Wydarzenia

CIĄGLE W DRODZE Marita Benke-Gajda wystawa z okazji 35-lecia pracy twórczej
Data: 25 - 01 - 2016

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy rzeźby w ceramice i rysunku 23 stycznia 2016 roku (sobota), o godz. 12.00 w salach przy ul. Długiej 13, wystawa czynna do 21 lutego 2016 roku.

Marita Benke-Gajda - absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1973 roku w pracowni prof. Leszka Wajdy). Od 1980 roku jej pasją jest ceramika artystyczna, w której tworzy rzeźby, obrazy, kafle i figurki wykorzystując rozmaite techniki i tworzywa oraz różne sposoby wypału i własnoręcznie skomponowane szkliwa. W jej pracowni powstają także formy użytkowe. Przed ćwierćwieczem artystka obiecała sobie, że zwieńczeniem każdego 5-lecia pracy twórczej będzie wystawa. Kolejne ekspozycje tego swoistego cyklu ukazywały nowe formy, techniki, tematy i tylko jeden motyw pozostał niezmienny - figurka kobiety, od której „wszystko się zaczęło” i która powraca w różnych wcieleniach jako element spajający artystyczne poszukiwania autorki. Z okazji 35-lecia jubilatka przygotowała prezentację kompozycji ceramicznych i rysunków inspirowanych naturą, sztuką, muzyką i światem własnej wyobraźni. Marita Benke-Gajda ma w dorobku ponad 200 wystaw. Jest także pedagogiem, organizatorką plenerów i wystaw zbiorowych oraz realizuje projekty w ramach Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”. Artystka wielokrotnie wystawiała swoje prace w Łomży. Przed 16 laty zapoczątkowała w naszym Muzeum tworzenie kolekcji własnej ceramiki. Z roku na rok zbiór się rozrasta i liczy obecnie 37 obiektów (rzeźby, kafle, figurki, obrazy).

 

Marita ciagle w drodze

 

 



Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności