Nasze tematy

Artykuły

Master class. Sztuka stosowania sitodruku jako jedna z alternatywnych metod zdobienia ceramiki

Beata Szajdziuk

Odkrywanie na nowo różnych technik graficznych wykorzystywanych przecież niegdyś w ceramice artystycznej i użytkowej wprowadza w warsztat współczesnego ceramika nowe możliwości.

W artykule pokażę, jak za pomocą technologii sitodruku możemy wprowadzić świeże i kreatywne spojrzenie na sposoby dekorowania wyrobów ceramicznych tworzonych w małych pracowniach. Metoda transferu bezpośredniego na glinę może być używana do dekorowania ceramiki i stać się nowym trendem w metodach zdobienia. Może z niej korzystać każdy, nawet średnio zaawansowany ceramik dysponujący podstawowym wyposażeniem pracowni. Z artykułu dowiecie się, jakie materiały i narzędzia są niezbędne do rozpoczęcia przygody z tą metodą oraz jakie możliwości artystyczne otwiera ona przed twórcami. Jak stworzyć własny kubek z płata z grafiką?

Potrzebne materiały i narzędzia: (fot. 1)

a. Projekt graficzny. Zaczynamy od przygotowania projektu graficznego w czerni i bieli. Musi to być czarna plama, linia lub gdy chcemy uzyskać półtony, obraz rastrowy. Jeśli nasz docelowy obraz ma się składać z kilku kolorów, do każdego z nich musimy przygotować oddzielny projekt w czerni i bieli, który później drukujemy na kliszy (przezroczystej folii lub kalce technicznej).

b. Naświetlone sito naciągnięte na ramę. Ja używam sita numer 100 i emulsji do farb wodnych. Do samodzielnego przygotowania sita potrzebna jest specjalnie wyposażona pracownia i umiejętności, można jednak skorzystać z usług firm, które zajmują się przygotowaniem materiałów do ...

Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności