Wydarzenia

Alchemia – Wirtualna wystawa rzeźby Aleksandry Kujawskiej
Data wydarzenia: 06.06–30.09.2023

W kwietniu br. Warsaw Marriott Hotel i Galeria Sztuki Współczesnej Limited Edition połączyły siły we wspólnym projekcie promocji polskich artystów. Już 6 czerwca rusza pierwsza wystawa. ALCHEMIA wystawa rzeźby Aleksandry Kujawskiej, inaugurująca tę współpracę.

WYSTAWA WIRTUALNA W APARTAMENCIE PREZYDENCKIM
Połączenie dwóch instytucji - galerii (https://limitededition.pl/) i Warsaw Marriott Hotel (www.marriott.com/wawpl) przy promocji polskiej sztuki jest niezwykle ważnym krokiem dla popularyzacji twórczości artystów. Warsaw Marriott Hotel w ramach mecenatu i dla celów tego projektu udostępnił przestrzenie świeżo odrestaurowanego apartamentu prezydenckiego. To pozwoliło pokazać ekspozycję prac Aleksandry Kujawskiej w kontekście wnętrza. Na 260 metrach kwadratowych, zaprojektowanych przez samego właściciela Warsaw Marriott Hotel, szklane rzeźby współgrają z przestrzenią apartamentu, wyposażonego w obiekty światowego designu. Dzięki nowym technologiom mamy szczególną możliwość obejrzenia jego wnętrz i wystawy praktycznie z każdego miejsca na ziemi i o każdej porze. Dzięki partnerowi projektu, firmie Skan360 na potrzeby wystawy stworzono wirtualny spacer, pozwalający podziwiać wspaniałe wnętrza wyjątkowego Apartamentu Prezydenckiego i sztukę artystki. 

ARTYSTKA
Aleksandra Kujawska jest cenioną rzeźbiarką i projektantką specjalizującą się w szkle. Jej twórczość została doceniona przez środowisko artystyczne, jej prace zostały włączone do muzealnych zbiorów i prezentowane na wystawach stałych i czasowych. Artystka zdobyła wiele nagród, takich jak pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Szkła "Szklana Improwizacja", pierwsze miejsce w kategorii “Wizje” konkursu “Diament Meblarstwa” oraz wyróżnienia "Must Have!" na Łódź Design Festival w latach 2020, 2021 oraz 2023. Jej prace zostały również wyróżnione w konkursach takich jak kultowy "Dobry Wzór 2021" Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, pierwsze miejsce w kategorii “Rzemiosło” i wyróżnienie specjalne w konkursie "Design Educated 2021" w Niemczech. Artystka od lat uczestniczy w wielu wystawach sztuki, zbiorowych i indywidualnych na arenie krajowej i międzynarodowej. Jej prace były prezentowane w renomowanych galeriach i na wystawach w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Luxemburgu, Wenecji, Sofii, Dreźnie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni i Poznaniu.

Aleksandra Kujawska urodziła się i dorastała w Polsce. Ukończyła Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze – Cieplicach Śląskich Zdrój, na kierunku - szkło artystyczne - w pracowni Władysława Czyszczonia. Absolwentka studiów magisterskich, podyplomowych i doktoranckich Katedry Szkła, Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu. Magisterium obroniła w pracowni Szkła użytkowego pod kierunkiem profesora Kazimierza Pawlaka. Później podjęła studia podyplomowe: Szkło w architekturze - specjalizacja witraż, pod opieką profesora Ryszarda Więckowskiego. Następnie ukończyła Międzywydziałowe Studia Doktoranckie Akademii Sztuk Pięknych i. E. Gepperta we Wrocławiu. Obecnie artystka przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej. Prace Aleksandry Kujawskiej znajdują się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Galerii Polskiego Wzornictwa, Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej talent i zaangażowanie w sztukę szkła zostały docenione przez przyznanie jej stypendiów i dotacji, m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, Urban Glass w Nowym Jorku oraz Pilchuck Glass School w USA.

