Wilnie na Litwie (2016) oraz w Pracowni Ceramicznej Kay Aplin w Brighton w Anglii (2017). Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Laureatka Stypendium MKiDN (2015) oraz kilku wyróżnień podczas międzynarodowych wystaw np. Ex Tempore w Zagrzebiu w Chorwacji czy Together 2015 w Rydze na Łotwie. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych (zarówno krajowych jak i zagranicznych), w międzynarodowych plenerach, sympozjach oraz rezydencjach artystycznych. Na swoim koncie ma osiem wystaw indywidualnych w tym trzy zagraniczne. Kuratorka konkursów, wystaw sztuki i dizajnu oraz 12 i 13 edycji Festiwalu Wysokich Temperatur.

Ceramika artystyczna to dziedzina, którą głównie się zajmuje. Artystkę najbardziej interesuje szeroko rozumiane pojęcie obrazu ceramicznego, w przestrzeni, którego łączy w spójną całość zarówno rysunek, rzeźbę, grafikę jak i malarstwo. Szczególnie absorbują ją współzależności między ceramiką a człowiekiem, zwłaszcza relacje ceramiki i kobiet. Istotną rolę pełni także materiał, w tym wypadku glina i jej wyjątkowe podobieństwo do materii ludzkiej, szczególnie jej barwa i cielesność.

 

JOANNA TEPER

Studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła, dyplom 1995. Prowadzi Pracownię Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP. Autorka 7. wystaw indywidualnych. Brała udział w 85. wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Finalistka 17. zagranicznych i 9. krajowych konkursów plastycznych. Zajmuje się ceramiką artystyczną, w której eksploruje ceramiczną powierzchnię, traktując ją jako przestrzeń malarskiej i graficznej ekspresji, malarstwem oraz projektowaniem biżuterii. Wybrane wystawy: Concursos Internacionales de Alfarería y Cerámica de La Rambla, Grand Prix (Hiszpania), XVI. Bienal Internacional de Cerâmica Artística de Aveiro, finalistka, Museum of Aveiro (Portugalia), 1th Ceramic & Colours Award, finalistka, Faenza (Włochy), 7th International Biennale of Ceramics, finalistka, Kapfenberg (Austria), III. Biennal Mosaic Contemporary, Grand Prix, San Nicolás (Argentyna).

O muzyczną stronę wydarzenia zadba WOJCIECH KRASUSKI – magister Etnologii, absolwent Studiów Podyplomowych Jogi Klasycznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Muzyką zajmuje się od 1999. W roku 2012 odbył swoją pierwszą podróż do Afryki Zachodniej, gdzie rozwijał swoją muzyczną pasję, grając na bębnach Djembe, Dun Dun, i Balafonie. Wojtek grał w wielu zespołach muzycznych. Obecnie tworzy projekty takie jak: Zen Zone Wrocław (sesje muzyki relaksacyjnej) i solowe sety DJ-skie z muzyką na żywo – Ewer Afro selecta (reggae, muzyka etniczna). Jego specjalizacją są instrumenty perkusyjne, etniczne i wiele innych takich jak: calabash, bęben szamański, misy dźwiękowe, handpan, gong. Ponadto jego kolejnym przedmiotem zainteresowania jest przede wszystkim połączenie jogi klasycznej oraz muzyki poprzez jogę dźwięku. Rozwija własną praktykę inspirowaną Vinyasą, której uczył się od Izabeli Raczkowskiej. Współpracuje również z Adamem Ślęczkiem oraz Ingą Schorowską. Posiada ukończony kurs III stopnia muzykoterapii Holistycznej Johanki Filas.

Tekst i zdjęcia: CK Agora



Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności