rys 9

Konkurencyjność europejskiego przemysłu ceramicznego a koszty energii

Przemysł ceramiczny należy do energochłonnych - około jednej trzeciej kosztów produkcji stanowią koszty energii. W opublikowanym w styczniu 2014 r. Komunikacie Komisji Europejskiej skierowanym do Parlamentu Europejskiego, Rady Europy oraz Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów zatytułowanym For European Industrial Renaissance (2014) omawiano problemy energetyczne przedsiębiorstw i zwrócono uwagę na fakt, iż w latach 2008-2012 ceny energii elektrycznej dla przemysłu rosły w UE średnio o 3,5%, a gazu o 1% rocznie.

W efekcie tego ceny energii elektrycznej w Unii są dwukrotnie wyższe niż w USA i Rosji, a o 20% wyższe niż w Chinach. Jeszcze większe różnice występują w przypadku cen gazu: w UE jest on 3-4 razy droższy niż w USA, Rosji i Indiach i o 12% droższy niż w Chinach. Ponadto występują znaczne różnice cen w poszczególnych krajach członkowskich. To w istotny sposób wpływa na konkurencyjność przemysłów energochłonnych na arenie międzynarodowej.

 

dr inż Jerzy Czechowski
J CzechowskiPracownik naukowo-badawczy Instytutu Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach od 1971 r., a po konsolidacji Oddziału Materiałów Ogniotrwałych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. W latach 1990-2013 zastępca dyrektora ds. naukowo-badawczych IMO, a później Oddziału MO w Gliwicach, obecnie kierownik Zakładu Technologii. Sekretarz Stowarzyszenia Materiałów Ogniotrwałych. W działalności badawczej specjalizuje się w badaniach wpływu mikrostruktury na własności materiałów ogniotrwałych oraz zmian mikrostrukturalnych w warunkach pracy
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

STRESZCZENIE:
W artykule porównano ceny energii w Unii Europejskiej, USA, Chinach i Japonii i podkreślono istotny wpływ tych różnic na konkurencyjność. Przedstawiono główne cele polityki UE zmierzające do osiągnięcia konkurencyjności przemysłu i efektywności energetycznej. Na podstawie opracowanego przez Komisję Europejską raportu o cenach energii i kosztach porównano ceny energii dla sektorów ceramiki budowlanej i płytek ceramicznych. Przedstawiono główne kwestie stanowiska Unii Ceramicznej w sprawie pakietu odnoszącego się do klimatu i energii 2030 opracowanego przez Komisję Europejską.
SUMMARY Competitiveness of European ceramics industry and energy costs

The ceramics industry belongs to energy intensive industries, one third of production costs are costs of energy. The differences between energy prices in EU and USA, China and Japan were shown and their strong infl uence on competitiveness was stressed. The main targets of EU policies to achive industrial competitiveness and energy effi ciency has been presented. One the base of “Energy prices and costs report” prepared by EC the prices for energy in brick and roof tiles and wall and floor tiles sectors in Europe were compared. The main issues of Cerame Unie statement on 2030 climate and energy package were described.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma 2/2014.
Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.

ISSN 0039-8144

Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie cookies. więcej informacji...