Muzeum w Gliwicach, słynące z bogatych zbiorów rzemiosła artystycznego, po raz pierwszy pokazuje olbrzymią ich część - blisko 150 przedmiotów fajansowych powstałych od XVII do połowy XIX wieku. Kolekcja ceramiki Muzeum w Gliwicach należy do jednych z największych w Polsce, liczy około 5000 obiektów, była gromadzona już w okresie przedwojennym, a po 1945 r. muzeum nadal dokonywało zakupów i otrzymywało dary.
W zbiorach znajdują się unikatowe fajanse z manufaktur śląskich w Raciborzu, Glinicy, Tułowicach, z terenu Słowacji - z wytwórni w Holiczu oraz tzw. habańskie. Bogato reprezentowane są manufaktury angielskie (Wedgwood), holenderskie (Delft, Haarlem), niemieckie (Strasburg, Bayreuth, Erfurt, Hanau), francuskie oraz włoskie. Naczynia o najróżniejszych formach – na pasztet w kształcie kaczki lub zająca, dzbanki, dzbany, dzbanuszki, czarki, talerze i talerzyki, wazy, półmiski, kałamarze, świeczniki, czajniczki oraz blisko 100 kufli (także z cennej kamionki böttgerowskiej) – tworzą sztukę stołu, świadczą o upodobaniach ludzi sprzed 200-300 lat. Co sprawia, że kolejne pokolenia zachwycają się biało – błękitnymi wzorami o dalekowschodnim rodowodzie, czy porowatość może być przyjemna w dotyku? Jak rozróżnić fajans zwykły od delikatnego? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć na wystawie.
Ceramika towarzyszyła człowiekowi od najdawniejszych czasów. Potrzeba ozdabiania naczyń pojawiła się już w najstarszych kulturach. Nie sposób oprzeć się urokowi gliny barwnie ozdobionej i szkliwionej a następnie wypalonej w piecu. Jakże inne jest brzmienie czerepu naczynia fajansowego od porcelanowego. Bogactwo form, dekoracji, pokonywanie trudności technologicznych, eksperymentowanie z masą, szkliwem, podążanie za modą na Daleki Wschód, zachwyt nad rodzimą fauną i florą – to wszystko sprawia, że twórca naczyń fajansowych był nie tylko technologiem, ale i artystą, a czasami bywał poetą.
Miejsce wystawy: Muzeum w Gliwicach, Willa Caro, sala wystaw czasowych na I piętrze,
Termin wystawy: 06.05.2023 – 05.05.2024 r.