Nasze tematy

Artykuły

Inspirowany naturą materiał ceramiczny odbijający do 99,6% promieniowania słonecznego

Wzrost zapotrzebowania na urządzenia chłodzące ma charakter globalny i wiąże się z ocieplaniem klimatu. Równocześnie, stosowanie systemów chłodzących ma znaczny udział w globalnym ocieplaniu klimatu, ze względu na ciągle rosnące zużycie energii dla potrzeb chłodnictwa, a zwłaszcza klimatyzacji.

Do rozwiązania tego problemu nie wystarczy zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii, gdyż ich wykorzystanie ograniczają bariery związane z lokalizacją i kosztami instalacji a także, magazynowaniem i przesyłaniem energii. Natomiast bierne (pasywne) chłodzenie radiacyjne (PRC), w których powierzchnie wykorzystują kriogeniczne środowisko do naturalnego odbierania i następnie usuwania ciepła, stanowią neutralne energetycznie rozwiązanie problemu transferu energii i chłodzenia otoczenia. Istniejące materiały i układy dla pasywnego chłodzenia radiacyjnego wykorzystujące struktury nanofotonowe mają jednak ograniczenia w postaci wysokich kosztów i niskiej kompatybilności z istniejącymi docelowymi zastosowaniami. Z kolei polimerowe fotonowe alternatywy PRC nie posiadają odporności na warunki atmosferyczne i zdolności efektywnego odbijania promieniowania słonecznego. W ostatnich latach obserwuje się znaczny rozwój radiacyjnych układów chłodzących, z wykorzystaniem różnych rozwiązań konstrukcyjnych, w celu możliwie najlepszego dopasowania do zakresu termicznego widma słonecznego. Opracowanie materiałów dla układów PRC, działających w świetle dziennym a ponadto posiadających wysoki współczynnik odbicia promieniowania słonecznego Rsolar i nadających się do stosowania w warunkach zewnętrznych, ciągle jednak stanowi poważne wyzwanie naukowe i techniczne. 

Cały artykuł dostępny w nr 1/2024 "Szkła i ceramiki". Zamów już teraz

Zdjęce: Wikimedia Commons

Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności