Wydarzenia

Mam tendencję do przesady
Data wydarzenia: 29.11.2024 - 12.01.2025

Wystawa „Mam tendencję do przesady” dr. Kaliny Bańki-Kulki przekrojowo ujmuje twórczość artystki szkła, która związana jest zawodowo z wydziałem Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta  we Wrocławiu, gdzie od 2013 roku jest nauczycielką akademicką, aktualnie pełni również funkcję Kierowniczki Katedry Szkła.

W swoich pracach podejmuje ważkie i aktualne tematy odnosząc się do zjawisk społecznych i ekonomicznych takich jak nadmierny konsumpcjonizm, uzależnienie od Internetu, samotność czy kompulsywne zbieractwo. Aktualnie realizuje osobiste i sentymentalne projekty powiązane z macierzyństwem i  relacjami rodzinnymi. Opowiada o wzajemnych zależnościach czterech kobiet w łańcuchu pokoleniowym, budowaniu i tworzeniu więzi, oddaniu, przemijaniu, poświęceniu. . Wykorzystując delikatny materiał jakim jest szkło nawiązuje do kruchości życia - nadwrażliwości każdej z nich, babci, matki i córki. Wykorzystanie materii szklanej w tym projekcie ma dla niej  również charakter symboliczny

Kalina Bańka-Kulka tworzy obiekty unikatowe ze szkła, które prezentuje zwykle w formie instalacji site specific, ukazując tradycyjne techniki wytwarzania szkła w niestandardowym kontekście. Jest uznanym autorytetem w dziedzinie szkła i uczestniczką wielu prestiżowych międzynarodowych rezydencji, sympozjów czy konferencji podczas których dzieli się swoją wiedzą. Miała okazję prowadzić autorskie wykłady i warsztaty z zakresu szkła w ośrodku Urban Glass w Nowym Jorku, Pilchuck Glass School w Stanwood USA czy Bildwerk Frauenau w Niemczech. Jej prace znajdują się w kolekcjach: Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego w Krakowie, Glass Museum Alter Hof Herding w Niemczech i kilku kolekcjach prywatnych za granicą.

Wzięła udział w ponad stu wystawach w kraju i za granicą m.in.: U.S.A, Włochy, Irlandia, Dania, Turcja, Szwajcaria, Niemcy, Bułgaria, Estonia, Holandia, Litwa, Czechy. Jest laureatką licznych prestiżowych wyróżnień i nagród z zakresu sztuki. W 2016 roku szklany obiekt jej autorstwa został zakwalifikowany do przeglądu NEW GLASS REVIEW 38 - 100 wybranych szklanych dzieł 2016 roku przez Corning Museum of Glass w Nowym Jorku.

W pracy z materią szklaną wykorzystuje różnorodne techniki wytwarzania jej wytwarzania; witraż klasyczny malowany ręcznie, fusing, slumping, które często łączy z sitodrukiem. Realizuje również obiekty unikatowe w pojedynczych lub krótkich seriach w technikach formowania i dmuchania szkła na gorąco.

Termin: 29.11.2024 - 12.01.2025

Miejsce: Tichauer Art Gallery, ul. Bowarna 21, Tychy



Wróć
W najnowszym numerze
4 / 2024
linia Szklany świat Petera Bremersa - wywiad
linia „Świat opisuję poprzez sztukę”. Profesor Przemysław Lasak
linia Powstające w płomieniu. Szkło Katarzyny Krej
linia Wywiad z hiszpańskim ceramikiem Alberto Bustosem
linia Romana Kaszczyc z Barlinka – ceramiczka i malarka
linia Delft. Błękit na każdym kroku
linia Gdańska Grupa Ceramiczna Nie/Wypaleni
linia Miasteczko glinianych ptaszków
linia Solo i w duecie. Wielogłos artystycznych postaw
linia Master class. Od eksperymentu do patentu: Moja droga do innowacji w sztuce witrażu
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności