Czy szkło jest materiałem, który sprzyja artystycznym eksperymentom? Na to pytanie już niedługo odpowiedzą twórcy ze Związku Artystów Szkła w ramach wystawy o eksperymentalnym charakterze w Krakowskiej Hucie Szkła.
Prezentowani artyści pochodzą z różnych miast i reprezentują różne pokolenia, więc naturalnie mają inne doświadczenia i dokonania artystyczne. Łączy ich chęć eksperymentowania w obszarze sztuki i to właśnie skłoniło ich do wspólnego pokazania swoich dokonań. Część z nich bada granice szklanego tworzywa, biorąc na warsztat metody kształtowania szkła i wprowadzając autorskie modyfikacje. Inni podejmują wyzwania wobec tradycji i historii szkła. Są też tacy, dla których szkło jako medium jest „artystyczną podróżą w nieznane” i to materiał prowadzi ich w nowe twórcze obszary. Można też znaleźć osoby, które traktują szkło jako medium do mówienia o współczesności i poruszają/komentują ważne aktualne wydarzenia. Wśród nich są też takie, które eksperymentują w reakcji na kondycję naszej planety i zmieniające się warunki (kurczenie się światowych zasobów piasku czy wzrost kosztów energii), które mobilizują do podejmowania działań 3R (reuse, reduce, recycle) i prowokują do poszukiwania nowych ścieżek twórczych. Podejść do szkła jest wiele, więc również wspólna ekspozycja prac będzie niezwykłym eksperymentem. Wystawa jest zlokalizowana w Krakowskiej Hucie Szkła, która na potrzeby tego eksperymentalnego działania stanie się „artystycznym laboratorium”.
Krakowska Huta Szkła jest miejsce, które przybliża historię i technologię sztuki szklarskiej poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną. Odbywają się tam pokazy formowania szkła, pozwalające z bliska poznać fascynujący proces powstawania szkła, a także umożliwiające wypróbowanie swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza. W obrębie huty funkcjonuje również Galeria Lipowa 3, która oferuje oryginalne, ręcznie wykonane wyroby Krakowskiej Huty Szkła - wazony, patery, misy, karafki, kieliszki i figurki. Podczas wizyty można również zobaczyć stałą ekspozycję "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998", dotyczącą historii i technologii szklarstwa. Obejmuje ona zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998 przy Lipowej 3.
W wystawie wezmą udział następujący artyści szkła: