Wydarzenia

Kobieta i Tradycje
Data wydarzenia: 16.11.2024 - 08.12.2024

16 listopada o godz. 12:00 w Opolnie-Zdrój odbędzie się wernisaż wystawy Natalii Komorowskiej - "Kobieta i Tradycje". Wystawa towarzyszy otwarciu Witryny dla Sztuki w siedzibie Stowarzyszenie Na Trójstyku . Po oficjalnym spotkaniu artystka zaprasza na  pokazy i warsztaty szkła artystycznego.

"Kobieta i Tradycje" Natalii Komorowskiej to projekt na temat szklanych tradycji na pograniczu polsko-czeskim w Opolnie-Zdrój w Górach Izerskich. Wystawa oparta jest na rezydencjach i projektach artystycznych z lokalną społecznością Opolna-Zdrój, dawnej miejscowości uzdrowiskowej pod Bogatynią. Wystawa jest kontynuacją działań artystki w ramach projektu “Utkane w ogniu”, który został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2022 roku.

Natalia Komorowska o wystawie : 

Do niedawna to mężczyźni pracowali  w hucie szkła jako rzeźbiarze/rzemieślnicy, a kobiety robiły szklane paciorki i koralki w domowych ogniskach lub realizowały działania pomocnicze w warsztacie szklanym. Obecnie to kobiety pracują na równi z mężczyznami w hutach szkła, czy każdym innym warsztacie, realizując autorskie obiekty jako projektanki, ale też rzeźbiarki szkła na gorąco. Moją odpowiedzią jest podkreślenie siły kobiet w zawodzie twórcy/twórczyni szkła artystycznego, które obecnie wyrównuję dawne ubytki w kulturze, tworząc nowe tradycje. W tym tradycje szkła formowanego w ogniu palnika - przeistoczenia dawnego rzemiosła “koralikowego” w nową formę wypowiedzi rzeźbiarskiej w szkle borokrzemowym. Działania te w Polsce pioniersko wykorzystała dr Katarzyna Gemborys, w realizacjach biżuterii ekstremalnej w działaniach intermedialnych łączących szkło, modę i muzykę.

Natalia Komorowska. Jest pierwszą artystką szkła w Polsce, która już dwukrotnie została wybrana do najbardziej prestiżowego międzynarodowego konkursu i wystawy szkła: HUB Under35 The Venice Glass Week (2021 i 2024) w Palazzo Loredan dell'Ambasciatore w Wenecji. Obiekty realizuje własnoręcznie w studiu szkła na gorąco, w ogniu palnika lub w hucie szkła. W 2024 roku obroniła z wyróżnieniem tytuł magistra na Wydziale Ceramiki i Szkła  pod kierunkiem prof. Przemysława Lasaka (ceramika artystyczna) i prof. Małgorzaty Dajewskiej (szkło artystyczne) na ASP we Wrocławiu. W 2022 ukończyła Mediację Sztuki i Szkło artystyczne również na poziomie magisterskim.

Termin: 16.11.2024 - 08.12.2024

Miejsce: siedziba Stowarzyszenia Na Trójstyku, ul. Kasztanowa 10a, Opolno Zdrój

 



Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności