rys 10

"Ceramika i szkło w sztuce. Sztuka w ceramice i szkle”, Wrocław, 7-9 października 2015

Ośrodek Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza IAE PAN oraz Katedra Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zapraszają do udziału w Drugim Międzynarodowym Sympozjum Ceramiki i Szkła OSTRAKON, pt.: "Ceramika i szkło w sztuce. Sztuka w ceramice i szkle” Wrocław, 7-9 października 2015.

 

Kontynuując cykl wrocławskich spotkań poświęconych problematyce ceramiki i szkła na przestrzeni dziejów, chcemy Państwa zaprosić do wzięcia udziału w 2. Międzynarodowym Sympozjum OSTRAKON, którego przewodnim motywem jest "Ceramika i szkło w sztuce - sztuka w ceramice i szkle”. W zamyśle organizatorów przedmiotem rozważań ma być możliwie szeroka skala zagadnień i studiów szczegółowych związanych z technologią produkcji i innymi kwestiami warsztatowymi, a także różnorodnymi aspektami funkcjonalnymi i stylistycznymi odnoszącymi się do życia codziennego i publicznego, statusu społecznego, relacji ekonomicznych i kulturowych, wartości estetycznych, religijnych i symbolicznych. Szeroka panorama poruszanych zagadnień będzie także odpowiednim forum do prezentacji studiów i osiągnięć z zakresu współczesnej konserwacji, restauracji i rekonstrukcji zabytkowej ceramiki i zabytkowego szkła, a także do poświęcenia uwagi wydarzeniom, zjawiskom i tendencjom na rynku antykwarycznym. Uwadze uczestników polecamy także szczególny panel wystąpień, odnoszący się do głównego motywu sympozjum z dystansem i w sposób przewrotny. „Sztuka ceramiki” i „sztuka szkła” będzie w nim okazją do przedstawienia znalezisk jednostkowych, odosobnionych i nie mających analogii oraz zjawisk i obserwacji o charakterze niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju, na które prędzej czy później w swym życiu zawodowym natrafia każdy badacz, często nie mając stosownej okazji do ich upublicznienia.

 

Poster

 

    
Mamy nadzieję, że proponowana formuła zagadnień pozwoli uczestnikom sympozjum na głębszą refleksję nad znaczeniem i miejscem ceramiki i szkła w kulturze ludzkiej, dawniej i współcześnie. Pragniemy aby nasze spotkanie, podobnie jak w roku ubiegłym, miało charakter interdyscyplinarny, dlatego też liczymy na zgłoszenia ze strony archeologów, antropologów, szklarzy, historyków, historyków sztuki, artystów, technologów oraz specjalistów w dziedzinie restauracji i rekonstrukcji szkła i ceramiki.


Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do następujących działów tematycznych:

 1. Technologia ceramiki i szkła. Analizy fizykochemiczne. Metodyka badań.
 2. Miejsce ceramiki i szkła w sztuce – sztuka w wyrobach ceramicznych i szklanych.
 3. Konserwacja, restauracja, rekonstrukcja.
 4. Ceramika i szkło artystyczne a wyroby użytkowe.
 5. Rynek antykwaryczny i kolekcjonerski.
 6. Od projektu do ostatecznego wyrobu.
 7. Sztuka ceramiki, sztuka szkła, czyli o znaleziskach i zjawiskach wyjątkowych.

 

Języki sympozjum: angielski, czeski, niemiecki, polski. Prezentację (tzn. podpisy pod rycinami, tezy, wnioski itp.)  prosimy przygotować w języku angielskim. Forma wystąpień: referat (20 min), komunikat (10 min), poster

 

Prosimy o nadesłanie zgłoszeń drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do dnia 31 lipca 2015 roku.
Wraz ze zgłoszeniem, prosimy o przesłanie abstraktu wystąpienia, o objętości do 1 strony A4, w języku angielskim. Autorzy wystąpień zostaną powiadomieni o ich zaakceptowaniu i umieszczeniu w programie konferencji.

 

Opłata konferencyjna wynosi: 100 zł, studenci i doktoranci 50 zł. Wpłaty proszę dokonać na konto Ośrodka lub bezpośrednio przed rejestracją w pierwszym dniu konferencji.

 

FORMULARZ REJESTRACYJNY

 

Dane do przelewu:
nr konta: 25 1130 1017 0020 1465 9720 0013
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
Ośrodek Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza
50-118 Wrocław, ul. Więzienna 6

 

Organizatorzy nie zapewniają noclegów. Wrocław oferuje wiele miejsc noclegowych, bliższe informacje na stronie www.booking.com


Komitet Naukowy Konferencji:

 • prof. dr hab. Maria Deka
 • prof. dr hab. Andrzej Buko
 • prof. dr hab. Sławomir Moździoch
 • dr hab. Andrzej Mierzwiński, prof. PAN
 • dr hab. Artur Błażejewski, prof. UWr
 • dr hab. inż. Henryk Stoksik, prof. ASP
 • dr Paweł Rzeźnik
 • dr Katarzyna Wantuch-Jarkiewicz

Komitet organizacyjny konferencji:

 • mgr Sylwia Siemianowska
 • mgr Krystian Chrzan
 • dr Paweł Rzeźnik
 • dr Katarzyna Wantuch-Jarkiewicz
 • mgr Waldemar Moszczyński


Sekretarz:

 • Ceramika:
  mgr Krystian Chrzan
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  tel. (071) 344-16-08, wew. 44

 • Szkło:
  mgr Sylwia Siemianowska
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  tel. (071) 344-16-08, wew. 35

 

Więcej informacji na : www.arch.pan.wroc.pl

ISSN 0039-8144

Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie cookies. więcej informacji...