Wydarzenia

...ĘDĄC ...OLNYM ...RTYSTĄ
Data wydarzenia: 20.10.2023 - 06.11.2023

W witrynie Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu można oglądać wystawę prac autorstwa prof. Krzysztofa Rozpondka. Organizatorem wystawy jestjest Zarząd Okręgu ZPAP we Wrocławiu.

Matowe i połyskliwe, szorstkie i wygładzone, organiczne i geometryczne - to relacje, jakie stały się punktem wyjścia do wyselekcjonowania prac eksponowanych w ramach szeregu prezentacji w witrynie. Większość powstała w tym roku i wystawiana jest po raz pierwszy, uzupełnia je wybór wcześniejszych kompozycji, które pozwalają osadzić całość.w określonym kontekście i w pełni przedstawić przyjętą przeze mnie postawę artystyczną.

Kolekcja składa się z przykładów reprezentujących cykle zatytułowane: Roll & Scroll, C, Balast, Krokwie, Parzyste/Nieparzyste oraz innych poszukiwań. Wszystkie eksponaty są w zasadzie formami abstrakcyjnymi, ale noszą cechy wytworów natury lub produktów cywilizacji o niejednoznacznym przeznaczeniu i funkcji (ostateczną interpretację pozostawiam odbiorcom). Bazą i w pewnym sensie inspiracją do ich wykonania był charakter różnorodnych mas ceramicznych wykorzystanych do realizacji. Łączenie z innymi materiałami lub adoptowanymi elementami ma wzmacniać oddziaływanie obiektów, ale jest tylko dodatkiem do fundamentu w postaci ceramicznych korpusów. Wyzwanie stanowiło harmonijne i logiczne skoordynowanie lapidarnych w kształcie brył i urozmaiconej struktury ich powierzchni, wynikające z doboru surowców, autorskiego sposobu kształtowania i metod wypału, wykorzystujących nie tylko wysokie zakresy temperatury, ale zazwyczaj bezpośredni kontakt czerepu z żywym płomieniem.

Tytuł przedsięwzięcia wiąże się bezpośrednio z miejscem, w jakim zostało zorganizowane. Nie jest dla mnie obojętne, że chodzi o przestrzeń, w której miałem okazję debiutować w 1987 roku. Znajduję tu w istocie wszystko co niezbędne do aranżacji wystawy, brakuje jedynie …

Termin: 20.10.2023 - 06.11.2023

Miejsce: Witryna Pałacu Hatzfeldów, ul. Wita Stwosza 32, Wrocław

 



Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności