rys 10

WERONIKA SURMA Wystawa pt. „Mapy ciał”

Prace przedstawione w ramach wystawy pt. „Mapy ciał” to kilkanaście obrazów ceramicznych powstałych w ramach stypendium twórczego MKiDN na rok 2015 oraz kilkanaście wybranych obrazów powstałych w latach 2014 -2011. Prezentowane prace łączy temat figury ludzkiej przedstawionej w rozmaitych układach i ujęciach. Prace te wyrażają subiektywną fascynację ludzkim ciałem oraz doskonale pokazują piękno ukryte w każdym jego zakątku, nawiązując do szeroko pojętej cielesności.

 

Współczesna kultura ponad wszystko stawia piękno ciała, jego nieskazitelność i idealność, tworząc z niego jedną z największych i najważniejszych wartości. Z tego powodu człowiek stara się je upiększać i doskonalić za wszelką cenę, tworząc często jednakową masę oraz powłokę bez wyrazu. Pozbywa się on tym samym tego co w ciele najpiękniejsze: rożnorodności charakteru, naturalności oraz zapisanych nań doświadczeń i znaków czasu. Powstałe obrazy ceramiczne demonstrują piękno ukryte właśnie w niedoskonałościach, odkrywają urodę tego co na pierwszy rzut oka brzydkie i nieestetyczne, przemieniają mankamenty w maestrię kształtów i form.

 

Intencją wystawy jest zaproszenie widza do odbycia podróży po ludzkim ciele, do odkrywania i eksplorowania ciała według wskazówek i znaków, które gromadzą się na jego powierzchni oraz do próby dostrzeżenia piękna ukrytego w każdym jego zakamarku.

 

 surma zaproszenie

ISSN 0039-8144

Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie cookies. więcej informacji...