rys 10

Fajans Pomorski w XVIII wieku, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło do swoich zbiorów ceramiki osiemnastowieczne fajanse - dwa talerze z gdańskiego warsztatu oraz 5-częściowy garnitur waz z Delft. Ten cenny nabytek został sfinansowany ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku w ramach programu „Kolekcje – priorytet 4 – Kolekcje muzealne”.

 

W związku z tym Muzeum Narodowe postanowiło zorganizować konferencję poświęconą tematyce fajansu pomorskiego, która towarzyszyć będzie wystawie pod tym samym tytułem, prezentującej obiekty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

fajans rotator

 

Powrót po 103 latach do Gdańska dwóch talerzy określanych mianem fajansu pomorskiego, pochodzących z dawnej gdańskiej kolekcji Lessera Giełdzińskiego jest okazją do przybliżenia i rozpropagowania tej tematyki. Mamy nadzieję, że konferencja stworzy możliwość wymiany poglądów na temat postrzegany zwykle przez badaczy jako lokalny i hermetyczny. Zapraszamy do dyskusji o roli fajansu europejskiego w osiemnastowiecznej kulturze polskiej, a także o specyfice ośrodków, gdzie był wytwarzany, znaczeniu handlu dla rozwoju tego rzemiosła (zwłaszcza w odniesieniu do Gdańska) oraz do rozważań na temat dekoracji naczyń, kolekcjonerów i kolekcji (muzealnych i prywatnych), a także problematyki konserwacji wyrobów fajansowych.

 

WYSTAWA: 18.11-17.12.2015, Muzeum Narodowe w Gdańsku
KONFERENCJA: 07.12.2015 godz: 10:30, Muzeum Narodowe w Gdańsku
Więcej informacji: http://mng.gda.pl/kalendarz/fajans-pomorski-w-xviii-w/

 

 

ISSN 0039-8144

Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie cookies. więcej informacji...