Artykuły naukowe

Artykuły naukowe stanowią ważną część czasopisma "Szkło i Ceramika". Aby zwiększyć liczbę cytowań publikowanych artykułów naukowych dodaliśmy SiC do bazy EBSCO i staramy się o wejście do kolejnych. Zakres publikacji rozszerzyliśmy o nauki humanistyczne. Obecnie nasze artykuły otrzymują 20 punktów w ocenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Numer I 2021
Agnieszka Szabłowska
AUTOR
Agnieszka Szabłowska
Kompozyty polilaktydowe z wypełniaczem bioceramicznym
Materiały na bazie polilaktydu są perspektywicznymi surowcami do wytwarzania substytutów kości. Stale poszukuje się nowych rozwiązań poprawiających ich właściwości mechaniczne.
więcej
Numer IV 2020
Krystian Leonard Chrzan
AUTOR
Krystian Leonard Chrzan
Kamionkowe izolatory elektroenergetyczne
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów izolatorów elektroenergetycznych. Są to między innymi izolatory: porcelanowe, szklane, epoksydowe, kompozytowe czy kamionkowe.
więcej
Numer IV 2020
Klaudiusz Borkowicz
AUTOR
Klaudiusz Borkowicz
Nowoczesne materiały do spoinowania okładzin ceramicznych
Materiały do spoinowania powinny charakteryzować się odpowiednimi własnościami. Własności te zostały określone w normach międzynarodowych i europejskich. Niniejszy artykuł przybliża te wymagania oraz opisuje w jaki sposób nowo wprowadzany na rynek produkt powinien być przebadany. .
więcej
Numer IV 2020
Barbara Chruściel
AUTOR
Barbara Chruściel
Płytki ceramiczne w systemach ociepleniowych
Płytki ceramiczne są materiałem powszechnie używanym w budownictwie. Wysokie odporności na ścieranie i statyczne obciążenia mechaniczne pozwalają na wykorzystanie ich jako materiał wykończeniowy podłóg.
więcej
Numer IV 2020
Artur Rusowicz
AUTOR
Artur Rusowicz
Rozwój przemysłu maszynowego jest ściśle związany z ceramiką
Ceramika, laikowi kojarzy się z wyrobami z wypalanej gliny. Natomiast materiały ceramiczne obejmują sobą bardzo szeroką grupę związków chemicznych, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie.
więcej
Numer II 2020
Alicja Duda
AUTOR
Alicja Duda
Dawne oznaczenia strycharskie na ceramice budowlanej na wybranych przykładach z terenu województwa lubuskiego
Ceramika budowlana stanowi jeden z najważniejszych materiałów stosowanych w tradycyjnych technikach budowlanych. Glina, jako surowiec, wykorzystywana była w budownictwie od tysiącleci – zarówno w formie surowej i suszonej masy, jak i po poddaniu obróbce termicznej.
więcej
Numer II 2020
Olga Nachyła
AUTOR
Olga Nachyła
Obsydian i szkło w chirurgii
Chirurgia to temat tak rozległy i skomplikowany jak ludzkie ciało. Specjalizacje są coraz węższe, narzędzia coraz bardziej precyzyjne, historia coraz dłuższa. Największy postęp dokonał się w niej w ciągu ostatnich 100–150 lat, co nie zmienia faktu, że o wiele, wiele wcześniej ludzie badali ciała i sięgali po sposoby równie niebezpieczne co ostateczne, żeby pozbyć się bólu lub przynajmniej go zmniejszyć, usunąć zmianę skórną (np.
więcej
Numer I 2020
Zbigniew Woźniak
AUTOR
Zbigniew Woźniak
Okładziny ceramiczne o właściwościach antybakteryjnych
Aktualne wydarzenia na świecie dobitnie dowodzą, jak niebezpieczne są wirusy. Ebola, HIV, Marburg, żółta febra, Denga, koronawirusy, MERS1 i SARS2, wywołujące chorobę COVID-19 zbierały i zbierają swoje śmiertelne żniwo wszędzie tam, gdzie się pojawią.
więcej
Numer I 2020
Mirosław Maliński
AUTOR
Mirosław Maliński
Więcej niż nadzieja, mimo piekła i zdrady. Witraże w kościele św. Macieja we Wrocławiu
Projekt witraży we wrocławskim kościele św. Macieja został opracowany w oparciu o jasną i klarowną myśl teologiczną, która biegnie do najważniejszych wydarzeń zbawczych.
więcej
więcej 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności