Wydarzenia

Filigran, czyli wenecka sztuka tkania szkła
Data: 05 - 01 - 2023

Filigran (z j. włoskiego la filigrana – znak wodny) to tradycyjna wenecka technika tworzenia naczyń „sznurowanych”, „plecionych” z ręcznie ciągniętych szklanych prętów.

Technika filigranu rozwinęła się w XVI w. na wyspie Murano położonej na lagunie weneckiej i stosowana jest do dziś. Jej nazwa nawiązuje do starożytnej sztuki złotniczej polegającej na zaplatania złotych drucików i rozklepywaniu ich. Początkowo w szklanych obiektach wykorzystywano tylko kolor biały na bezbarwnej bazie (nazywano to lattimo), gdyż biel mniej się zniekształcała w dalszym procesie tworzenia naczynia. Z czasem został on zastąpiony przez filigran, który był bardziej uniwersalny, gdyż umożliwiał łącznie wielu kolorów nitek i bazy. Pokrewnymi technikami filigranowymi były także mezza filigrana (skręt nitek w jedną stronę) i reticello (wykorzystanie w jednym naczyniu prętów skręcanych w przeciwnych kierunkach).

Wszystkie wymienione techniki zaczynają się od przygotowania szklanych lasek o średnicach od 3 do 5 mm, najczęściej z kolorową bazą w środku i bezbarwnymi nitkami na zewnątrz. Wybrany kolor rozgrzany na piszczeli zatapia się w kryształowej bazie, a następnie za pomocą formowania cylindra na drewnianym stole wykonuję się walec do wyciągania pałeczek (lasek).

Cały artykuł dostępny w nr. 1/2023 "Szkła i ceramiki". Zamów już teraz



Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności