Nasze tematy

Artykuły

Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski

Barbara Glinkowska

Rok 2024 zapisze się w historii dolnośląskiego Bolesławca jako rok jubileuszy związanych z działaniami promującymi lokalną ceramikę. Słynące z produkcji kamionki dolnośląskie miasto szczyci się sięgającymi średniowiecza tradycjami.

Produkcja ceramiki związana jest z bogatymi pokładami glin, zlokalizowanymi w okolicach miasta. To dzięki nim w dawnych wiekach rozwinęło się tu rzemiosło garncarskie. Obecnie przemysł ceramiczny stanowi silną gałąź lokalnej gospodarki, a na terenie Bolesławca i powiatu działa obecnie około 40 firm ceramicznych. Najstarsze polskie zakłady produkują kamionkę już ponad 75 lat, najmłodsze rozpoczęły działalność w zeszłym roku.

Formy i dekoracje bolesławieckiej ceramiki zmieniały się w czasie, dziś osiągnęła ona status powszechnie rozpoznawalnego polskiego produktu. Nic jednak nie dzieje się samo. Renoma bolesławieckich wyrobów jest również efektem realizacji szeroko rozumianej strategii promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Niektóre z działań realizowane są od kilkudziesięciu lat, idea innych zrodziła się stosunkowo niedawno i jest związana z coraz intensywniejszą współpracą międzynarodową Bolesławca.

Najważniejszym działaniem jest niewątpliwie Bolesławieckie Święto Ceramiki (BŚC), wywodzące się z Targów Ceramiki Bolesławieckiej, które po raz pierwszy odbyły się w 1994 roku jako wspólna inicjatywa przedstawicieli lokalnych firm ceramicznych i Bolesławieckiego Ośrodka Kultury (obecnie Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki). Poszukiwania optymalnej formuły trwały kilka lat. Z niewielkiej imprezy, o zasięgu lokalnym, BŚC stało się międzynarodowym wydarzeniem, które na stałe weszło do kalendarza europejskich festiwali ceramicznych i przyciąga tysiące turystów z całego świata.

Odbywające się w stałym terminie święto, z kulminacją działań przypadającą na trzeci weekend sierpnia, stanowi interesującą propozycję na czas wakacyjnych wędrówek po Polsce. Oprócz zlokalizowanych w sercu starówki targów ceramiki, w mieście odbywają się liczne działania towarzyszące – artystyczne happeningi, parady, wystawy, pokazy toczenia na kole, prelekcje, warsztaty i spotkania z artystami, koncerty oraz jarmark staroci, czyniąc Bolesławiec polską stolicą ceramiki.

W tym roku szczególne zainteresowanie wzbudził happening teatru Glina Da, który zaprosił do wspólnego celebrowania wszystkich chętnych.

 

Cały artykuł dostępny jest w nr 3/2024 "Szkła i ceramiki".  Zamów już teraz

Zdjęcie: Parada inaugurująca 30. Bolesławieckie Święto Ceramiki. Autor zdjęcia: G. Matoryn

Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności