Wydarzenia

Dark Side of the Moon
Data wydarzenia: 30.12.2024 – 30.01.2025

Od 30 grudnia 2024 do 30 stycznia 2025 w Czarnym Krokodylu w Poznaniu odbywa się wystawa Dark Side of the Moon: Natalii Komorowskiej
szkło i ceramika w dopełnieniu z tkaniną artystyczną Moniki Tatiana Idzikowskiej. 

Na wystawie zostaną zaprezentowana kolekcja szkła wykonana w technice formowania szkła z ręki w hucie szkła inspirowana tradycjami szkła na Wielkopolsce (m.in. Gostyńska Huta Szkła) w ramach stypendium Marszałka Wielkopolskiego 2024 oraz rzeźby ceramiczne i szklane z dyplomu magisterskiego pt: Feminatywy 2024 zrealizowanego pod kierunkiem prof. Przemysława Lasaka i prof. Małgorzaty Dajewskiej w Akademii Sztuk Pięknych im.E. Gepperta we Wrocławiu.

Dopełnieniem dla rzeźb z ceramiki i szkła będę obrazy Moniki Tatiany Idzikowskiej w technice wieloformatowej tkaniny artystycznej.

Finisaż wystawy ze spotkaniem autorskim i prezentacją katalogu o artystce oraz kalendarza 2025/2026 ze zbiórką charytatywną na Laboratorium Kultury w Opolnie-Zdrój odbędzie się 30 stycznia 2025 roku o godz 18:00.

Wystawa odbywa się pod patronatem:

Wystawa pod patronatem:
Magazynu "Szkło i Ceramika"/ Instytut Łukasiewicza
Magazynu PLN Design
Katedry Mediacji Sztuki ASP Wrocław
Fundacji Fly with Art / Europejski Festiwal Szkła
Związku Artystów Szkła
Mainson Monika Tatiana Idzikowska

Natalia Komorowska zajmuje się rzeźbą w szkle i ceramice. Obszarem jej zainteresowań są aspekty postrzegania kobiecości w społeczeństwie. Laureatka konkursu The Glass Prize 2019 w kategorii The Aspiring Glass Artist, zorganizowanego przez firmę Warm Glass UK; II miejsce w konkursie „Młodzi na Start 2020”, ELLE Decoration; I miejsce w konkursie "Inspiracje", org. przez Fundację Sztuki Współczesnej PALETA w Warszawie, 2022; Nówka Sztuka 2022 od Fundacji State of Poland; Studencki Nobel w kategorii Sztuka w cyklicznym konkursie organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów; nagroda Alexander Tutsek Stiftung Award 2022. Prace prezentowała na ponad 70 zbiorowych wystawach (Polska, Niemcy, Włochy, Francja, Singapur, Czechy, Rumunia, Słowacja, USA, Ukraina), w tym The Venice Glass Week jako finalistka HUB Under35 w Palazzo Loredan dell'Ambasciatore w Wenecji w 2021 i 2024 roku i Milano Vetro - 35 w Mediolanie w 2024 roku.

Monika Tatiana Idzikowska - urodzona we Wrocławiu projektantka mody i artystka. Projektuje modę, maluje ręcznie tkaniny oraz obrazy. Tworzy kolekcje High Fashion, opierając się o starą japońską technikę artystycznego barwienia tkanin Itajime Shibori. Jej kolekcje powstają jako unikaty, zawsze tworzone w duchu mottainai. Monika projektuje głównie kreacje wieczorowe, kostiumy teatralne a także od 4 lat kimona haori japońskie. We wrocławskiej pracowni  projektowane są pojedyncze ubrania, najczęściej z jedwabiu, lnu i bawełny, często z użyciem starych tkanin. Pracownia nie generuje odpadów, nie tworzy też na zapas. Jej kolekcje i wystawy od kilu lat objęte są patronatem Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W dziesiątkach metrów barwionych ręcznie tkanin, instalacjach oraz obrazach artystka odnosi się do kondycji współczesnego człowieka.

Termin: 30.12.2024  – 30.01.2025 (wystawa dostępna dla publiczności między 16:00 a 24:00)

Miejsce: Czarny Krokodyl, ul. Śniadeckich 12, Poznań



Wróć
W najnowszym numerze
4 / 2024
linia Szklany świat Petera Bremersa - wywiad
linia „Świat opisuję poprzez sztukę”. Profesor Przemysław Lasak
linia Powstające w płomieniu. Szkło Katarzyny Krej
linia Wywiad z hiszpańskim ceramikiem Alberto Bustosem
linia Romana Kaszczyc z Barlinka – ceramiczka i malarka
linia Delft. Błękit na każdym kroku
linia Gdańska Grupa Ceramiczna Nie/Wypaleni
linia Miasteczko glinianych ptaszków
linia Solo i w duecie. Wielogłos artystycznych postaw
linia Master class. Od eksperymentu do patentu: Moja droga do innowacji w sztuce witrażu
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności