rys 10

10. Warszawskie Spotkania Ceramiczne, 14 czerwca 2014

10wsc10 minW drugą sobotę czerwca (14.06.2014) na warszawskiej Pradze Południe odbędą się jubileuszowe 10. Warszawskie Spotkania Ceramiczne. Gdy 10 lat temu Dariusz Osiński rzucił w Internecie hasło pierwszego zjazdu ceramików, na Polu Mokotowskim, zawrzało. Zgłoszenia napływały z najdalszych zakątków kraju.

W dniu, w którym miała nastąpić inauguracja WSC ceramiczne miasteczko rosło w oczach, a kolejne samochody przebijały się alejkami parku, ludzie rozładowywali swoje skarby, stawiali namioty, witali się i rozmawiali… Ruch był ogromy. Wszyscy z wypiekami na twarzach zjeżdżali się jakby w oczekiwaniu jakiegoś cudu. I cud się stał. Ceramicy zorganizowali się w legion, pochwalili przed światem, że są, a świat przyjął to do wiadomości. Powstał Związek Ceramików Polskich.  Zaczęły się wspólne projekty, których klamrą spinającą stały się właśnie Warszawskie Spotkania Ceramiczne.

W ciągu 10 lat Spotkania przeszły długą drogę. Z Pola Mokotowskiego, którego urok jest niepodważalny, przez Park Skaryszewski trafiły do praskiego Centrum Promocji Kultury. Gospodarze okazali się bardzo gościnni. Z biegiem czasu rosło wzajemne zaufanie i rozwijała się współpraca. Nowoczesna architektura CPK i park wokół budynku, są jakby stworzone dla ceramiki. Od tego roku tu również odbywają się Ceramiczne Czwartki, teraz w nowej formule.

Dzisiaj trudno uwierzyć, że dziesięć lat temu w Internecie praktycznie nie można było znaleźć  polskich stron poświęconych ceramice. Dzisiaj prawie każdy ma stronę albo chociażby bloga. O sugestiach, że nie ma sensu spotykać się w zakresie jednej branży, nikt już nie pamięta, a ceramicy i miłośnicy ceramiki dopytują się o warszawskie spotkanie przez cały rok.

10 Warszawskie Spotkania Ceramiczne to również okazja do spotkania się z redaktorami „Szkła i Ceramiki” oraz uczestniczenia w organizowanym przez nas sympozjum naukowym. Szczegóły wkrótce.

 

Info: http://10wsc.blogspot.com/

 

10wsc

http://10wsc.blogspot.com/

ISSN 0039-8144

Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie cookies. więcej informacji...