ALCHEMIA
"Proces powstawania obiektu ze szkła ma w sobie pewną mistykę. W technologii wyrobu przedmiotów szklanych umieszczona jest tajemnica, która zawarta jest w pytaniu: jak z substancji bez formy własnej, płonącej lawy, złożonej głównie z piasku, kwarcu, sody i wapienia powstają niezwykłej
urody przedmioty? Szkło z jednej strony ze względu na kruchość i sztywność zaliczane jest do ciał stałych, jednak struktura kwalifikuje je do cieczy. Z tego też powodu transmutacja szkła ma znamiona czarów. To prawdziwa alchemia. Aby pracować z tak wymagającym materiałem, artyści tworzący w tym medium, obok kreatywności, wyczucia formy, myślenia w 3D uwzględniając rozmaite właściwości optyczne szkła, w tym przenikanie się koloru, muszą posiadać rozległą wiedzę z różnych dziedzin, technologii szkła, chemii, obsługi specjalistycznych urządzeń i maszyn. Tylko takie holistyczne podejście w projektowaniu szkła daje gwarancje powstania czegoś wyjątkowego, unikatowego, mającego cechy dzieła sztuki" - mówi Wiesława Wideryńska, kurator wystawy, historyk sztuki, dyplomowany kurator w zakresie sztuki współczesnej, autorka tekstów krytycznych o sztuce jak również organizatorka wielu wystaw stałych i czasowych.

WIELKA PASJA TWORZENIA
"Aleksandra Kujawska kocha szkło. Z wzajemnością. Jak mało kto czuje je i rozumie. Początki tej wyjątkowej relacji sięgają dzieciństwa, gdy jako kilkulatka zbierała z ulicy szkiełka zachwycona ich barwą i materią. Dzięki dziecięcym skarbom przenosiła się w marzeniach do, jak mówi: „lepszych, magicznych światów”. Dziś prace artystki zabierają odbiorców w podróż w głąb jej wyobraźni, która znajduje wyraz w pięknych światłoczułych formach i kolorach" - mówi Iwona Ławecka-Marczewska, redaktor naczelna i twórczyni design.doc, wieloletnia redaktor naczelna “Dobrego Wnętrza”, kuratorka, ekspertka i jurorka konkursów wzornictwa. Autorka publikacji z obszaru wzornictwa i sztuki. 

KULTOWE HUTY SZKŁA PARTNERAMI WYSTAWY
Huta Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak Sp. z o.o. udostępnili artystce swoje piece, specjalistyczne pracownie i zasoby. Dzięki ich wsparciu powstały nowe obiekty o wysokiej wartości artystycznej, które zostaną zaprezentowane na wystawie. Rola tych instytucji w projekcie jest szczególna. Artystka realizuje także swoje rzeźby w kultowej Hucie Krakowskiej - Instytutu Szkła i Ceramiki. "Kiedy w hucie spoglądam w żar szklanej lawy, mam za każdym razem metafizyczne wręcz odczucie, że obcuję z żywą materią. Szkło w płynnej postaci promieniuje, świeci, żyje. Jego uroda i magia zmienności stanu skupienia są niebywałe. Od drobiny kwarcowego piasku, poprzez fazę płynną do dowolnej formy stałej nadanej ludzką ręką. W stałym stanie skupienia przezroczyste lub opakowe, odbijające swoje wewnętrzne światy w nieskończoność. Kruche i delikatne. Mocne i wytrzymałe. Pełne kontrastów i sprzeczności. Fascynujące" – opowiada o szkle Aleksandra Kujawska

Partnerzy: Skan360, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz, Wrześniak Sp. z o.o., Krakowska Huta Szkła - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. 
Patroni medialni: wysokieobcasy.pl, artinfo.pl, design.doc, Szkło i Ceramika, Format, Galeria Sztuki  Nowy Warzywniak, Wspólnota Gdańska. Wirtualna wystawa potrwa od 6 czerwca do 30 września
2023.

Wystawę będzie ją można oglądać na stronie galerii https://limitededition.pl/.



Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności