Wydarzenia

Ciało stałe czy ciecz – rozmowa o przyszłości szkła artystycznego
Data wydarzenia: 07.10.2023

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na spotkanie dotyczące przyszłości szkła artystycznego w ramach wystawy „Glasstress. Odsłonięte rzeczywistości”.Tematem rozmowy będzie szkło jako medium sztuki współczesnej. W spotkaniu wezmą udział Marzena Krzemińska Baluch i Agnieszka Leśniak Banasiak. Artystki i wykładowczynie jedynego w Polsce Wydziału Szkła i Ceramiki, będącego częścią wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, pytać będę zatem o aktualny krajobraz dziedziny. Porozmawiamy o polskiej i światowej mapie szkła artystycznego, jego zakorzenieniu w rzemiośle i historii dizajnu, ale również o emancypacji z niej w ramach międzynarodowego ruchu szkła studyjnego, a wreszcie o wyzwaniach przed jakimi szkło artystyczne stoi w obliczu konieczności głębokiej adaptacji do zmian klimatycznych.

Pretekstem do rozmowy jest wystawa „Glasstress Sopot: Odsłonięte rzeczywistości”. Krążyć będziemy zatem wokół powodów, które przyciągają sztukę do szkła, jego niezwykłej ontologii i symbolicznego ciężaru. Mam nadzieję, że uda się również stłuc kilka szklanych mitów i zdradzić tajemnicę kilku szklanych sztuczek.

Spotknie prowadzi Anna Mituś i jest dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Sopotu.

dr Marzena Krzemińska Baluch – od roku 2007 pracuje w dyplomującej pracowni szkła artystycznego Profesor Małgorzaty Dajewskiej. Od roku 2016 jest komisarzem ds. Internacjonalizacji Szkolnictwa w Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu. W roku 2018 otrzymała tytuł doktora w macierzystej uczelni. Obecnie Dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła w Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu. W roku 2006 nagrodzona Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa. W 2009 roku stypendium artystyczne ” Młoda Polska”, Warszawa. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych min; Glass Museum Alter Hof Hertig, Coesfel-Lette, Niemcy, Museum Jan van der Togt, Amstelveen, Holandia; Centrum Dziedzictwa Szkła, Krosno; Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Wrocław; Muzeum Narodowe we Wrocławiu, www.marzenakrzeminska.com

Fot. Justyna Fedec

dr Agnieszka Leśniak Banasiak – absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, dyplom na kierunku Szkło (2004) w pracowni prof. Małgorzaty Dajewskiej i prof. Zbigniewa Horbowego. W latach 2002-2003 była również studentką Academiia di Belle Arti w Mediolanie w pracowni Prof. Paulo Gallerani, od 2006 roku pracuje w Katedrze Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła, gdzie w 2016 roku obroniła doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk projektowych. Obecnie jest Kierownikiem Katedry.
Jest Laureatką I nagrody w Konkursie Piękne Szkło zorganizowanym przez INSTYTUT WZORNICTWA PRZEMYESOWEGO w 2005, laureatką nagrody PRODECO 2007, w kategorii nakrycie stołowe za wazony Ethnic (polska edycja Elle DECORATION), laureatką Złotego Medalu na Międzynarodowych Targach Craft and Design w Monachium w Kategorii Meister der Moderne w Niemczech w 2014, finalistą konkursu: The International Exhibition of Glass Kanazawa 2022.
Uczestniczyła w licznych sympozjach, plenerach, targach sztuki i designu oraz wystawach w Polsce i za granicą. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych – krajowych i zagranicznych. Jej prace wzbogacają kolekcje muzealne i prywatne w kraju i za granicą.

Anna Mituś – niezależna kuratorka, krytyczka i historyczka sztuki współczesnej. W latach 2003–2021 związana z BWA Wrocław, jako autorka tekstów, kuratorka wystaw oraz redaktorka naczelna magazynu „Biuro”. Od 2017 roku współautorka programu galerii Awangarda; od 2019 roku kierowała programem galerii BWA Wrocław Główny. Zajmuje się relacją sztuki z innymi obszarami rzeczywistości. Teksty o sztuce publikowała m.in. w „Obiegu”, „Umelec Magazine”, „Odrze” i „Szumie”. W latach 2010–2014 członkini Rady Artystycznej Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Autorka i redaktorka książki „Agresywna niewinność. Historia grupy Luxus”. Członkini AICA. Od 2016 r. pracuje nad książką „Transparentna historia. Współczesne polskie szkło artystyczne”.

                                                                  Fot. Alina Żemojdzin

Termin: 07.10.2023, godz. 12:00

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, Sopot

Zdjęcia i tekst: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

 


Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności